Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
Inspectoratul Şcolar Olt a declanşat: Epurarea politică!
Inspectorul şcolar general Mariana Gheorghe a deschis „Cutia Pandorei”, declanşând epurarea pe criterii politice a directorilor de instituţii de învăţământ din judeţ.
Arhiva 17 mai 2012
Autor articol: Mihail Enache
3978 vizualizari

Culmea este că n-au început-o cei din USL, aflaţi la Putere, ci reprezentanţii PDL, care, până nu demult, au fost la Putere. Mai mulţi directori au fost demişi sau obligaţi să demisioneze, fără a avea motive întemeiate. În acest fel, s-a început înainte de termen curăţenia în rândul celor care sunt implicaţi atât în politic, cât şi în sistemul educaţional.  

Conflict de interese politice

Şefa învăţământului oltean a fost pusă în funcţie de către PDL, aceasta fiind soţia fostului director al Finanţelor din Olt, Ştefan Gheorghe şi care, acum, candidează din partea acestei formaţiuni politice la fotoliul de primar al oraşului Balş. Având în vedere ceea ce se întâmplă în sudul judeţului Olt, prin demiterea mai multor directori de instituţii de învăţământ, care au o altă apartenenţă politică, am putea spune că vorbim de un conflict de interese politice. Spunem acest lucru, pentru că avem o situaţie clară în privinţa celei care, până mai ieri, a fost director la Şcoala cu clasele I-VIII Grojdibodu. Vorbim de Mihaela Iovancea, simpatizantă a Partidului Naţional Liberal, al cărei soţ, Doru Iovancea, este, în prezent, viceprimar PNL în comună şi candidează la alegerile locale de luna viitoare, din partea aceluiaşi partid, la funcţia de primar al localităţii Grojdibodu. Şi, cum să nu vorbim de un conflict de interese?

„Schimbarea mea s-a făcut politic. Sunt membră a PNL, iar soţul meu candidează din partea partidului la primăria din localitate. Inspectorul de zonă Florica Grecu a venit cu decizia, prin care m-au demis. Consider că mi s-a făcut o nedreptate, la fel cum s-a întâmplat şi în cazul altor directori. Tot ce ştiu este că au fost făcute cinci schimbări, printre care se numără şi directorii de la şcolile din Ianca şi Potelu. În locul meu fusese pusă Luminiţa Gheorghe, din partea PSD, dar şi ea a fost demisă pentru că nu era titulară. Probabil, nu aducea atâtea voturi. În locul ei se zvoneşte, acum, că ar fi adus Iulian Popa, tot de la PSD, consilier local pe la Ianca. Poate el reuşeşte să fie mai mult pe placul celor de la învăţământ”, a spus Mihaela Iovancea.

IŞJ Olt vorbeşte în necunoştinţă de cauză?

Gianina Pîrvu, inspectorul şcolar general adjunct al IŞJ Olt, nu ştia de nicio schimbare de director la Grojdibodu. Aceasta ne-a spus că s-au făcut schimbări de directori în oraşul Corabia, la Şcoala 4 – directorul adjunct Ilona Oaie, Şcoala „Virgil Mazilescu” – directorul Constantin Stoichicescu şi dirtectorul adjunct Veronica Ciucu, Colegiul Naţional „A.I. Cuza” – directorul Manuela Velica şi directorul Paula Constantin şi la Colegiul Tehnic „Danubius” – directorul Costel Bândol şi directorul adjunct Laurenţi Daşoveanu. Şi, cam atât. Nimic despre schimbarea de la Grojdibodu, ceea ce înseamnă că IŞJ Olt vorbeşte, uneori, în necunoştinţă de cauză?

„… Nu ştiu nimic, întrebaţi-l pe inspectorul de zonă”


Cum la IŞJ Olt se pare că fiecare face ce vrea, întrebată fiind de felul în care au fost făcute schimbări la nivelul şcolilor din judeţ, inspectorul general Mariana Gheorghe ne-a spus, iniţial, că au fost făcute schimbări, dar că directorii au demisionat din diverse motive şi că nu ar avea nicio legătură cu implicarea acestora pe scena politică. Dacă în celelalte situaţii lucrurile erau cât de cât lucide, atunci când a venit vorba de Grojdibodu, generalul a plasat problema către inspectorul de zonă.

„Nu ştiu, nu sunt eu în măsură să vă spun exact ce s-a întâmplat cu directoarea de la Grojdibodu. Nu ştiu nimic, întrebaţi-l pe inspectorul de zonă”, a precizat Mariana Gheorghe. Deşi ar fi trebuit să fie diplomată în ceea ce ne spune, şefa învăţământului din Olt a adăugat: „Ce, ea nu a fost pusă tot politic?”. Dar, spunem noi, nu generalul Gheorghe este cel care semnează deciziile de demisie ale acestor directori? Cum de nu ştie de ce s-a întâmplat?

„Este clar că se doreşte destabilizarea actului de învăţământ…”


Despre acest subiect, care, cu siguranţă, va afecta calitatea actului educaţional, mai ales că Testele Naţionale şi Bacalaureatul se apropie cu paşi repezi, am stat de vorbă şi cu liderii din judeţ ai PSD şi PNL. „Cunosc situaţia din judeţ, am informat conducerea centrală şi ministerul care va lua măsurile legale. Se doreşte, de către PDL, destabilizarea învăţământului…”, a spus Paul Stănescu , preşedintele PSD la Olt.

„Minte cu neruşinare”

Aceeaşi este şi părerea lui Ioan Ciugulea, preşedintele PNL Olt, care crede că Mariana Gheorghe, inspectorul general al IŞJ Olt, face o epurare politică în rândul directorilor de instituţii de învăţământ din Olt. „… Minte cu neruşinare, pentru că, de fapt, demiterea a venit în plic. Este cal că totul a fost cu substrat politic…”, a spus liderul liberalilor din judeţ.

Ţinând cont că prim-ministru pesedist Victor Ponta a început să schimbe vechea gardă a PD-L în teritoriu, putem preciza că unii directori de instituţii deconcentrate din judeţ, membri ai acestui partid politic, urmează să fie schimbaţi din funcţii. Întrebată dacă vor avea loc schimbări şi la nivelul IŞJ Olt, inspectorul şcolar general a spus că nu se fac schimbări. Însă, din informaţiile pe care le deţinem în acest moment şi având în vedere modul în care s-au făcut schimbările în rândul directorilor şcolilor din Olt, despre care s-a auzit şi la Bucureşti, ştim că şi conducerea pedelistă a Inspectoratului Şcolar va fi înlocuită.

Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: PRIMAR (27.07.2015 20:57)
SUNT OAMENI DEMENTI CARE JUDECA OAMENI CARE AU REUSIT DOAR PRIN MUNCA CUM ESTE SI MINCIUNA MIA. SA-TI FIE RUSINE MARIAN BETIVANUL.
Nume: gina (27.07.2015 20:45)
E RAU SA NU STII SA SRII DOMNULE PROST MARIAN, CARE NUA I NICIO OCUPATIE DECAT SA JOCI ROL DE LINGAU SI SA CARACTERIZEZI UNELE
Nume: MARIAN (25.12.2013 23:22)
la Mihaiesti a-ti schimbat-o pe DOBRITA SONIA si at-i pus-o directoare pe analfabeta de MINCIUNA MIA alt personaj mai slab ca aceast nu cred ca este in invatamant.
Nume: Florin (23.05.2012 18:47)
Nulitatea de la Seaca - Parvu Daniela - cand o schimbati ?
Nume: marika (23.05.2012 13:24)
mai taceti din gura toti ca psd e pcr,nu-i adevarat,pe timpul psd-ului am avut locuri de munca ,astia ne concediaza cu zambetul pe buze ,e mai rau ca trec la psd cei de la pdl si ce am rezolvat?
Nume: Psd e pcr, clan mafiot (20.05.2012 11:47)
ce competente,ce profesionalism,nimic,doar carnetul rosu de partid ! mizeriilor ! psd,pnl,pdl sunt aceeasi mizerie,scarbelor politruce !
Nume: Dar cu Directoarea Raileanu ? (20.05.2012 06:24)
Raileanca din Caracl nu este schimbata?Sau a facut pact cu cei din PSD pentru spatiul din fata hotelului. Este asteptata cu intres in PSD.Adica isi vor bate joc de ea.Nu este decit o treanta profitoare.A fost la PSD a trecut la PD(8 ani) acum ar vrea iar la PSD. Va primi ceea ce merita :m...e !Gunoiul dracului !Si al ei sot betivan!
Nume: un cetatean (20.05.2012 05:48)
Alooooo.....pai ce facem aici??Nu va convin schimbarile??Pai la competenta nu se gandeste nimeni??Eu zic ca erau incompetenti profesional si numiti politic de PDL...eeeee???Sa zica cineva ca nu e asa...
Nume: Mafia psd e in toate in Olt (19.05.2012 12:28)
Ce ne miram?Asta e psd,mafioti ordinari.Luati raportul Curtii de Conturi in ultimii 4 ani la primaria Slatina si la toate primariile de la noi,99% pesediste,xau furatzeci,sute de milioane de euro,borfasii ! Plus terenuri,constr locale imense ale com si oraselor etc.La Insp influenta clanului jegos Stanescu-Valcov e clara,vor obedienti care sa mearga cu copiii in camp el pt mafie,pt psd. Epurare politica e in tot jud,la scoli si licee,in toate institutiile.Solutia?NU votam PSD+pnl,NU votam pdl,hotii ! E disperare mare la mafie,vor sa fure alti 4 ani dupa 23 ani de jaf,ca sa nu se descopere...Le e frica sa faca publice bugetele,rapoartele C.Conturi pe ult 4ani...! Curaj- nu votam mafia USL (psd,pnl) si PDL aceeasi mizerie!
Nume: cetateanul turmentat (19.05.2012 09:55)
Eu stiam ca directorii sunt pusi de PSD. Domnul Stanescu da vina pe PDL ca pune directori noi. La Ionita Asan elevii merg in campanie la PSD ca si ieri la 13-30. Acolo directorul e de la PSD. Deductii logice: 1. domnul Stanescu abureste. 2. domnul stanescu se preface
Nume: Cici (18.05.2012 16:01)
Dar cand i-a pus Ciucu directori peste noapte a fost bine?Iar Iovancea sa taca din gura ca numai prostii a facut.De fapt viceprimarul,barbatul ei conducea scoala.
Nume: profesor indignat (18.05.2012 15:34)
Toti directorii din Corabia au primit decizie de eliberare din functie in data de 17 mai,dupa ce fusesera sunati de Mariana Gheorghe sa isi dea demisia. Cinste directoarelor de la Scoala 4 Corabia care au refuzat sa-si scrie demisia si au fost demise de Gheorghe ,cea care ar fi trebuit sa refuze sarcina transmisa de Vailcov si Paul STanescu. Si ca sa va demonstrez ca Stanescu minte ca nu stie nimic ,propunerile psd pentru Corabia au fost facute de Cococi,Oane si Butnariu. Asa vrea Oane sa castige Primaria? E disperat de frica lui Pirlea !
Nume: contra bogatanilor usl,a mafiei (18.05.2012 12:09)
la inspectoratul scolar, in toate institutiile din olt, clanul stanescu-valcov a inceput teroarea, amenintati, destituiti ilegale, epurari politice, smenuri, mita etc, tot tacamul cu care eram obisnuiti de catre mafie, de pcr, de psd. asta doreati, de asta ati aranjat sa ajungeti prin frauda la putere. usl e mafia. nu votati mafia nicaieri!
Nume: gica contra (18.05.2012 09:13)
Poate ne spuna dna. Iovancea cum a fost si dansa numita in functie , si cum a facut un adevarat traseism politic pentru a ramane in functie .
Nume: Moise Gogu (18.05.2012 08:37)
Asteptam cu interes emisia doamnelor Micli si Constantinescu,aceste Ana Pauker a invatamantului din Olt!
Nume: mitrica (18.05.2012 04:48)
Ce sa mai zicem la Caracal unde intr-o zi din ordinul lui Valcov au fost demisi toti directorii,ce Gheorghe,nu conduce ea invatamantul oltean ci hotul de Valcov!
Nume: Mariana Plagiata (18.05.2012 04:15)
Madam inspectoare generala sa taca din gura ,a venit la ISJ si s-a remarcat din prima luna cu un plagiat al unei carti de dirigentie a doamnei Maria Oniga din Braila.Verificati pe net si va veti convinge.Pe madam nu o trage nimeni la raspundetre?
Nume: Ion Tilvanoiu (17.05.2012 18:42)
Astazi 17 mai 2012 se implinesc 100 de ani de la nasterea eroului capitan aviator Al. Serbanescu de la Colonesti. Va invitam pe www.memoriaoltului.ro sa cititi revista ,,Memoria Oltului,, din mai 2012 si sa vedeti ce fac iubitorii de istorie.Cu respect.
Nume: Clan mafiot PSD in Olt, nu doar la Inspectorat (17.05.2012 17:21)
Candidat PP-Dan Diaconescu, la Stoicanesti, dir.de scoala, dat afara de PSD. Candidat PDL la Izbiceni, dat afara de PSD etc etc etc... Au pus in loca doar idioti mafioti PSD, slugi si escroci. Si din acest motiv mafia PSD pica pe 10 iunie si clanul jegului Stanescu va fi defirit justitie (audit la C.Judetean, firmele de casa ale lui Stanescu etc).
.

 

PNL împlinește, astăzi, 141 de ani de la înființare

Partidul Național Liberal este cel mai vechi partid politic din România, conturându-se ca formațiune politică la 24 mai 1875, la inițiativa mai multor lideri printre care Dumitru și Ion C. Brătianu, C. A. Rosetti și frații Golești.
În 24 mai 1875 aparea primul și cel mai important partid din istoria României - Partidul Național Liberal. De 141 de ani acest partid a dat țării oameni de stat care au contribuit la dezvoltarea ei și și-au închinat viața idealurilor naționale. Toate momentele importante din istoria României din a doua jumătate a secolului al XIX-lea și până astăzi se leaga de numele Partidului Național Liberal și de liderii acestuia.

Omul zilei

Echipa de fotbal a Liceului cu Program Sportiv Slatina care a fost desemnată campioana competiţiei de fotbal la Olimpiada Liceelor.

 

 

Sondaj de opinie
.

 

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa

redactiei.

  Întrebarea zilei

În ce localitate din Olt mai mulţi cetăţeni vor să facă o crescătorie  de nurci?

            Comenteaza si tu

Ultimele anunturi adaugate
Spațiu comercial de inchiriat in Slatina, in suprafata de 70 mp, fiind compus dintr-un salon, 2 încăperi ce pot fi folosite ca birouri , 2 încăperi ce pot servi ca si camere de depozitare si un grup sanitar. Spațiul are deschiderea tip vitrina către strada Prelungirea Tunari, în imediata apropiere de intersecția cu strada Alexandru Ioan Cuza. Este pretabil pentru orice activitate având în vedere poziția și accesul facil.
Vasile
credite online Trebuie să vă informez că eu sunt în măsură să vă ajute prin contracta împrumuturi pe termen scurt, mediu și lung. Obține împrumuturi variind de la 5.000 de euro la 900.000 de euro . Dar acest lucru în timp scurt și cu o rată a dobânzii decente. Prin urmare, a terminat cumpărăturile la băncile de multe ori fără rod. Persoanele interesate sunt rugate să mă contacteze prin e-mail în a instrui cu privire la condițiile mele de eligibilitate. Aceasta este o ofertă serioasă. rotarilaura77@gmail.com
laura
Anunt recrutare Formator Şcoala Postliceală Sanitară Slatina beneficiar al proiectului „Salon demonstrativ”, proiect sponsorizat de Fundaţia PACT în cadrul programului de finanţare „Idei din Ţara lui Andrei”, în valoare de 63.650 lei, publica urmatorul anunt in vederea angajarii de formator cu urmatorul profil: Formator, în cadrul celor 11 sesiuni de formare, în acordarea primului ajutor de urgență. Data postat 23.05.2016 Termen limita 01.06.2016 Descriere post: - furnizarea cursurilor de instruire; - evaluarea cursurilor de instruire pe baza unui chestionar de evaluare a satisfacției participanților; - elaborarea rapoartelor de curs; - menținerea legăturii cu reprezentantul desemnat de școală; - ținerea la curent și semnalarea oricăror probleme apărute responsabilului de proiect. Cerințe: - studii superioare în domeniul medicină generală.
Grigore Ileana
oferta de împrumut Te-am pus cu un împrumut de la 5000 a fost de 800.000 € € în condiții foarte simple. Fac, de asemenea, investiții și împrumuturi între în special toate tipurile. Am oferi împrumuturi pe termen scurt, mediu și lung. rotarilaura77@gmail.com
laura
Vind loc de casa ,in Bals Olt,str Mihai Viteazul 103,la principala,intravilan plus extravilan 3650mp,inchis cu gard de ciment,curent electric,fintina in curte ,un patul,utilitati la poarta,cadastru.propietar,negociabil
Constantin
 
.

  crescătoria de porci de la Negreni urmează să fie închisă pentru că nu a primit avizele de funcţionare?

 

 

Ultimele comentarii
Dude (2016-05-24 17:58:54.0)
PRIMARUL CIOCAN ION ARE PROBLEME…! INCONSTIENTA…SAU TRADARE DIN PARTEA COLEGILOR SAI LIBERALI, CONSILIERI LOCALI?! Redactia a primit mai multe informatii si materiale prin care ne-au fost sesizate unele aspecte ilegale privind strangerea de semnaturi pentru candidatul la Primaria Osica de Sus, Ion Ciocan. Din ancheta efectuata de redactie rezulta materialul de mai jos, fara alte comentarii. Suntem interesati si dispusi sa prezentam orice aspect, indiferent de nume sau partid, care contravine legii electorale. Incalcare de lege,cine raspunde? Pentru candidatura primarului Ciocan Ion, actualul primar al comunei Osica de Sus, pentru un nou mandat, s-au strans “semnaturi” de sustinere a acestuia, in numar si in conditiile prevazute de lege. Este imposibil ca cel care candideaza pe lista de deputat sau primar sa-si realizeze personal prin intalnire directa numarul de sustinatori prevazuti de lege. Drept pentru care, in organizatia judeteana sau locala de partid, candidatul e nevoit sa apele la ajutorul unor persoane, membrii de partid sau colaboratori, prieteni, membrii ai familiei. Acestia, normal ni se pare, trebuie selectati cu grija din randul oamenilor seriosi si responsabili pentru aceasta activitate politica. Exista un formular “tip” cu rubrici obligatorii de completat “numele si prenumele”, “data nasterii”, “adresa”, “seria si numarul actului de identitate”, “cetatenia si semnatura sustinatorului”. Pe acest formular, cel care are atribuţia de a confirma prin semnătură proprie, că, cel care este trecut pe lista, susţinitori, personal, a prezentat un act de identitate, a fost informat despre solicitare şi că, a semnat in cunoştiinţă de cauză, la rubrica: „semnătură”, in căsuţa unde sunt trecute datele sale de identitate. Tot pe acest formular, foarte important de precizat este faptul că: „lista susţinătorilor este un act public şi se află sub incidenta articolului 326 din Legea Nr. 140/1496, privind Codul Penal cu modificările şi complectările ulterioare”. Inconstienta,iresponsabilitate sau…rea vointa?! Lixandru Constantin, din Osica de Sus, este o persoana pe care, candidatul PNL la primărie, actualul primar, lon Ciocan, l-a desemnat sa aducă sematuri de susţinere a candidaturii. Numai ca in demersul sau, Constantin Lixandru a dovedit ca este un om iresponsabil, incluzand pe lista de susţinatori oameni care sunt morti de ani de zile sau care nu au semnat asemenea documente. Buzna Gheorghe, nascut la data de 18.04.1935 a decedat pe 27 septembrie 2014, să-i fie ţărana uşoară! Avem documentul care atestă acest fapt: certficatul de deces, nr. 913395, seria DZ, eliberat de catre Primaria Osica de Sus. Atunci, ne punem Intrebarea: In ce imprejurare a fost trecut un mort pe lista de sustinatori a candidaturii lui lon Ciocan?! Tot in mana noastra se afla “lista susţinatorilor....” din 13.03.2016, semnata ca reala de Lixandru Constantin, unde, la pozitia 7 apare trecut: “Buzna Gheorghe - data naşterii 18.04.1935 - Seria BI - BG 540814- domiciliul: Osica de Sus, semnatură indescifrabila a…susţinatorului mort”. Tot acest individ, Lixandru Constantin are şi alte semnaturi care nu concorda cu realitatea, fiind date in fals ceea ce agraveaza foarte mult situaţia privind legalitatea candidaturii lui lon Ciocan!”....declar pe propria raspundere ca numele meu şi datele mele de identificare alfate pe lista de susţinatori a candidatului Ciocan lon, de la PNL, poziţia 2 pe lista de sustinatori, din 14.02.2016 intocmita de Lixandru Constantin (consilier PNL), şi semnatura alfată pe aceasta listă nu este a mea”, fiind declarat in scris Raicea Ionel Irinel. Pentru cei care nu stiu, Lixandru Gheorghe este unul dintre “prietenii” primarului Ion Ciocan, consilier local al PNL, Osica de Sus! Alo, Posta Romana, ati politizat institutia?! Postasi penali!!! Se ştie ca, una dintre cele mai politizate instituţii din Romănia, pe langă invăţămant, este Poşta Romănă! Poştaşii, fac parte din categoria de personal angajat al statului care face politică locala, si se implică in sfera politicului. La Osica de Sus doi dintre poştaşi: Spătaru Daniel şi Joiţa Marin sunt implicati mult si direct in viaţa politică locala. Ambii sunt consilieri locali ai PNL Osica de Sus si au avut un rol important in stangerea de semnături pentru candidatura la primărie, pentru un nou mandat, a lui lon Ciocan, liderul local al PNL. Au şi motive intemeiate căci, la viitoarele alegeri locale, cei doi postaşi se găsesc pe locuri bune de consilieri locali. Numai că, cei doi, chiar dacă lon Ciocan şi ei vor deveni primari si consilieri locali sutem indreptăţiţi sa credem că isi vor pierde mandatul! Poştaşul Marin Joiţa, cu mana lui a semnat Iista de susţinători pentru lon Ciocan in care sunt trecuţi oameni care nu au semnat şi nu au ştiut că sunt susţinătorii actualului primar! Un exemplu: Vărzaru lon ne-a dat in original, declaratia că” ....semnătura alfată pe lista de susţinători poziţia nr.9, din 20.02.2016, a candidatului lon Ciocan este falsificată, nu este a mea şi datele, unele personale nu mi-au fost solicitate personal de dirigintele de la Poşta Vladului Marian Joita”. Daca şeful oficiului poştal isi bate joc de muncă şi se implică In politică, făcând falsuri in acte, de se nu-I urmeze şi celălalt factor poştal, Andrei Ilie ?! Acesta, a strans semnături pentru susţinerea primarului la candidatură in mod iresponsabil, in fals! Prezentăm In randurile următoare doar un exemplu, cel al lui Malacu Mirel, domiciliat In Osica de Sus Bl. Seria OT 480655. născut la 07.07.1966, cam ne-a declarat următoare: .,Am constatat că la sediul circumscripţiei Nr. 68, Osica de Sus,ca numele şi semnătura mea se află, in fals, pe lista de susţinători a candidatului PNL, lon Ciocan şi că datele mele nu mi-au fost solicitate personal de factorul poştal, Andrei Ilie”. Cine va da verdictul? Justitia,votantii din Osica de Sus?! Este clar că, dacă nu s-au sesizat din oficiu sau la plangerea unora, organele de urmărire penală, in mod sigur, o vor face, pentru că sunt incălcări ale legii penale. Pentru faptul că, cei care au avut oficial mandatul de a strange semnături de susţinere a primarului lon Ciocan, şi nu au făcut-o legal, corect, cei trei consilieri suporta rigorie legii penale. Totodată, ei vor suporta, probabil, şi sanctiuni complementate in ceea ce priveşte calitatea lor de consilieri locali. Candidatul PNL, lon Ciocan, are motive serioase de supărare, ingrijorare şi pe bună dreptatel Cum pot oameni cu experienta politică, consilieri locali ai partidului, apropiaţi ai acestuia, sa facă asemenea probleme? Normal ar fi ca cei trei sau altii, aflaţi in situaţia lor, candidaţi pe lista de consilieri locali, să fie sancţionati şi de partid: retragerea sprijinului politic si chiar excluderea lor din PNL! Juridic, primarul s-ar putea să nu răspundă penal, dar, moral, acesta va fi probabil sancţionat de către electoratul local. Nu se poate ca tu, primarul comunci Osica de Sus şi candidat pentru un nou mandat, sa nu-ti verifici listele de susţinete... Naivitatea, prea mare incredere in oameni, prea multă rutină acumulată de-a lungul anilor…?! Să fie, datorită multor mandate de primar, oboscala, rutina, ruperea de realitate, distanţa mare faţă de cetăţenii comunei, cauzele? Cum se poate ca tu, primar şi consilierii tăi să nu ştiţi că un om este mort de doi ani şi că, nu are cum să-ţi sustină o nouă candidatură. Sunt aspecte care, credem noi, aduc o imagine proastă consiliului local, primarului lon Ciocan! Locuitorii comunei Osica de Sus sunt cei care vor “taxa", cum cred ei mai bine, aceste fapte de incorectitudine, de incălcare a legii electorale.
Dude (2016-05-24 17:58:51.0)
PRIMARUL CIOCAN ION ARE PROBLEME…! INCONSTIENTA…SAU TRADARE DIN PARTEA COLEGILOR SAI LIBERALI, CONSILIERI LOCALI?! Redactia a primit mai multe informatii si materiale prin care ne-au fost sesizate unele aspecte ilegale privind strangerea de semnaturi pentru candidatul la Primaria Osica de Sus, Ion Ciocan. Din ancheta efectuata de redactie rezulta materialul de mai jos, fara alte comentarii. Suntem interesati si dispusi sa prezentam orice aspect, indiferent de nume sau partid, care contravine legii electorale. Incalcare de lege,cine raspunde? Pentru candidatura primarului Ciocan Ion, actualul primar al comunei Osica de Sus, pentru un nou mandat, s-au strans “semnaturi” de sustinere a acestuia, in numar si in conditiile prevazute de lege. Este imposibil ca cel care candideaza pe lista de deputat sau primar sa-si realizeze personal prin intalnire directa numarul de sustinatori prevazuti de lege. Drept pentru care, in organizatia judeteana sau locala de partid, candidatul e nevoit sa apele la ajutorul unor persoane, membrii de partid sau colaboratori, prieteni, membrii ai familiei. Acestia, normal ni se pare, trebuie selectati cu grija din randul oamenilor seriosi si responsabili pentru aceasta activitate politica. Exista un formular “tip” cu rubrici obligatorii de completat “numele si prenumele”, “data nasterii”, “adresa”, “seria si numarul actului de identitate”, “cetatenia si semnatura sustinatorului”. Pe acest formular, cel care are atribuţia de a confirma prin semnătură proprie, că, cel care este trecut pe lista, susţinitori, personal, a prezentat un act de identitate, a fost informat despre solicitare şi că, a semnat in cunoştiinţă de cauză, la rubrica: „semnătură”, in căsuţa unde sunt trecute datele sale de identitate. Tot pe acest formular, foarte important de precizat este faptul că: „lista susţinătorilor este un act public şi se află sub incidenta articolului 326 din Legea Nr. 140/1496, privind Codul Penal cu modificările şi complectările ulterioare”. Inconstienta,iresponsabilitate sau…rea vointa?! Lixandru Constantin, din Osica de Sus, este o persoana pe care, candidatul PNL la primărie, actualul primar, lon Ciocan, l-a desemnat sa aducă sematuri de susţinere a candidaturii. Numai ca in demersul sau, Constantin Lixandru a dovedit ca este un om iresponsabil, incluzand pe lista de susţinatori oameni care sunt morti de ani de zile sau care nu au semnat asemenea documente. Buzna Gheorghe, nascut la data de 18.04.1935 a decedat pe 27 septembrie 2014, să-i fie ţărana uşoară! Avem documentul care atestă acest fapt: certficatul de deces, nr. 913395, seria DZ, eliberat de catre Primaria Osica de Sus. Atunci, ne punem Intrebarea: In ce imprejurare a fost trecut un mort pe lista de sustinatori a candidaturii lui lon Ciocan?! Tot in mana noastra se afla “lista susţinatorilor....” din 13.03.2016, semnata ca reala de Lixandru Constantin, unde, la pozitia 7 apare trecut: “Buzna Gheorghe - data naşterii 18.04.1935 - Seria BI - BG 540814- domiciliul: Osica de Sus, semnatură indescifrabila a…susţinatorului mort”. Tot acest individ, Lixandru Constantin are şi alte semnaturi care nu concorda cu realitatea, fiind date in fals ceea ce agraveaza foarte mult situaţia privind legalitatea candidaturii lui lon Ciocan!”....declar pe propria raspundere ca numele meu şi datele mele de identificare alfate pe lista de susţinatori a candidatului Ciocan lon, de la PNL, poziţia 2 pe lista de sustinatori, din 14.02.2016 intocmita de Lixandru Constantin (consilier PNL), şi semnatura alfată pe aceasta listă nu este a mea”, fiind declarat in scris Raicea Ionel Irinel. Pentru cei care nu stiu, Lixandru Gheorghe este unul dintre “prietenii” primarului Ion Ciocan, consilier local al PNL, Osica de Sus! Alo, Posta Romana, ati politizat institutia?! Postasi penali!!! Se ştie ca, una dintre cele mai politizate instituţii din Romănia, pe langă invăţămant, este Poşta Romănă! Poştaşii, fac parte din categoria de personal angajat al statului care face politică locala, si se implică in sfera politicului. La Osica de Sus doi dintre poştaşi: Spătaru Daniel şi Joiţa Marin sunt implicati mult si direct in viaţa politică locala. Ambii sunt consilieri locali ai PNL Osica de Sus si au avut un rol important in stangerea de semnături pentru candidatura la primărie, pentru un nou mandat, a lui lon Ciocan, liderul local al PNL. Au şi motive intemeiate căci, la viitoarele alegeri locale, cei doi postaşi se găsesc pe locuri bune de consilieri locali. Numai că, cei doi, chiar dacă lon Ciocan şi ei vor deveni primari si consilieri locali sutem indreptăţiţi sa credem că isi vor pierde mandatul! Poştaşul Marin Joiţa, cu mana lui a semnat Iista de susţinători pentru lon Ciocan in care sunt trecuţi oameni care nu au semnat şi nu au ştiut că sunt susţinătorii actualului primar! Un exemplu: Vărzaru lon ne-a dat in original, declaratia că” ....semnătura alfată pe lista de susţinători poziţia nr.9, din 20.02.2016, a candidatului lon Ciocan este falsificată, nu este a mea şi datele, unele personale nu mi-au fost solicitate personal de dirigintele de la Poşta Vladului Marian Joita”. Daca şeful oficiului poştal isi bate joc de muncă şi se implică In politică, făcând falsuri in acte, de se nu-I urmeze şi celălalt factor poştal, Andrei Ilie ?! Acesta, a strans semnături pentru susţinerea primarului la candidatură in mod iresponsabil, in fals! Prezentăm In randurile următoare doar un exemplu, cel al lui Malacu Mirel, domiciliat In Osica de Sus Bl. Seria OT 480655. născut la 07.07.1966, cam ne-a declarat următoare: .,Am constatat că la sediul circumscripţiei Nr. 68, Osica de Sus,ca numele şi semnătura mea se află, in fals, pe lista de susţinători a candidatului PNL, lon Ciocan şi că datele mele nu mi-au fost solicitate personal de factorul poştal, Andrei Ilie”. Cine va da verdictul? Justitia,votantii din Osica de Sus?! Este clar că, dacă nu s-au sesizat din oficiu sau la plangerea unora, organele de urmărire penală, in mod sigur, o vor face, pentru că sunt incălcări ale legii penale. Pentru faptul că, cei care au avut oficial mandatul de a strange semnături de susţinere a primarului lon Ciocan, şi nu au făcut-o legal, corect, cei trei consilieri suporta rigorie legii penale. Totodată, ei vor suporta, probabil, şi sanctiuni complementate in ceea ce priveşte calitatea lor de consilieri locali. Candidatul PNL, lon Ciocan, are motive serioase de supărare, ingrijorare şi pe bună dreptatel Cum pot oameni cu experienta politică, consilieri locali ai partidului, apropiaţi ai acestuia, sa facă asemenea probleme? Normal ar fi ca cei trei sau altii, aflaţi in situaţia lor, candidaţi pe lista de consilieri locali, să fie sancţionati şi de partid: retragerea sprijinului politic si chiar excluderea lor din PNL! Juridic, primarul s-ar putea să nu răspundă penal, dar, moral, acesta va fi probabil sancţionat de către electoratul local. Nu se poate ca tu, primarul comunci Osica de Sus şi candidat pentru un nou mandat, sa nu-ti verifici listele de susţinete... Naivitatea, prea mare incredere in oameni, prea multă rutină acumulată de-a lungul anilor…?! Să fie, datorită multor mandate de primar, oboscala, rutina, ruperea de realitate, distanţa mare faţă de cetăţenii comunei, cauzele? Cum se poate ca tu, primar şi consilierii tăi să nu ştiţi că un om este mort de doi ani şi că, nu are cum să-ţi sustină o nouă candidatură. Sunt aspecte care, credem noi, aduc o imagine proastă consiliului local, primarului lon Ciocan! Locuitorii comunei Osica de Sus sunt cei care vor “taxa", cum cred ei mai bine, aceste fapte de incorectitudine, de incălcare a legii electorale.
Dude (2016-05-24 17:58:49.0)
PRIMARUL CIOCAN ION ARE PROBLEME…! INCONSTIENTA…SAU TRADARE DIN PARTEA COLEGILOR SAI LIBERALI, CONSILIERI LOCALI?! Redactia a primit mai multe informatii si materiale prin care ne-au fost sesizate unele aspecte ilegale privind strangerea de semnaturi pentru candidatul la Primaria Osica de Sus, Ion Ciocan. Din ancheta efectuata de redactie rezulta materialul de mai jos, fara alte comentarii. Suntem interesati si dispusi sa prezentam orice aspect, indiferent de nume sau partid, care contravine legii electorale. Incalcare de lege,cine raspunde? Pentru candidatura primarului Ciocan Ion, actualul primar al comunei Osica de Sus, pentru un nou mandat, s-au strans “semnaturi” de sustinere a acestuia, in numar si in conditiile prevazute de lege. Este imposibil ca cel care candideaza pe lista de deputat sau primar sa-si realizeze personal prin intalnire directa numarul de sustinatori prevazuti de lege. Drept pentru care, in organizatia judeteana sau locala de partid, candidatul e nevoit sa apele la ajutorul unor persoane, membrii de partid sau colaboratori, prieteni, membrii ai familiei. Acestia, normal ni se pare, trebuie selectati cu grija din randul oamenilor seriosi si responsabili pentru aceasta activitate politica. Exista un formular “tip” cu rubrici obligatorii de completat “numele si prenumele”, “data nasterii”, “adresa”, “seria si numarul actului de identitate”, “cetatenia si semnatura sustinatorului”. Pe acest formular, cel care are atribuţia de a confirma prin semnătură proprie, că, cel care este trecut pe lista, susţinitori, personal, a prezentat un act de identitate, a fost informat despre solicitare şi că, a semnat in cunoştiinţă de cauză, la rubrica: „semnătură”, in căsuţa unde sunt trecute datele sale de identitate. Tot pe acest formular, foarte important de precizat este faptul că: „lista susţinătorilor este un act public şi se află sub incidenta articolului 326 din Legea Nr. 140/1496, privind Codul Penal cu modificările şi complectările ulterioare”. Inconstienta,iresponsabilitate sau…rea vointa?! Lixandru Constantin, din Osica de Sus, este o persoana pe care, candidatul PNL la primărie, actualul primar, lon Ciocan, l-a desemnat sa aducă sematuri de susţinere a candidaturii. Numai ca in demersul sau, Constantin Lixandru a dovedit ca este un om iresponsabil, incluzand pe lista de susţinatori oameni care sunt morti de ani de zile sau care nu au semnat asemenea documente. Buzna Gheorghe, nascut la data de 18.04.1935 a decedat pe 27 septembrie 2014, să-i fie ţărana uşoară! Avem documentul care atestă acest fapt: certficatul de deces, nr. 913395, seria DZ, eliberat de catre Primaria Osica de Sus. Atunci, ne punem Intrebarea: In ce imprejurare a fost trecut un mort pe lista de sustinatori a candidaturii lui lon Ciocan?! Tot in mana noastra se afla “lista susţinatorilor....” din 13.03.2016, semnata ca reala de Lixandru Constantin, unde, la pozitia 7 apare trecut: “Buzna Gheorghe - data naşterii 18.04.1935 - Seria BI - BG 540814- domiciliul: Osica de Sus, semnatură indescifrabila a…susţinatorului mort”. Tot acest individ, Lixandru Constantin are şi alte semnaturi care nu concorda cu realitatea, fiind date in fals ceea ce agraveaza foarte mult situaţia privind legalitatea candidaturii lui lon Ciocan!”....declar pe propria raspundere ca numele meu şi datele mele de identificare alfate pe lista de susţinatori a candidatului Ciocan lon, de la PNL, poziţia 2 pe lista de sustinatori, din 14.02.2016 intocmita de Lixandru Constantin (consilier PNL), şi semnatura alfată pe aceasta listă nu este a mea”, fiind declarat in scris Raicea Ionel Irinel. Pentru cei care nu stiu, Lixandru Gheorghe este unul dintre “prietenii” primarului Ion Ciocan, consilier local al PNL, Osica de Sus! Alo, Posta Romana, ati politizat institutia?! Postasi penali!!! Se ştie ca, una dintre cele mai politizate instituţii din Romănia, pe langă invăţămant, este Poşta Romănă! Poştaşii, fac parte din categoria de personal angajat al statului care face politică locala, si se implică in sfera politicului. La Osica de Sus doi dintre poştaşi: Spătaru Daniel şi Joiţa Marin sunt implicati mult si direct in viaţa politică locala. Ambii sunt consilieri locali ai PNL Osica de Sus si au avut un rol important in stangerea de semnături pentru candidatura la primărie, pentru un nou mandat, a lui lon Ciocan, liderul local al PNL. Au şi motive intemeiate căci, la viitoarele alegeri locale, cei doi postaşi se găsesc pe locuri bune de consilieri locali. Numai că, cei doi, chiar dacă lon Ciocan şi ei vor deveni primari si consilieri locali sutem indreptăţiţi sa credem că isi vor pierde mandatul! Poştaşul Marin Joiţa, cu mana lui a semnat Iista de susţinători pentru lon Ciocan in care sunt trecuţi oameni care nu au semnat şi nu au ştiut că sunt susţinătorii actualului primar! Un exemplu: Vărzaru lon ne-a dat in original, declaratia că” ....semnătura alfată pe lista de susţinători poziţia nr.9, din 20.02.2016, a candidatului lon Ciocan este falsificată, nu este a mea şi datele, unele personale nu mi-au fost solicitate personal de dirigintele de la Poşta Vladului Marian Joita”. Daca şeful oficiului poştal isi bate joc de muncă şi se implică In politică, făcând falsuri in acte, de se nu-I urmeze şi celălalt factor poştal, Andrei Ilie ?! Acesta, a strans semnături pentru susţinerea primarului la candidatură in mod iresponsabil, in fals! Prezentăm In randurile următoare doar un exemplu, cel al lui Malacu Mirel, domiciliat In Osica de Sus Bl. Seria OT 480655. născut la 07.07.1966, cam ne-a declarat următoare: .,Am constatat că la sediul circumscripţiei Nr. 68, Osica de Sus,ca numele şi semnătura mea se află, in fals, pe lista de susţinători a candidatului PNL, lon Ciocan şi că datele mele nu mi-au fost solicitate personal de factorul poştal, Andrei Ilie”. Cine va da verdictul? Justitia,votantii din Osica de Sus?! Este clar că, dacă nu s-au sesizat din oficiu sau la plangerea unora, organele de urmărire penală, in mod sigur, o vor face, pentru că sunt incălcări ale legii penale. Pentru faptul că, cei care au avut oficial mandatul de a strange semnături de susţinere a primarului lon Ciocan, şi nu au făcut-o legal, corect, cei trei consilieri suporta rigorie legii penale. Totodată, ei vor suporta, probabil, şi sanctiuni complementate in ceea ce priveşte calitatea lor de consilieri locali. Candidatul PNL, lon Ciocan, are motive serioase de supărare, ingrijorare şi pe bună dreptatel Cum pot oameni cu experienta politică, consilieri locali ai partidului, apropiaţi ai acestuia, sa facă asemenea probleme? Normal ar fi ca cei trei sau altii, aflaţi in situaţia lor, candidaţi pe lista de consilieri locali, să fie sancţionati şi de partid: retragerea sprijinului politic si chiar excluderea lor din PNL! Juridic, primarul s-ar putea să nu răspundă penal, dar, moral, acesta va fi probabil sancţionat de către electoratul local. Nu se poate ca tu, primarul comunci Osica de Sus şi candidat pentru un nou mandat, sa nu-ti verifici listele de susţinete... Naivitatea, prea mare incredere in oameni, prea multă rutină acumulată de-a lungul anilor…?! Să fie, datorită multor mandate de primar, oboscala, rutina, ruperea de realitate, distanţa mare faţă de cetăţenii comunei, cauzele? Cum se poate ca tu, primar şi consilierii tăi să nu ştiţi că un om este mort de doi ani şi că, nu are cum să-ţi sustină o nouă candidatură. Sunt aspecte care, credem noi, aduc o imagine proastă consiliului local, primarului lon Ciocan! Locuitorii comunei Osica de Sus sunt cei care vor “taxa", cum cred ei mai bine, aceste fapte de incorectitudine, de incălcare a legii electorale.
Dude (2016-05-24 17:58:47.0)
PRIMARUL CIOCAN ION ARE PROBLEME…! INCONSTIENTA…SAU TRADARE DIN PARTEA COLEGILOR SAI LIBERALI, CONSILIERI LOCALI?! Redactia a primit mai multe informatii si materiale prin care ne-au fost sesizate unele aspecte ilegale privind strangerea de semnaturi pentru candidatul la Primaria Osica de Sus, Ion Ciocan. Din ancheta efectuata de redactie rezulta materialul de mai jos, fara alte comentarii. Suntem interesati si dispusi sa prezentam orice aspect, indiferent de nume sau partid, care contravine legii electorale. Incalcare de lege,cine raspunde? Pentru candidatura primarului Ciocan Ion, actualul primar al comunei Osica de Sus, pentru un nou mandat, s-au strans “semnaturi” de sustinere a acestuia, in numar si in conditiile prevazute de lege. Este imposibil ca cel care candideaza pe lista de deputat sau primar sa-si realizeze personal prin intalnire directa numarul de sustinatori prevazuti de lege. Drept pentru care, in organizatia judeteana sau locala de partid, candidatul e nevoit sa apele la ajutorul unor persoane, membrii de partid sau colaboratori, prieteni, membrii ai familiei. Acestia, normal ni se pare, trebuie selectati cu grija din randul oamenilor seriosi si responsabili pentru aceasta activitate politica. Exista un formular “tip” cu rubrici obligatorii de completat “numele si prenumele”, “data nasterii”, “adresa”, “seria si numarul actului de identitate”, “cetatenia si semnatura sustinatorului”. Pe acest formular, cel care are atribuţia de a confirma prin semnătură proprie, că, cel care este trecut pe lista, susţinitori, personal, a prezentat un act de identitate, a fost informat despre solicitare şi că, a semnat in cunoştiinţă de cauză, la rubrica: „semnătură”, in căsuţa unde sunt trecute datele sale de identitate. Tot pe acest formular, foarte important de precizat este faptul că: „lista susţinătorilor este un act public şi se află sub incidenta articolului 326 din Legea Nr. 140/1496, privind Codul Penal cu modificările şi complectările ulterioare”. Inconstienta,iresponsabilitate sau…rea vointa?! Lixandru Constantin, din Osica de Sus, este o persoana pe care, candidatul PNL la primărie, actualul primar, lon Ciocan, l-a desemnat sa aducă sematuri de susţinere a candidaturii. Numai ca in demersul sau, Constantin Lixandru a dovedit ca este un om iresponsabil, incluzand pe lista de susţinatori oameni care sunt morti de ani de zile sau care nu au semnat asemenea documente. Buzna Gheorghe, nascut la data de 18.04.1935 a decedat pe 27 septembrie 2014, să-i fie ţărana uşoară! Avem documentul care atestă acest fapt: certficatul de deces, nr. 913395, seria DZ, eliberat de catre Primaria Osica de Sus. Atunci, ne punem Intrebarea: In ce imprejurare a fost trecut un mort pe lista de sustinatori a candidaturii lui lon Ciocan?! Tot in mana noastra se afla “lista susţinatorilor....” din 13.03.2016, semnata ca reala de Lixandru Constantin, unde, la pozitia 7 apare trecut: “Buzna Gheorghe - data naşterii 18.04.1935 - Seria BI - BG 540814- domiciliul: Osica de Sus, semnatură indescifrabila a…susţinatorului mort”. Tot acest individ, Lixandru Constantin are şi alte semnaturi care nu concorda cu realitatea, fiind date in fals ceea ce agraveaza foarte mult situaţia privind legalitatea candidaturii lui lon Ciocan!”....declar pe propria raspundere ca numele meu şi datele mele de identificare alfate pe lista de susţinatori a candidatului Ciocan lon, de la PNL, poziţia 2 pe lista de sustinatori, din 14.02.2016 intocmita de Lixandru Constantin (consilier PNL), şi semnatura alfată pe aceasta listă nu este a mea”, fiind declarat in scris Raicea Ionel Irinel. Pentru cei care nu stiu, Lixandru Gheorghe este unul dintre “prietenii” primarului Ion Ciocan, consilier local al PNL, Osica de Sus! Alo, Posta Romana, ati politizat institutia?! Postasi penali!!! Se ştie ca, una dintre cele mai politizate instituţii din Romănia, pe langă invăţămant, este Poşta Romănă! Poştaşii, fac parte din categoria de personal angajat al statului care face politică locala, si se implică in sfera politicului. La Osica de Sus doi dintre poştaşi: Spătaru Daniel şi Joiţa Marin sunt implicati mult si direct in viaţa politică locala. Ambii sunt consilieri locali ai PNL Osica de Sus si au avut un rol important in stangerea de semnături pentru candidatura la primărie, pentru un nou mandat, a lui lon Ciocan, liderul local al PNL. Au şi motive intemeiate căci, la viitoarele alegeri locale, cei doi postaşi se găsesc pe locuri bune de consilieri locali. Numai că, cei doi, chiar dacă lon Ciocan şi ei vor deveni primari si consilieri locali sutem indreptăţiţi sa credem că isi vor pierde mandatul! Poştaşul Marin Joiţa, cu mana lui a semnat Iista de susţinători pentru lon Ciocan in care sunt trecuţi oameni care nu au semnat şi nu au ştiut că sunt susţinătorii actualului primar! Un exemplu: Vărzaru lon ne-a dat in original, declaratia că” ....semnătura alfată pe lista de susţinători poziţia nr.9, din 20.02.2016, a candidatului lon Ciocan este falsificată, nu este a mea şi datele, unele personale nu mi-au fost solicitate personal de dirigintele de la Poşta Vladului Marian Joita”. Daca şeful oficiului poştal isi bate joc de muncă şi se implică In politică, făcând falsuri in acte, de se nu-I urmeze şi celălalt factor poştal, Andrei Ilie ?! Acesta, a strans semnături pentru susţinerea primarului la candidatură in mod iresponsabil, in fals! Prezentăm In randurile următoare doar un exemplu, cel al lui Malacu Mirel, domiciliat In Osica de Sus Bl. Seria OT 480655. născut la 07.07.1966, cam ne-a declarat următoare: .,Am constatat că la sediul circumscripţiei Nr. 68, Osica de Sus,ca numele şi semnătura mea se află, in fals, pe lista de susţinători a candidatului PNL, lon Ciocan şi că datele mele nu mi-au fost solicitate personal de factorul poştal, Andrei Ilie”. Cine va da verdictul? Justitia,votantii din Osica de Sus?! Este clar că, dacă nu s-au sesizat din oficiu sau la plangerea unora, organele de urmărire penală, in mod sigur, o vor face, pentru că sunt incălcări ale legii penale. Pentru faptul că, cei care au avut oficial mandatul de a strange semnături de susţinere a primarului lon Ciocan, şi nu au făcut-o legal, corect, cei trei consilieri suporta rigorie legii penale. Totodată, ei vor suporta, probabil, şi sanctiuni complementate in ceea ce priveşte calitatea lor de consilieri locali. Candidatul PNL, lon Ciocan, are motive serioase de supărare, ingrijorare şi pe bună dreptatel Cum pot oameni cu experienta politică, consilieri locali ai partidului, apropiaţi ai acestuia, sa facă asemenea probleme? Normal ar fi ca cei trei sau altii, aflaţi in situaţia lor, candidaţi pe lista de consilieri locali, să fie sancţionati şi de partid: retragerea sprijinului politic si chiar excluderea lor din PNL! Juridic, primarul s-ar putea să nu răspundă penal, dar, moral, acesta va fi probabil sancţionat de către electoratul local. Nu se poate ca tu, primarul comunci Osica de Sus şi candidat pentru un nou mandat, sa nu-ti verifici listele de susţinete... Naivitatea, prea mare incredere in oameni, prea multă rutină acumulată de-a lungul anilor…?! Să fie, datorită multor mandate de primar, oboscala, rutina, ruperea de realitate, distanţa mare faţă de cetăţenii comunei, cauzele? Cum se poate ca tu, primar şi consilierii tăi să nu ştiţi că un om este mort de doi ani şi că, nu are cum să-ţi sustină o nouă candidatură. Sunt aspecte care, credem noi, aduc o imagine proastă consiliului local, primarului lon Ciocan! Locuitorii comunei Osica de Sus sunt cei care vor “taxa", cum cred ei mai bine, aceste fapte de incorectitudine, de incălcare a legii electorale.
Dude (2016-05-24 17:58:45.0)
PRIMARUL CIOCAN ION ARE PROBLEME…! INCONSTIENTA…SAU TRADARE DIN PARTEA COLEGILOR SAI LIBERALI, CONSILIERI LOCALI?! Redactia a primit mai multe informatii si materiale prin care ne-au fost sesizate unele aspecte ilegale privind strangerea de semnaturi pentru candidatul la Primaria Osica de Sus, Ion Ciocan. Din ancheta efectuata de redactie rezulta materialul de mai jos, fara alte comentarii. Suntem interesati si dispusi sa prezentam orice aspect, indiferent de nume sau partid, care contravine legii electorale. Incalcare de lege,cine raspunde? Pentru candidatura primarului Ciocan Ion, actualul primar al comunei Osica de Sus, pentru un nou mandat, s-au strans “semnaturi” de sustinere a acestuia, in numar si in conditiile prevazute de lege. Este imposibil ca cel care candideaza pe lista de deputat sau primar sa-si realizeze personal prin intalnire directa numarul de sustinatori prevazuti de lege. Drept pentru care, in organizatia judeteana sau locala de partid, candidatul e nevoit sa apele la ajutorul unor persoane, membrii de partid sau colaboratori, prieteni, membrii ai familiei. Acestia, normal ni se pare, trebuie selectati cu grija din randul oamenilor seriosi si responsabili pentru aceasta activitate politica. Exista un formular “tip” cu rubrici obligatorii de completat “numele si prenumele”, “data nasterii”, “adresa”, “seria si numarul actului de identitate”, “cetatenia si semnatura sustinatorului”. Pe acest formular, cel care are atribuţia de a confirma prin semnătură proprie, că, cel care este trecut pe lista, susţinitori, personal, a prezentat un act de identitate, a fost informat despre solicitare şi că, a semnat in cunoştiinţă de cauză, la rubrica: „semnătură”, in căsuţa unde sunt trecute datele sale de identitate. Tot pe acest formular, foarte important de precizat este faptul că: „lista susţinătorilor este un act public şi se află sub incidenta articolului 326 din Legea Nr. 140/1496, privind Codul Penal cu modificările şi complectările ulterioare”. Inconstienta,iresponsabilitate sau…rea vointa?! Lixandru Constantin, din Osica de Sus, este o persoana pe care, candidatul PNL la primărie, actualul primar, lon Ciocan, l-a desemnat sa aducă sematuri de susţinere a candidaturii. Numai ca in demersul sau, Constantin Lixandru a dovedit ca este un om iresponsabil, incluzand pe lista de susţinatori oameni care sunt morti de ani de zile sau care nu au semnat asemenea documente. Buzna Gheorghe, nascut la data de 18.04.1935 a decedat pe 27 septembrie 2014, să-i fie ţărana uşoară! Avem documentul care atestă acest fapt: certficatul de deces, nr. 913395, seria DZ, eliberat de catre Primaria Osica de Sus. Atunci, ne punem Intrebarea: In ce imprejurare a fost trecut un mort pe lista de sustinatori a candidaturii lui lon Ciocan?! Tot in mana noastra se afla “lista susţinatorilor....” din 13.03.2016, semnata ca reala de Lixandru Constantin, unde, la pozitia 7 apare trecut: “Buzna Gheorghe - data naşterii 18.04.1935 - Seria BI - BG 540814- domiciliul: Osica de Sus, semnatură indescifrabila a…susţinatorului mort”. Tot acest individ, Lixandru Constantin are şi alte semnaturi care nu concorda cu realitatea, fiind date in fals ceea ce agraveaza foarte mult situaţia privind legalitatea candidaturii lui lon Ciocan!”....declar pe propria raspundere ca numele meu şi datele mele de identificare alfate pe lista de susţinatori a candidatului Ciocan lon, de la PNL, poziţia 2 pe lista de sustinatori, din 14.02.2016 intocmita de Lixandru Constantin (consilier PNL), şi semnatura alfată pe aceasta listă nu este a mea”, fiind declarat in scris Raicea Ionel Irinel. Pentru cei care nu stiu, Lixandru Gheorghe este unul dintre “prietenii” primarului Ion Ciocan, consilier local al PNL, Osica de Sus! Alo, Posta Romana, ati politizat institutia?! Postasi penali!!! Se ştie ca, una dintre cele mai politizate instituţii din Romănia, pe langă invăţămant, este Poşta Romănă! Poştaşii, fac parte din categoria de personal angajat al statului care face politică locala, si se implică in sfera politicului. La Osica de Sus doi dintre poştaşi: Spătaru Daniel şi Joiţa Marin sunt implicati mult si direct in viaţa politică locala. Ambii sunt consilieri locali ai PNL Osica de Sus si au avut un rol important in stangerea de semnături pentru candidatura la primărie, pentru un nou mandat, a lui lon Ciocan, liderul local al PNL. Au şi motive intemeiate căci, la viitoarele alegeri locale, cei doi postaşi se găsesc pe locuri bune de consilieri locali. Numai că, cei doi, chiar dacă lon Ciocan şi ei vor deveni primari si consilieri locali sutem indreptăţiţi sa credem că isi vor pierde mandatul! Poştaşul Marin Joiţa, cu mana lui a semnat Iista de susţinători pentru lon Ciocan in care sunt trecuţi oameni care nu au semnat şi nu au ştiut că sunt susţinătorii actualului primar! Un exemplu: Vărzaru lon ne-a dat in original, declaratia că” ....semnătura alfată pe lista de susţinători poziţia nr.9, din 20.02.2016, a candidatului lon Ciocan este falsificată, nu este a mea şi datele, unele personale nu mi-au fost solicitate personal de dirigintele de la Poşta Vladului Marian Joita”. Daca şeful oficiului poştal isi bate joc de muncă şi se implică In politică, făcând falsuri in acte, de se nu-I urmeze şi celălalt factor poştal, Andrei Ilie ?! Acesta, a strans semnături pentru susţinerea primarului la candidatură in mod iresponsabil, in fals! Prezentăm In randurile următoare doar un exemplu, cel al lui Malacu Mirel, domiciliat In Osica de Sus Bl. Seria OT 480655. născut la 07.07.1966, cam ne-a declarat următoare: .,Am constatat că la sediul circumscripţiei Nr. 68, Osica de Sus,ca numele şi semnătura mea se află, in fals, pe lista de susţinători a candidatului PNL, lon Ciocan şi că datele mele nu mi-au fost solicitate personal de factorul poştal, Andrei Ilie”. Cine va da verdictul? Justitia,votantii din Osica de Sus?! Este clar că, dacă nu s-au sesizat din oficiu sau la plangerea unora, organele de urmărire penală, in mod sigur, o vor face, pentru că sunt incălcări ale legii penale. Pentru faptul că, cei care au avut oficial mandatul de a strange semnături de susţinere a primarului lon Ciocan, şi nu au făcut-o legal, corect, cei trei consilieri suporta rigorie legii penale. Totodată, ei vor suporta, probabil, şi sanctiuni complementate in ceea ce priveşte calitatea lor de consilieri locali. Candidatul PNL, lon Ciocan, are motive serioase de supărare, ingrijorare şi pe bună dreptatel Cum pot oameni cu experienta politică, consilieri locali ai partidului, apropiaţi ai acestuia, sa facă asemenea probleme? Normal ar fi ca cei trei sau altii, aflaţi in situaţia lor, candidaţi pe lista de consilieri locali, să fie sancţionati şi de partid: retragerea sprijinului politic si chiar excluderea lor din PNL! Juridic, primarul s-ar putea să nu răspundă penal, dar, moral, acesta va fi probabil sancţionat de către electoratul local. Nu se poate ca tu, primarul comunci Osica de Sus şi candidat pentru un nou mandat, sa nu-ti verifici listele de susţinete... Naivitatea, prea mare incredere in oameni, prea multă rutină acumulată de-a lungul anilor…?! Să fie, datorită multor mandate de primar, oboscala, rutina, ruperea de realitate, distanţa mare faţă de cetăţenii comunei, cauzele? Cum se poate ca tu, primar şi consilierii tăi să nu ştiţi că un om este mort de doi ani şi că, nu are cum să-ţi sustină o nouă candidatură. Sunt aspecte care, credem noi, aduc o imagine proastă consiliului local, primarului lon Ciocan! Locuitorii comunei Osica de Sus sunt cei care vor “taxa", cum cred ei mai bine, aceste fapte de incorectitudine, de incălcare a legii electorale.