Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
Inspectoratul Şcolar Olt a declanşat: Epurarea politică!
Publicat: joi 17.05.2012
Inspectorul şcolar general Mariana Gheorghe a deschis „Cutia Pandorei”, declanşând epurarea pe criterii politice a directorilor de instituţii de învăţământ din judeţ.
Arhiva 17 mai 2012
Autor articol: Mihail Enache
3593 vizualizari

Culmea este că n-au început-o cei din USL, aflaţi la Putere, ci reprezentanţii PDL, care, până nu demult, au fost la Putere. Mai mulţi directori au fost demişi sau obligaţi să demisioneze, fără a avea motive întemeiate. În acest fel, s-a început înainte de termen curăţenia în rândul celor care sunt implicaţi atât în politic, cât şi în sistemul educaţional.  

Conflict de interese politice

Şefa învăţământului oltean a fost pusă în funcţie de către PDL, aceasta fiind soţia fostului director al Finanţelor din Olt, Ştefan Gheorghe şi care, acum, candidează din partea acestei formaţiuni politice la fotoliul de primar al oraşului Balş. Având în vedere ceea ce se întâmplă în sudul judeţului Olt, prin demiterea mai multor directori de instituţii de învăţământ, care au o altă apartenenţă politică, am putea spune că vorbim de un conflict de interese politice. Spunem acest lucru, pentru că avem o situaţie clară în privinţa celei care, până mai ieri, a fost director la Şcoala cu clasele I-VIII Grojdibodu. Vorbim de Mihaela Iovancea, simpatizantă a Partidului Naţional Liberal, al cărei soţ, Doru Iovancea, este, în prezent, viceprimar PNL în comună şi candidează la alegerile locale de luna viitoare, din partea aceluiaşi partid, la funcţia de primar al localităţii Grojdibodu. Şi, cum să nu vorbim de un conflict de interese?

„Schimbarea mea s-a făcut politic. Sunt membră a PNL, iar soţul meu candidează din partea partidului la primăria din localitate. Inspectorul de zonă Florica Grecu a venit cu decizia, prin care m-au demis. Consider că mi s-a făcut o nedreptate, la fel cum s-a întâmplat şi în cazul altor directori. Tot ce ştiu este că au fost făcute cinci schimbări, printre care se numără şi directorii de la şcolile din Ianca şi Potelu. În locul meu fusese pusă Luminiţa Gheorghe, din partea PSD, dar şi ea a fost demisă pentru că nu era titulară. Probabil, nu aducea atâtea voturi. În locul ei se zvoneşte, acum, că ar fi adus Iulian Popa, tot de la PSD, consilier local pe la Ianca. Poate el reuşeşte să fie mai mult pe placul celor de la învăţământ”, a spus Mihaela Iovancea.

IŞJ Olt vorbeşte în necunoştinţă de cauză?

Gianina Pîrvu, inspectorul şcolar general adjunct al IŞJ Olt, nu ştia de nicio schimbare de director la Grojdibodu. Aceasta ne-a spus că s-au făcut schimbări de directori în oraşul Corabia, la Şcoala 4 – directorul adjunct Ilona Oaie, Şcoala „Virgil Mazilescu” – directorul Constantin Stoichicescu şi dirtectorul adjunct Veronica Ciucu, Colegiul Naţional „A.I. Cuza” – directorul Manuela Velica şi directorul Paula Constantin şi la Colegiul Tehnic „Danubius” – directorul Costel Bândol şi directorul adjunct Laurenţi Daşoveanu. Şi, cam atât. Nimic despre schimbarea de la Grojdibodu, ceea ce înseamnă că IŞJ Olt vorbeşte, uneori, în necunoştinţă de cauză?

„… Nu ştiu nimic, întrebaţi-l pe inspectorul de zonă”


Cum la IŞJ Olt se pare că fiecare face ce vrea, întrebată fiind de felul în care au fost făcute schimbări la nivelul şcolilor din judeţ, inspectorul general Mariana Gheorghe ne-a spus, iniţial, că au fost făcute schimbări, dar că directorii au demisionat din diverse motive şi că nu ar avea nicio legătură cu implicarea acestora pe scena politică. Dacă în celelalte situaţii lucrurile erau cât de cât lucide, atunci când a venit vorba de Grojdibodu, generalul a plasat problema către inspectorul de zonă.

„Nu ştiu, nu sunt eu în măsură să vă spun exact ce s-a întâmplat cu directoarea de la Grojdibodu. Nu ştiu nimic, întrebaţi-l pe inspectorul de zonă”, a precizat Mariana Gheorghe. Deşi ar fi trebuit să fie diplomată în ceea ce ne spune, şefa învăţământului din Olt a adăugat: „Ce, ea nu a fost pusă tot politic?”. Dar, spunem noi, nu generalul Gheorghe este cel care semnează deciziile de demisie ale acestor directori? Cum de nu ştie de ce s-a întâmplat?

„Este clar că se doreşte destabilizarea actului de învăţământ…”


Despre acest subiect, care, cu siguranţă, va afecta calitatea actului educaţional, mai ales că Testele Naţionale şi Bacalaureatul se apropie cu paşi repezi, am stat de vorbă şi cu liderii din judeţ ai PSD şi PNL. „Cunosc situaţia din judeţ, am informat conducerea centrală şi ministerul care va lua măsurile legale. Se doreşte, de către PDL, destabilizarea învăţământului…”, a spus Paul Stănescu , preşedintele PSD la Olt.

„Minte cu neruşinare”

Aceeaşi este şi părerea lui Ioan Ciugulea, preşedintele PNL Olt, care crede că Mariana Gheorghe, inspectorul general al IŞJ Olt, face o epurare politică în rândul directorilor de instituţii de învăţământ din Olt. „… Minte cu neruşinare, pentru că, de fapt, demiterea a venit în plic. Este cal că totul a fost cu substrat politic…”, a spus liderul liberalilor din judeţ.

Ţinând cont că prim-ministru pesedist Victor Ponta a început să schimbe vechea gardă a PD-L în teritoriu, putem preciza că unii directori de instituţii deconcentrate din judeţ, membri ai acestui partid politic, urmează să fie schimbaţi din funcţii. Întrebată dacă vor avea loc schimbări şi la nivelul IŞJ Olt, inspectorul şcolar general a spus că nu se fac schimbări. Însă, din informaţiile pe care le deţinem în acest moment şi având în vedere modul în care s-au făcut schimbările în rândul directorilor şcolilor din Olt, despre care s-a auzit şi la Bucureşti, ştim că şi conducerea pedelistă a Inspectoratului Şcolar va fi înlocuită.

Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: MARIAN (26.12.2013 01:22)
la Mihaiesti a-ti schimbat-o pe DOBRITA SONIA si at-i pus-o directoare pe analfabeta de MINCIUNA MIA alt personaj mai slab ca aceast nu cred ca este in invatamant.
Nume: Florin (23.05.2012 21:47)
Nulitatea de la Seaca - Parvu Daniela - cand o schimbati ?
Nume: marika (23.05.2012 16:24)
mai taceti din gura toti ca psd e pcr,nu-i adevarat,pe timpul psd-ului am avut locuri de munca ,astia ne concediaza cu zambetul pe buze ,e mai rau ca trec la psd cei de la pdl si ce am rezolvat?
Nume: Psd e pcr, clan mafiot (20.05.2012 14:47)
ce competente,ce profesionalism,nimic,doar carnetul rosu de partid ! mizeriilor ! psd,pnl,pdl sunt aceeasi mizerie,scarbelor politruce !
Nume: Dar cu Directoarea Raileanu ? (20.05.2012 09:24)
Raileanca din Caracl nu este schimbata?Sau a facut pact cu cei din PSD pentru spatiul din fata hotelului. Este asteptata cu intres in PSD.Adica isi vor bate joc de ea.Nu este decit o treanta profitoare.A fost la PSD a trecut la PD(8 ani) acum ar vrea iar la PSD. Va primi ceea ce merita :m...e !Gunoiul dracului !Si al ei sot betivan!
Nume: un cetatean (20.05.2012 08:48)
Alooooo.....pai ce facem aici??Nu va convin schimbarile??Pai la competenta nu se gandeste nimeni??Eu zic ca erau incompetenti profesional si numiti politic de PDL...eeeee???Sa zica cineva ca nu e asa...
Nume: Mafia psd e in toate in Olt (19.05.2012 15:28)
Ce ne miram?Asta e psd,mafioti ordinari.Luati raportul Curtii de Conturi in ultimii 4 ani la primaria Slatina si la toate primariile de la noi,99% pesediste,xau furatzeci,sute de milioane de euro,borfasii ! Plus terenuri,constr locale imense ale com si oraselor etc.La Insp influenta clanului jegos Stanescu-Valcov e clara,vor obedienti care sa mearga cu copiii in camp el pt mafie,pt psd. Epurare politica e in tot jud,la scoli si licee,in toate institutiile.Solutia?NU votam PSD+pnl,NU votam pdl,hotii ! E disperare mare la mafie,vor sa fure alti 4 ani dupa 23 ani de jaf,ca sa nu se descopere...Le e frica sa faca publice bugetele,rapoartele C.Conturi pe ult 4ani...! Curaj- nu votam mafia USL (psd,pnl) si PDL aceeasi mizerie!
Nume: cetateanul turmentat (19.05.2012 12:55)
Eu stiam ca directorii sunt pusi de PSD. Domnul Stanescu da vina pe PDL ca pune directori noi. La Ionita Asan elevii merg in campanie la PSD ca si ieri la 13-30. Acolo directorul e de la PSD. Deductii logice: 1. domnul Stanescu abureste. 2. domnul stanescu se preface
Nume: Cici (18.05.2012 19:01)
Dar cand i-a pus Ciucu directori peste noapte a fost bine?Iar Iovancea sa taca din gura ca numai prostii a facut.De fapt viceprimarul,barbatul ei conducea scoala.
Nume: profesor indignat (18.05.2012 18:34)
Toti directorii din Corabia au primit decizie de eliberare din functie in data de 17 mai,dupa ce fusesera sunati de Mariana Gheorghe sa isi dea demisia. Cinste directoarelor de la Scoala 4 Corabia care au refuzat sa-si scrie demisia si au fost demise de Gheorghe ,cea care ar fi trebuit sa refuze sarcina transmisa de Vailcov si Paul STanescu. Si ca sa va demonstrez ca Stanescu minte ca nu stie nimic ,propunerile psd pentru Corabia au fost facute de Cococi,Oane si Butnariu. Asa vrea Oane sa castige Primaria? E disperat de frica lui Pirlea !
Nume: contra bogatanilor usl,a mafiei (18.05.2012 15:09)
la inspectoratul scolar, in toate institutiile din olt, clanul stanescu-valcov a inceput teroarea, amenintati, destituiti ilegale, epurari politice, smenuri, mita etc, tot tacamul cu care eram obisnuiti de catre mafie, de pcr, de psd. asta doreati, de asta ati aranjat sa ajungeti prin frauda la putere. usl e mafia. nu votati mafia nicaieri!
Nume: gica contra (18.05.2012 12:13)
Poate ne spuna dna. Iovancea cum a fost si dansa numita in functie , si cum a facut un adevarat traseism politic pentru a ramane in functie .
Nume: Moise Gogu (18.05.2012 11:37)
Asteptam cu interes emisia doamnelor Micli si Constantinescu,aceste Ana Pauker a invatamantului din Olt!
Nume: mitrica (18.05.2012 07:48)
Ce sa mai zicem la Caracal unde intr-o zi din ordinul lui Valcov au fost demisi toti directorii,ce Gheorghe,nu conduce ea invatamantul oltean ci hotul de Valcov!
Nume: Mariana Plagiata (18.05.2012 07:15)
Madam inspectoare generala sa taca din gura ,a venit la ISJ si s-a remarcat din prima luna cu un plagiat al unei carti de dirigentie a doamnei Maria Oniga din Braila.Verificati pe net si va veti convinge.Pe madam nu o trage nimeni la raspundetre?
Nume: Ion Tilvanoiu (17.05.2012 21:42)
Astazi 17 mai 2012 se implinesc 100 de ani de la nasterea eroului capitan aviator Al. Serbanescu de la Colonesti. Va invitam pe www.memoriaoltului.ro sa cititi revista ,,Memoria Oltului,, din mai 2012 si sa vedeti ce fac iubitorii de istorie.Cu respect.
Nume: Clan mafiot PSD in Olt, nu doar la Inspectorat (17.05.2012 20:21)
Candidat PP-Dan Diaconescu, la Stoicanesti, dir.de scoala, dat afara de PSD. Candidat PDL la Izbiceni, dat afara de PSD etc etc etc... Au pus in loca doar idioti mafioti PSD, slugi si escroci. Si din acest motiv mafia PSD pica pe 10 iunie si clanul jegului Stanescu va fi defirit justitie (audit la C.Judetean, firmele de casa ale lui Stanescu etc).
.

oan Rus a demisionat. Anunţul a fost făcut de premierul Victor Ponta: „Regret situatia generata de declaratiile domnului Ioan Rus! Acesta si-a asumat raspunderea si mi-a prezentat demisia din functia de ministru! Am acceptat demisia si saptamana viitoare vom discuta despre inlocuitorul la acest portofoliu!“

Citeste mai mult: adev.ro/nprxec

Dosarul Băsescu - Bercea, din nou în instanță

Imaginile cu flagrantul făcut de familia lui Bercea Mondial, care încerca să-şi recupereze banii de la Mircea Băsescu, vor fi vizionate azi de magistraţi.
Vor fi analizate înregistrările deja cunoscute, dar şi altele pe care le are la dispoziţie instanţa, dupa ce magistratii au acceptat  propunere venită de la avocatul lui Bercea Mondial, Pavel Abraham.
Tot azi, se va discuta dacă se impune în continuare măsura controlului judiciar pentru Marius Constantin, Fănica Anghel şi Izaura, fiica lui Bercea Mondial.

 

Omul zilei

 Elevii olteni care au luat parte la proiectul ecologic „Creează-ţi mediul”.

Sondaj de opinie
Credeti ca lucrarile la Autostrada Craiova-Slatina-Pitesti vor fi demarate in acest an?
  
.

 

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa redactiei.

Cine este demnitarul oltean care în ultimii doi ani a făcut o serie de contracte cu statul prin firma coordonată de soţia sa?

Comenteaza si tu

.

…în comuna Leleasca există o biserică monument istoric numită „Biserica dintr-un lemn?

 

Ultimele comentarii
Relu (2015-07-03 20:04:13.0)
javrelor, javrelor din justitia caracaleana, locul vostru este-n boxa alaturi de jigodiile din tribunalul olt care va sustin hotiile, ramasitelor ale fostei voastre sefe, arestata acum, cea de la care ati invatat hotiile, sa va vad javrelor pe unde va scoateti camasa cand hotia din dosarul care ma priveste va fi dezbatut public, intr-un post national de televiziune ! javre mincinoase, nu meritati calitatea de magistrat !!!
Relu (2015-07-03 20:04:12.0)
javrelor, javrelor din justitia caracaleana, locul vostru este-n boxa alaturi de jigodiile din tribunalul olt care va sustin hotiile, ramasitelor ale fostei voastre sefe, arestata acum, cea de la care ati invatat hotiile, sa va vad javrelor pe unde va scoateti camasa cand hotia din dosarul care ma priveste va fi dezbatut public, intr-un post national de televiziune ! javre mincinoase, nu meritati calitatea de magistrat !!!
Relu (2015-07-03 20:04:11.0)
javrelor, javrelor din justitia caracaleana, locul vostru este-n boxa alaturi de jigodiile din tribunalul olt care va sustin hotiile, ramasitelor ale fostei voastre sefe, arestata acum, cea de la care ati invatat hotiile, sa va vad javrelor pe unde va scoateti camasa cand hotia din dosarul care ma priveste va fi dezbatut public, intr-un post national de televiziune ! javre mincinoase, nu meritati calitatea de magistrat !!!
Zorba (2015-07-03 17:55:23.0)
lilisor, hai sa-ti fac cinste cu o galeata de pisat, ca se facura 78 de mii de vizualizari!
cetatean (2015-07-03 17:28:45.0)
Dar ca Davidescu coordoneaza zilnic activitatea in Primaria Scornicesti facind plati pentru lucrari neefectuate ,pietruiri nefacute de Mustata din Potcoava , ordonanteaza dupa bunul plac, ce spuneti?
Publicitate

 

POLITICA
  • Gorghiu: Iohannis nu m-a consultat nici pe mine, nici pe Blaga cu privire la desemnarea lui Ungureanu
  • Demnitarii olteni care merg pe mâna lui MRU
  • Fuziune UNPR- PP –DD
  • Opoziţie inexistentă în CL Slatina
  • Se întocmește registrul fiscal al partidelor politice
  • ACTUALITATE
  • Încasările ANAF din prima jumătate a anului, cu 4,3 miliarde lei peste program
  • Se ieftinesc vacanţele în Grecia
  • Guvernul deblochează 145.000 lei la Apărare pentru baza Deveselu
  • Romii au TERORIZAT un CARTIER întreg cu petrecerea lor
  • Agricultorii olteni au ajuns la culmea disperării
  • EVENIMENT
  • Percheziţii în Olt
  • ALRO SLATINA – 50 DE ANI DE LA DEMARAREA PRODUCŢIEI
  • ,,Fii activ!,,- Ziua Internațională a Dunării
  • Două incendii în trei ore
  • 26 iunie- Ziua Drapelului Naţional sărbătorită la Slatina
  • APIA …bagă banii în conturi
  • ,,Sărbătorim reuşita!”
  • „Toţi diferiţi, toţi egali”
  • Mii de bilete de tratament ridicate de pensionarii olteni
  • Pentru a rezista pe piaţă, fermierii trebuie să se alinieze regulilor UE
  • ADMINISTRATIE
  • Băsescu: România nu e pregătită pentru zona euro
  • Secretarul judeţului avizează pe NV!?
  • Cresc salariile la primării doar dacă sunt bani
  • „Lecții pentru sănătate“ de la Prefectură
  • Reparearea lifturilor din Slatina, încaieră consilierii CL
  • INVATAMANT
  • Legea educaţiei se schimbă
  • Oltul pe locul 16, în urma rezultatelor la Evaluarea Naţională
  • ”Crează-ţi mediul !”
  • Liceeni susţin examenul la disciplina de profil
  • A avut loc prima probă scrisă la BAC
  • SĂNĂTATE