Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
POLIŢIST CU CAPUL…GOL!
Cel mai reprezentativ om din poliţia română rămâne, cel puţin ca imagine vizuală, poliţistul de la circulaţia rutieră. Aspectul fizic, ţinuta militară, comportamentul, în stradă sau drum, modul de adresare şi vorbire, trebuie să fie EXEMPLARE şi PERMANENTE.
Arhiva 28 februarie 2013
Autor articol: Redacţia
1674 vizualizari

Din păcate, mai ales în mediul rural şi din cadrul poliţiei „LOCALE”, agenţii care poartă vizibil, pe ţinuta de serviciu „Poliţie Rutieră”, sunt corigenţi la toate capitolele. Suntem convinşi că mulţi dintre cititorii noştri au întâlnit asemenea oameni: cu ţinută incompletă (fără caschetă), şi neîngrijită, nebărbieriţi, grosolani sau nepoliticoşi, neatenţi în sesizarea unor fapte penale sau contravenţionale, etc.Un asemenea poliţist, l-am întâlnit ieri, pe drumul judeţean care tranzitează comuna Pîrşcoveni.

Agentul se afla pe mijlocul părţii carosabile, fără caschetă, ţinând într-o mână o ţigară aprinsă, iar în cealaltă, un pahar de plastic, în care avea posibil cafea. În acel timp, aflat în circulaţie a oprit un microbuz supraîncărcat cu elevi, chiar în intersecţie. La sesizarea noastră că, în microbuz sunt în jur de 30 de persoane, elevi, cu mult peste capacitatea autovehiculului, agentul de poliţie rutieră ne-a întors spatele, spunându-ne sec: „…da, îl ştiu, îl verific când se întoarce (probabil, din cursă n.r.)…”
 
După care şi-a continuat nepăsător plimbarea spre sediul postului de poliţie aflat în apropiere. Ne surprinde gestul poliţistului, cu atât mai mult când, chiar în cursul dimineţii, conducerea poliţiei oltene a avut o „instruire” specială cu agenţii de circulaţie din Olt!
 
Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: nmik (03.03.2013 19:39)
daca vor lasati-i sa se faca si ei politisti sa vada si ei cum e. si politistii sunt platitori de impozite
Nume: pt.Teo (02.03.2013 08:35)
Comentatorilor de pe acest forum le-ar placea, nu simti ca sunt numai infractori care au trecut prin parnaie ?
Nume: TEO (01.03.2013 22:42)
CEI CARE SCRIETI TOT FELUL DE MESAJE ABERANTE SI CU SCOPUL DE A DENIGRA PERSOANE SAU INSTITUTII,AR TREBUI MAI INTAI SA VA IMAGINATI O LUME IN CARE SA TRAITI FARA EXISTENTA POLITIEI...V-AR PLACEA SAU NU ?
Nume: ADITU MICUTUL VAGABONT (01.03.2013 21:26)
Un politist merge imbracat in civil la o stana. Stiind cate oi sunt in turma ii spune ciobanului: - Bade, pui pariu pe-o oaie ca ghicesc cite oi ai? Ciobanul accepta, politistul ghiceste. Isi alege o oaie si da sa plece. Ciobanul zice: - Omule, imi dai oaia inapoi daca ghicesc ce meserie ai? Politistul accepta. Ciobanul ii zice: - Esti politist! - De unde stii? - Pai, in loc de oaie mi-a
Nume: ARMANI (01.03.2013 21:22)
Pe o strada, un civil gaseste pe jos o cascheta de politist. Pe partea cealalta a drumului ved eun politist cu capul gol si-l intreaba : -Domnule ofiter, v-ati pierdut cascheta! Atunci, politistul se apropie de civil, se uita la cascheta si spune : -Asta nu e a mea. Nu sunt asa inalt!
Nume: ION (01.03.2013 21:19)
LASAPA NU LE PLACE IA BANII STATULUI DE POMANA STAU TOATA YIUA SI FREACA MENTA
Nume: memo (01.03.2013 21:09)
L-AU DAT AFARA DE LA STANA SI SA FACUT LABAR CU BASTONU IN MANA
Nume: doru (01.03.2013 17:12)
razi de ciob cand tu esti zob
Nume: Suca (01.03.2013 13:41)
Am numarat vreo 13 comentarii si absolut toate demonstreaza ca politistii sunt doctori fata de imbecilitatea celor ce murdaresc internetul. La scoala primara golanilor, invatati Limba romana si apoi comentati. Va asigur ca nu sunt politist, nu-i iubesc dar mi-e scarba de prostia voastra.
Nume: unul (01.03.2013 13:29)
Doamne ! Numai intelectuali pe forumul asta ! Deduci asta din halul in care chnuiesc gramatica limbii romane!
Nume: dehhh ... (01.03.2013 12:22)
Asa se intampla, cand faci din ciobani - politisti !!!!
Nume: xxl (01.03.2013 12:21)
chiar sant cu capul...gol au numa i rahat in el...am intrat din gresala la ajuntul comandantului de ciculatie si parca a luat foc...cred ca astepta ceva....banuesc
Nume: eu (01.03.2013 12:08)
Mai sunt si reporteri prosti care cand nu mai au ce sa scrie găsesc si ei câte o aiureala . Sugi pula reporter idiot
Nume: un smecher (01.03.2013 12:03)
După mintea unora ar trebui să doarmă cu ea în cap ca să-i vadă toți proștii. Suna-ți voi repede că aveți cine știe ce interese și să iese repede din post,să ia cascheta, să fie închis la gât ,să aibe pistolul si multe altele. dar voi presa când nu știți să nic să scrieți corect cum este.Nu prea cred cî ați fost pe la facultate sau a fost vreo facultate la Slatina?
Nume: www (01.03.2013 11:51)
Sa stiti ca faceti o mare confuzie,una inseamna sa fi politist din cadrul Politiei Rutiere si alata e sa fi Politist dintr0o comuna care are atributii de politist rutier,si referitor la Politia Locala nu sunt decat niste paznici a-i primarului care au fost numiti pompos Politisti de catre incultii dr politicieni
Nume: slatinean (01.03.2013 10:03)
sa vedeti politia locala cum doarme in masini in timpul serviciului in locuri unde nu sunt camere de supraveghere
Nume: slatinean (01.03.2013 10:03)
sa vedeti politia locala cum doarme in masini in timpul serviciului in locuri unde nu sunt camere de supraveghere
Nume: vai mama lui! (01.03.2013 08:28)
titlul era mai bun „politist cu capul sec” pentru ca daca ar avea minte sar uita si el in oglinda cind ar iesi din postul de politie in strada! sa i se faca un tatuaj pe cap o cascheta sa fie sigur ca o are mereu !
Nume: Bravo...Garcea (01.03.2013 07:39)
Domnl,e deal PRESA ista seamnan a cu Garcea ...prost,dobitoc,fustangiu,smecher
Nume: Tot eu (01.03.2013 07:29)
...mita soferi..
1 / 2 »
 
 
.

  

ADRIAN NĂSTASE POATE FI ELIBERAT

Judecătoria Sector 4 a aprobat cererea de eliberare a lui Adrian Năstase. Protrivit procedurii penale decizia nu este definitivă. Fostul premier ar putea ieşi numai după judecarea contestaţiei DNA. Fostul premier ispăşeşte o pedeapsă de patru ani şi şase luni de închisoare în urma condamnărilor din dosarele Trofeul Calităţii şi Zambaccian. A fost declarat apt pentru eliberare condiţionată pe motiv că ar fi petrecut deja o treime din pedeapsă în închisoare. Tot miercuri, Tribunalul Bucureşti va judeca cererea procurorilor DNA de a-l aresta din noul pe baronul de Constanţa, Nicuşor Constantinescu.

 

Omul zilei

Nora Popescu, directorul Direcţiei de Protecţie şi Asistenţă Socială,Slatina, pentru implicarea în  buna funcţionare a  Centrului de  Îngrijire şi Igienă Corporală  de  pe strada Nicolae Bălcescu.

Sondaj de opinie
Sunteti multumiti de cum arata orasul Slatina, resedinta de judet in zonele periferice?
  
VREMEA OLTULUI

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa redactiei.

Este adevărat că localitatea Grădinari ar putea beneficia de reţea de gaze până la sfârşitul anului? 

 Comenteaza si tu

.

...clima din oraşul Slatina este de tip temperat-continentală, media anuală a temperaturilor fiind de 10.7 °C, iar media anuală a precipitaţiilor având o valoare de mai puţin de 515.6 mm?

 

 

POZA ZILEI

 

Cu cainele pe caruta in Zona Piata Garii din Slatina

Gazeta Oltului revine cu o nouă provocare pentru cititorii fideli și nu numai.

Rubrica „Poza Zilei" oferă posibilitatea celor pasionați de fotografie să trimită poze amuzante sau ipostaze inedite pe adresa redacției de e-mail: gazetaoltului@yahoo.com sau pe pagina de Facebook: Gazeta Oltului.

 

Ultimele comentarii
Scaiete cel mai smecher tigan (2014-07-24 08:30:05.0)
lemne si pietre dupa voi rymanu asta are dreptate Tomel la chemat pa boxieru lu peste s abata tiganii si sai dea afara numai putea sa scoti caru da sportivi vati linistit ba spurcatilor sa ma handesc pa voi si tacsu si unchisau sau tinut numai da scandaluri gata vati potolit ? daca mai misca unu va sparg la nas
Scaiete cel mai smecher tigan (2014-07-24 08:29:58.0)
lemne si pietre dupa voi rymanu asta are dreptate Tomel la chemat pa boxieru lu peste s abata tiganii si sai dea afara numai putea sa scoti caru da sportivi vati linistit ba spurcatilor sa ma handesc pa voi si tacsu si unchisau sau tinut numai da scandaluri gata vati potolit ? daca mai misca unu va sparg la nas
SLATINEAN. (2014-07-24 08:16:15.0)
Recurs impotriva a ce,dle ziarist?Impotriva impovararii peste masura a vietii noastre,impotriva cresterii continuee a impozitelor si taxelor,suportate de NOI,CEI MULTI,impotriva tuturor nedreptatilor sociale la care suntem supusi,in sprecial in ultimii doi ani!Si mai e un recurs:RECURSUL LA MORALA!Cand un penal isi propune iar sa incalce legea,sa faca turism la alegeri,de OBLIGATIA de a castiga PSD,ca altfel e JALE(ceea ce va si fi)este o mare problema morala!Pe care tot noi o putem rezolva:prin votul nostru,prin luciditatea de a vedea ceea ce este mai bine ptr.noi si urmasii nostri!Suntem condusi de peste 20 de ani de aceeasi oameni vicleni,hulpavi,nesimtiti,penali si tot nu ne e de ajuns!NE-O FACEM CU MANA NOASTRA!Poate la toamna ne razgandim si ne gandim SI LA NOI!asa sa ne ajute Dumnezeu!
ANTON DE LA PERIETI (2014-07-24 08:03:32.0)
I-AL SI PE DR. PRIOTEASA DE LA PERIETI CA VA ASEMANATI, DERBEDEILOR!
ANTON DE LA PERIETI (2014-07-24 08:03:30.0)
I-AL SI PE DR. PRIOTEASA DE LA PERIETI CA VA ASEMANATI, DERBEDEILOR!
Publicitate

 

POLITICA
  • Conducerea PSD Olt, aşteptări mari de la alegerile din toamnă
  • Ion Toma: „E de datoria mea să-i mulţumesc lui Gabriel Oprea”
  • UNPR îl vrea pe Victor Ponta preşedinte
  • Victor Ponta, preşedinte - mesajul PSD Olt!
  • Ilie Chitez s-a alăturat celor de la PSD
  • ACTUALITATE
  • Culturi distruse şi nedespăgubite la Pleşoiu
  • Procurorul Iacobescu: „600.000 de euro au ajuns la Mircea Băsescu”
  • Atenţie la caniculă!
  • Selectarea DEEE-urilor, un serviciu adus mediului înconjurător
  • Ploi şi grindină anunţate în judeţ
  • EVENIMENT
  • Trei răniţi uşor, într-un accident la ieşire din Slatina
  • Maşină radiată din circulaţie, descoperită de poliţişti
  • Ginerele lui Bercea a rămas după gratii
  • Trimişi în judecată pentru înşelăciune
  • Încă doi suspecţi arestaţi în cazul Gălbenuşe
  • Absolvenții olteni se pot înscrie la şomaj pentru a primi indemnizație de la stat
  • Reabilitare cu fonduri europene la centrele sociale
  • Salariul mediu net, mai mic în luna mai faţă de aprilie!
  • Proiect pentru şomerii din Grădinari
  • Cămin de bătrâni la Sâmburești
  • ADMINISTRATIE
  • Primarul din Crâmpoia, un exemplu de urmat
  • Slatina, în alb şi negru (III)
  • Consilier local din Corabia, declarat incompatibil... postmortem!
  • Slatina: Consilierii locali şi afacerile pe banii statului