Cotidian Judetean de Atitudine si Informare locuridemunca
Astazi:  
POLIŢIST CU CAPUL…GOL!
Cel mai reprezentativ om din poliţia română rămâne, cel puţin ca imagine vizuală, poliţistul de la circulaţia rutieră. Aspectul fizic, ţinuta militară, comportamentul, în stradă sau drum, modul de adresare şi vorbire, trebuie să fie EXEMPLARE şi PERMANENTE.
Arhiva 28 februarie 2013
Autor articol: Redacţia
1622 vizualizari

Din păcate, mai ales în mediul rural şi din cadrul poliţiei „LOCALE”, agenţii care poartă vizibil, pe ţinuta de serviciu „Poliţie Rutieră”, sunt corigenţi la toate capitolele. Suntem convinşi că mulţi dintre cititorii noştri au întâlnit asemenea oameni: cu ţinută incompletă (fără caschetă), şi neîngrijită, nebărbieriţi, grosolani sau nepoliticoşi, neatenţi în sesizarea unor fapte penale sau contravenţionale, etc.Un asemenea poliţist, l-am întâlnit ieri, pe drumul judeţean care tranzitează comuna Pîrşcoveni.

Agentul se afla pe mijlocul părţii carosabile, fără caschetă, ţinând într-o mână o ţigară aprinsă, iar în cealaltă, un pahar de plastic, în care avea posibil cafea. În acel timp, aflat în circulaţie a oprit un microbuz supraîncărcat cu elevi, chiar în intersecţie. La sesizarea noastră că, în microbuz sunt în jur de 30 de persoane, elevi, cu mult peste capacitatea autovehiculului, agentul de poliţie rutieră ne-a întors spatele, spunându-ne sec: „…da, îl ştiu, îl verific când se întoarce (probabil, din cursă n.r.)…”
 
După care şi-a continuat nepăsător plimbarea spre sediul postului de poliţie aflat în apropiere. Ne surprinde gestul poliţistului, cu atât mai mult când, chiar în cursul dimineţii, conducerea poliţiei oltene a avut o „instruire” specială cu agenţii de circulaţie din Olt!
 
Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: nmik (03.03.2013 19:39)
daca vor lasati-i sa se faca si ei politisti sa vada si ei cum e. si politistii sunt platitori de impozite
Nume: pt.Teo (02.03.2013 08:35)
Comentatorilor de pe acest forum le-ar placea, nu simti ca sunt numai infractori care au trecut prin parnaie ?
Nume: TEO (01.03.2013 22:42)
CEI CARE SCRIETI TOT FELUL DE MESAJE ABERANTE SI CU SCOPUL DE A DENIGRA PERSOANE SAU INSTITUTII,AR TREBUI MAI INTAI SA VA IMAGINATI O LUME IN CARE SA TRAITI FARA EXISTENTA POLITIEI...V-AR PLACEA SAU NU ?
Nume: ADITU MICUTUL VAGABONT (01.03.2013 21:26)
Un politist merge imbracat in civil la o stana. Stiind cate oi sunt in turma ii spune ciobanului: - Bade, pui pariu pe-o oaie ca ghicesc cite oi ai? Ciobanul accepta, politistul ghiceste. Isi alege o oaie si da sa plece. Ciobanul zice: - Omule, imi dai oaia inapoi daca ghicesc ce meserie ai? Politistul accepta. Ciobanul ii zice: - Esti politist! - De unde stii? - Pai, in loc de oaie mi-a
Nume: ARMANI (01.03.2013 21:22)
Pe o strada, un civil gaseste pe jos o cascheta de politist. Pe partea cealalta a drumului ved eun politist cu capul gol si-l intreaba : -Domnule ofiter, v-ati pierdut cascheta! Atunci, politistul se apropie de civil, se uita la cascheta si spune : -Asta nu e a mea. Nu sunt asa inalt!
Nume: ION (01.03.2013 21:19)
LASAPA NU LE PLACE IA BANII STATULUI DE POMANA STAU TOATA YIUA SI FREACA MENTA
Nume: memo (01.03.2013 21:09)
L-AU DAT AFARA DE LA STANA SI SA FACUT LABAR CU BASTONU IN MANA
Nume: doru (01.03.2013 17:12)
razi de ciob cand tu esti zob
Nume: Suca (01.03.2013 13:41)
Am numarat vreo 13 comentarii si absolut toate demonstreaza ca politistii sunt doctori fata de imbecilitatea celor ce murdaresc internetul. La scoala primara golanilor, invatati Limba romana si apoi comentati. Va asigur ca nu sunt politist, nu-i iubesc dar mi-e scarba de prostia voastra.
Nume: unul (01.03.2013 13:29)
Doamne ! Numai intelectuali pe forumul asta ! Deduci asta din halul in care chnuiesc gramatica limbii romane!
Nume: dehhh ... (01.03.2013 12:22)
Asa se intampla, cand faci din ciobani - politisti !!!!
Nume: xxl (01.03.2013 12:21)
chiar sant cu capul...gol au numa i rahat in el...am intrat din gresala la ajuntul comandantului de ciculatie si parca a luat foc...cred ca astepta ceva....banuesc
Nume: eu (01.03.2013 12:08)
Mai sunt si reporteri prosti care cand nu mai au ce sa scrie găsesc si ei câte o aiureala . Sugi pula reporter idiot
Nume: un smecher (01.03.2013 12:03)
După mintea unora ar trebui să doarmă cu ea în cap ca să-i vadă toți proștii. Suna-ți voi repede că aveți cine știe ce interese și să iese repede din post,să ia cascheta, să fie închis la gât ,să aibe pistolul si multe altele. dar voi presa când nu știți să nic să scrieți corect cum este.Nu prea cred cî ați fost pe la facultate sau a fost vreo facultate la Slatina?
Nume: www (01.03.2013 11:51)
Sa stiti ca faceti o mare confuzie,una inseamna sa fi politist din cadrul Politiei Rutiere si alata e sa fi Politist dintr0o comuna care are atributii de politist rutier,si referitor la Politia Locala nu sunt decat niste paznici a-i primarului care au fost numiti pompos Politisti de catre incultii dr politicieni
Nume: slatinean (01.03.2013 10:03)
sa vedeti politia locala cum doarme in masini in timpul serviciului in locuri unde nu sunt camere de supraveghere
Nume: slatinean (01.03.2013 10:03)
sa vedeti politia locala cum doarme in masini in timpul serviciului in locuri unde nu sunt camere de supraveghere
Nume: vai mama lui! (01.03.2013 08:28)
titlul era mai bun „politist cu capul sec” pentru ca daca ar avea minte sar uita si el in oglinda cind ar iesi din postul de politie in strada! sa i se faca un tatuaj pe cap o cascheta sa fie sigur ca o are mereu !
Nume: Bravo...Garcea (01.03.2013 07:39)
Domnl,e deal PRESA ista seamnan a cu Garcea ...prost,dobitoc,fustangiu,smecher
Nume: Tot eu (01.03.2013 07:29)
...mita soferi..
1 / 2 »
 
 
.

 

Paşte Fericit!

Fie ca Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului Nostru Iisus Hristos să aducă cititorilor şi colaboratorilor cotidianului Gazeta Oltului cele patru taine divine: încredere, lumină, iubire şi speranţă.

Colectivul redacţiei vă urează clipe de neuitat alături de cei dragi, precum şi realizări pe plan profesional şi personal!

Sărbători Liniştite! 

 

Omul zilei
Nicolae Soare, primarul comunei Dăneasa, pentru organizarea manifestării tradiţionale, ”Hora ţărănească”, eveniment care va avea loc în a doua zi de Paşte.

Sondaj de opinie
Daca maine ar avea loc alegeri prezidentiale cu candidatul carui partid ati vota?
  
VREMEA OLTULUI

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa redactiei.

Ce primar de comună din judeţul Olt va împărţi pachete de Paşte oamenilor nevoiaşi din localitatea pe care o păstoreşte?

 Comenteaza si tu

.

...că până la instaurarea regimului comunist în România, municipiul Caracal  a fost reşedinţa judeţului Romanaţi?

 

Ultimele comentarii
Pentru Socrate si CARACALEAN (2014-04-21 15:23:48.0)
Intrebarea e simpla : AVETI CURAJ SA VA DUCE-TI CU MAMELE , FIICELE ,NEVESTELE PE ACOLO? Daca nu credeti : DUCETI-VA SI ACOLO OR SA RAMANA. Va informati de pe net. DOAMNE IARTA-I CA NU STIU CE SPUN .
CARACALEAN (2014-04-21 14:41:36.0)
11.02, I-AUZI VERE CE ZICE FRATE-MEU, CA EL E DOCUMENTAT, ESTI SI TU BULANGIU,ESTI PE FELIE CU CALUGARII IMPOTENTI SI VA FUTETI IN CUR ? ZI , CA NU-TI FACE NIMENI, NIMIC !
Socrate (2014-04-21 14:11:42.0)
pt. bigotu-idiotu 11:02 si altii ca el/ea: Am impresia ca Manastirea de taici Frasineni, din jud. Valcea, de care bazneste mereu handicapatu asta, e cuib de homosexuali, impotenti, frustrati sau chiar banda de talhari, iar nenorocitu asta e "pe mana" cu ei !!! Moartea mamei lu' Monica Gabor, care a survenit in apropierea respectivei manastiri, cand i-a cazut o piatra in cap, se poate datora, intamplator, prin caderea unei pietre, cazuri frecvente la munte, sau cineva, vreun dement-fanatic, i-a aruncat-o in cap. Este foarte plauzibil ca cineva sa fie interesat de amplificarea asa-zisului blestem de la aceasta manastire, pentru a stoarce bani multi, prin exorcizari, blesteme si alte parascovenii d'astea, de la tot felul de handicapati si bigoti si sa puna pe vreun fanatic-dement sa dea cu pietre in lume !!! Politia si organele in drept ar trebui sa intreprinda o ancheta serioasa, in acest sens, ca s-ar putea descoperi multe lucruri ilegale legate de acesti calugari de la Frasineni !!!
CARACALEAN (2014-04-21 14:11:04.0)
SOCRATE, FRATE, CE-I FACUSI LU' LILISOR ? O VAZUI PE PRIMA PAGINA,INTERNATA LA URGENTE, IA DAI S-O VEZI ... AI INECAT-O CU PULA, SAU EA, E ATAT DE LACOMA ? E ACOLO, IN PRIMUL PAT !
CARACALEAN (2014-04-21 14:06:29.0)
11.02 , DE CAPU' TAU, SA-TI IA TIE PARTEA FEMININA, ADICA PULA ,{O PULA-DOUA PULI} ,E FEMININ ! DA' CE PULA MEA DE DUMNEZEU E LA FRASINENI ? S-A MUTAT CIOCAN, CU COZONACII, ACOLO ?
Publicitate

 

 

 

 

 

POLITICA
  • Candidatura lui Emil Boc la prezidenţiale, anunţată de Traian Băsescu
  • Depozitele candidaţilor la alegerile parlamentare parţiale vor putea fi depuse într-un cont colector special
  • Traian Băsescu: Dacă s-ar uni, partidele de dreapta ar bate PSD-ul la alegerile prezidenţiale
  • Antonescu, după ce Ponta s-a mutat în MApN: „Premierul şi-a pierdut controlul. Cum îşi permite, dacă este în toate facultăţile, să facă aşa ceva? Nici Ceauşescu nu şi-a permis”
  • Băsescu îi răspunde lui Ponta: Premierul minte şi îi protejează pe baronii care au dobândit terenuri în mod ilegal
  • ACTUALITATE
  • Mai marii Oltului, Paşte în familie!
  • Vopsitul ouălor, tradiţie pascală
  • CODUL INSOLVENŢEI, ADOPTAT. Scandal în Parlament
  • Sacrificarea mieilor şi iezilor în pieţe şi târguri, la control
  • Unde e cea mai ieftină benzinărie din România şi cât costă carburanţii acolo
  • EVENIMENT
  • Au ajuns la Urgenţe de Paşte după ce au mâncat cât pentru o săptămână
  • Inundaţii de Paşte în mai multe localităţi din Olt
  • Sute de credincioşi au luat Lumina Sfântă de la Mănăstirea Brâncoveni
  • Risc de inundații la Pleșoiu
  • Abator clandestin, descoperit de poliţişti la Potcoava
  • Pompierii olteni, campanie umanitară de Paşte
  • Cadouri de Paşte pentru nevoiaşii din Slatina
  • Politicienii se ciocnesc, la propriu
  • Vârstnicii de la Căminul de Bătrâni Slatina, Paşte fericit!
  • Lapte praf pentru luna aprilie
  • ADMINISTRATIE
  • Vicepremierul Liviu Dragnea laudă Oltul
  • Internet cu bani de la UE
  • Piaţa Agroalimentară din Caracal, modernizată
  • Parcul Industrial scapă Oltul de şomeri
  • Billa dezvoltă o nouă marcă proprie gen "made in România"
  • INVATAMANT
  • Buget generos pentru Olimpiada Liceelor 2014
  • Liceul Tehnologic Iancu Jianu, 50 de ani în slujba educaţiei
  • Temele copiilor „găuresc" buzunarele părinţilor
  • Înscrieri numeroase la clasa pregătitoare, în prima etapă
  • Două proiecte slătinene pentru faza naţională ”Made for Europe”
  • SĂNĂTATE
  • Sănătatea ta: 6 simptome care te anunţă că ai lipsă de fier
  • Olteni internaţi în spital, cu viroze şi pneumonii
  • Cazuri suspecte de gripă sezonieră, nicio confirmare
  • Legume de primăvară care nu trebuie să-ţi lipsească de pe masă
  • Lista schimbărilor la medicul de familie care intră în vigoare în luna mai