Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
POLIŢIST CU CAPUL…GOL!
Cel mai reprezentativ om din poliţia română rămâne, cel puţin ca imagine vizuală, poliţistul de la circulaţia rutieră. Aspectul fizic, ţinuta militară, comportamentul, în stradă sau drum, modul de adresare şi vorbire, trebuie să fie EXEMPLARE şi PERMANENTE.
Arhiva 28 februarie 2013
Autor articol: Redacţia
1974 vizualizari

Din păcate, mai ales în mediul rural şi din cadrul poliţiei „LOCALE”, agenţii care poartă vizibil, pe ţinuta de serviciu „Poliţie Rutieră”, sunt corigenţi la toate capitolele. Suntem convinşi că mulţi dintre cititorii noştri au întâlnit asemenea oameni: cu ţinută incompletă (fără caschetă), şi neîngrijită, nebărbieriţi, grosolani sau nepoliticoşi, neatenţi în sesizarea unor fapte penale sau contravenţionale, etc.Un asemenea poliţist, l-am întâlnit ieri, pe drumul judeţean care tranzitează comuna Pîrşcoveni.

Agentul se afla pe mijlocul părţii carosabile, fără caschetă, ţinând într-o mână o ţigară aprinsă, iar în cealaltă, un pahar de plastic, în care avea posibil cafea. În acel timp, aflat în circulaţie a oprit un microbuz supraîncărcat cu elevi, chiar în intersecţie. La sesizarea noastră că, în microbuz sunt în jur de 30 de persoane, elevi, cu mult peste capacitatea autovehiculului, agentul de poliţie rutieră ne-a întors spatele, spunându-ne sec: „…da, îl ştiu, îl verific când se întoarce (probabil, din cursă n.r.)…”
 
După care şi-a continuat nepăsător plimbarea spre sediul postului de poliţie aflat în apropiere. Ne surprinde gestul poliţistului, cu atât mai mult când, chiar în cursul dimineţii, conducerea poliţiei oltene a avut o „instruire” specială cu agenţii de circulaţie din Olt!
 
Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: nmik (03.03.2013 17:39)
daca vor lasati-i sa se faca si ei politisti sa vada si ei cum e. si politistii sunt platitori de impozite
Nume: pt.Teo (02.03.2013 06:35)
Comentatorilor de pe acest forum le-ar placea, nu simti ca sunt numai infractori care au trecut prin parnaie ?
Nume: TEO (01.03.2013 20:42)
CEI CARE SCRIETI TOT FELUL DE MESAJE ABERANTE SI CU SCOPUL DE A DENIGRA PERSOANE SAU INSTITUTII,AR TREBUI MAI INTAI SA VA IMAGINATI O LUME IN CARE SA TRAITI FARA EXISTENTA POLITIEI...V-AR PLACEA SAU NU ?
Nume: ADITU MICUTUL VAGABONT (01.03.2013 19:26)
Un politist merge imbracat in civil la o stana. Stiind cate oi sunt in turma ii spune ciobanului: - Bade, pui pariu pe-o oaie ca ghicesc cite oi ai? Ciobanul accepta, politistul ghiceste. Isi alege o oaie si da sa plece. Ciobanul zice: - Omule, imi dai oaia inapoi daca ghicesc ce meserie ai? Politistul accepta. Ciobanul ii zice: - Esti politist! - De unde stii? - Pai, in loc de oaie mi-a
Nume: ARMANI (01.03.2013 19:22)
Pe o strada, un civil gaseste pe jos o cascheta de politist. Pe partea cealalta a drumului ved eun politist cu capul gol si-l intreaba : -Domnule ofiter, v-ati pierdut cascheta! Atunci, politistul se apropie de civil, se uita la cascheta si spune : -Asta nu e a mea. Nu sunt asa inalt!
Nume: ION (01.03.2013 19:19)
LASAPA NU LE PLACE IA BANII STATULUI DE POMANA STAU TOATA YIUA SI FREACA MENTA
Nume: memo (01.03.2013 19:09)
L-AU DAT AFARA DE LA STANA SI SA FACUT LABAR CU BASTONU IN MANA
Nume: doru (01.03.2013 15:12)
razi de ciob cand tu esti zob
Nume: Suca (01.03.2013 11:41)
Am numarat vreo 13 comentarii si absolut toate demonstreaza ca politistii sunt doctori fata de imbecilitatea celor ce murdaresc internetul. La scoala primara golanilor, invatati Limba romana si apoi comentati. Va asigur ca nu sunt politist, nu-i iubesc dar mi-e scarba de prostia voastra.
Nume: unul (01.03.2013 11:29)
Doamne ! Numai intelectuali pe forumul asta ! Deduci asta din halul in care chnuiesc gramatica limbii romane!
Nume: dehhh ... (01.03.2013 10:22)
Asa se intampla, cand faci din ciobani - politisti !!!!
Nume: xxl (01.03.2013 10:21)
chiar sant cu capul...gol au numa i rahat in el...am intrat din gresala la ajuntul comandantului de ciculatie si parca a luat foc...cred ca astepta ceva....banuesc
Nume: eu (01.03.2013 10:08)
Mai sunt si reporteri prosti care cand nu mai au ce sa scrie găsesc si ei câte o aiureala . Sugi pula reporter idiot
Nume: un smecher (01.03.2013 10:03)
După mintea unora ar trebui să doarmă cu ea în cap ca să-i vadă toți proștii. Suna-ți voi repede că aveți cine știe ce interese și să iese repede din post,să ia cascheta, să fie închis la gât ,să aibe pistolul si multe altele. dar voi presa când nu știți să nic să scrieți corect cum este.Nu prea cred cî ați fost pe la facultate sau a fost vreo facultate la Slatina?
Nume: www (01.03.2013 09:51)
Sa stiti ca faceti o mare confuzie,una inseamna sa fi politist din cadrul Politiei Rutiere si alata e sa fi Politist dintr0o comuna care are atributii de politist rutier,si referitor la Politia Locala nu sunt decat niste paznici a-i primarului care au fost numiti pompos Politisti de catre incultii dr politicieni
Nume: slatinean (01.03.2013 08:03)
sa vedeti politia locala cum doarme in masini in timpul serviciului in locuri unde nu sunt camere de supraveghere
Nume: slatinean (01.03.2013 08:03)
sa vedeti politia locala cum doarme in masini in timpul serviciului in locuri unde nu sunt camere de supraveghere
Nume: vai mama lui! (01.03.2013 06:28)
titlul era mai bun „politist cu capul sec” pentru ca daca ar avea minte sar uita si el in oglinda cind ar iesi din postul de politie in strada! sa i se faca un tatuaj pe cap o cascheta sa fie sigur ca o are mereu !
Nume: Bravo...Garcea (01.03.2013 05:39)
Domnl,e deal PRESA ista seamnan a cu Garcea ...prost,dobitoc,fustangiu,smecher
Nume: Tot eu (01.03.2013 05:29)
...mita soferi..
1 / 2 »
 
 
.

 

Primăria Slatina începe distribuirea alimentelor de la UE

Autoritățile slătinene au un program în care se va face distribuirea acestor alimente.

„Programul orar de distribuire este de luni până joi, între orele 08.00 – 16.00 și, respectiv vineri, între orele 08.00 – 14.00. Documentele justificative de apartenență la grupurile-țintă ce vor fi solicitate la înmânarea pachetelor au rămas aceleași ca la etapele anterioare de distribuire a alimentelor, cu precizarea că acestea trebuie să fie valabile la data derulării acțiunii”, se precizează în comunicat.

Publicitate

 

 

 

 


 
Omul zilei

Autoritățile locale pentru modul în care s-a preocupat de organizarea manifestării „Gala Laureaților”.

Sondaj de opinie
Cine ar trebui sa preia conducerea PNL Olt?
  
.

 

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa

redactiei.

  Întrebarea zilei

Cine este primarul din Olt care va avea în curând un „denunț” din partea iubitei?

  Comenteaza si tu

.



Gerul nu a afectat culturile însămânțate în toamna anului 2016?

 

 

Ultimele comentarii
Exploziv (2017-01-21 20:15:47.0)
Iată transcrierea discuţiei Liviu-Donald, făcută de serviciile secrete ruseşti: - Liviu! - Why do you want to leave me? - Mai neim iz Liviu! - What the fuckin' name is this? “Leave you”? - Ies, sior. Liviu. Ai em ză siord men in Răumenia. - The Third Man? A great movie! - Nău, sior. Ai em from Răumenia. - Congratulations, you are a romaniac! - Răumenia iz a greit cauntri in Iurop... Răumenia! Neito! Caracal! (Aici, pentru că cei doi preşedinţi au trecut la discuţii geostrategice şi de securitate, textul e cenzurat). O oră mai târziu, pe twitter. @realDonaldTrump: I had a great meeting with Leaveyou. What a fuckin’ nice guy! We will make Romania great again too!
Senzational (2017-01-21 20:14:31.0)
Iată transcrierea discuţiei Liviu-Donald, făcută de serviciile secrete ruseşti: - Liviu! - Why do you want to leave me? - Mai neim iz Liviu! - What the fuckin' name is this? “Leave you”? - Ies, sior. Liviu. Ai em ză siord men in Răumenia. - The Third Man? A great movie! - Nău, sior. Ai em from Răumenia. - Congratulations, you are a romaniac! - Răumenia iz a greit cauntri in Iurop... Răumenia! Neito! Caracal! (Aici, pentru că cei doi preşedinţi au trecut la discuţii geostrategice şi de securitate, textul e cenzurat). O oră mai târziu, pe twitter. @realDonaldTrump: I had a great meeting with Leaveyou. What a fuckin’ nice guy! We will make Romania great again too!
Dragi alegători ! (2017-01-21 19:22:08.0)
”V-am lăsat săraci şi proşti, v-am găsit şi mai săraci şi proşti”
BOMBONICA (2017-01-21 18:42:37.0)
BA SI CE CAUTAU 2 - 3 MII DE BAGABONTI LA ORA 4 DIMINEATA ? MUNCEAU IN SCHIMBUL 3 ? DROGURI NU SA GASIT PE ACOLO ? DAR FEMEI CURVE A LUI BOTEZATU ?
pt.Irina (2017-01-21 18:21:59.0)
Este vorba de 24 de politisti angajati acum, mai vin din promotia care termina in vara inca sa zicem vreo 24. Daca s-au pensionat vreo 200 doar de la Olt in 2016 înseamna ca n-o sa-i mai vedem mai deloc. P.S. Si daca e sa vedem fufe din alea care stau doar de selfi-uri, eu m-as lipsi...
Arhiva 22 noiembrie 2016
POLITICA
  • Moisescu, dorit șef în locul lui Știrbu
  • ACTUALITATE
  • Ponta a avut răbdare şi a pierdut. Dragnea nu mai are
  • Carburanţii din România au ajuns peste noapte cei mai ieftini din Europa
  • Autoritățile județene, pregătiri pentru 24 ianuarie
  • Cum va fi vremea vineri şi sâmbătă. PROGNOZA METEO pentru următoarele zile
  • Ministrul JUSTIȚIEI, Florin IORDACHE: ,,SITUAȚIA DIN PENITENCIARE ESTE O MARE PROBLEMĂ. TREBUIE REZOLVATĂ URGENT...!”
  • EVENIMENT
  • Emil Albotă, declarație după evenimentul de la Bamboo:
  • Descoperire macabră în satul Mărgheni: Femei devorată de animelele sălbatice
  • Jandarmii olteni au făcut bilanțul
  • Restricție de viteză DN 65, în zona Podului Olt
  • Noii polițiști au depus jurământul de credință
  • Studenții olteni pot lucra în Germania
  • 249 de bărbați, în cncediu de creștere a copilului
  • Primăria Slatina premiază 47 de cupluri
  • Minivacanță pentru bugetari
  • Oltul are 15.000 de șomeri
  • ADMINISTRATIE
  • Danian Căleală, viitor consilier județean
  • “Dacă muncă nu e, nimic nu e”
  • „Devenind primar, am luat totul ca pe o misiune de viaţă să fac din Izbiceni o comună de nivel european”
  • Oltenii își pot izola locuința pe banii statului
  • Vești bune pentru patronii olteni
  • INVATAMANT
  • Școlie din mediul rural pot primi laptop-uri și calculatoare
  • Când recuperează elevii olteni orele pierdute din cauza ninsorii
  • Toate școlile din județ s-au redeschis
  • Promovabilitate de 59,75% la examenul de Bacalaureat în Olt
  • Concurs de matematică aplicată la C.T. ”Alexe Marin” Slatina
  • SĂNĂTATE
  • Alte noi cazuri de gripă confirmate de DSP la Olt
  • Tot mai mulți olteni sunt diagnosticați cu diabet
  • Sistemul cardului de sănătate este din nou blocat. Medicii nu pot verifica dacă pacienții sunt asigurați
  • Adeverințele medicale eliberate elevilor sunt gratuite!
  • Un nou scandal riscă să arunce în aer sistemul sanitar de la Olt
  • CULTURA
  • Primăria Slatina îşi premiază valorile
  • Poetul Mihai Eminescu, omagiat de slătineni
  • Oraşul Caracal în plină sărbătoare
  • „Serbările Normalităţii” în Slatina
  • Spectacol în parcul din Caracal
  • MONDEN
  • Horoscopul anului 2017