Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
POLIŢIST CU CAPUL…GOL!
Publicat: joi 28.02.2013
Cel mai reprezentativ om din poliţia română rămâne, cel puţin ca imagine vizuală, poliţistul de la circulaţia rutieră. Aspectul fizic, ţinuta militară, comportamentul, în stradă sau drum, modul de adresare şi vorbire, trebuie să fie EXEMPLARE şi PERMANENTE.
Arhiva 28 februarie 2013
Autor articol: Redacţia
1830 vizualizari

Din păcate, mai ales în mediul rural şi din cadrul poliţiei „LOCALE”, agenţii care poartă vizibil, pe ţinuta de serviciu „Poliţie Rutieră”, sunt corigenţi la toate capitolele. Suntem convinşi că mulţi dintre cititorii noştri au întâlnit asemenea oameni: cu ţinută incompletă (fără caschetă), şi neîngrijită, nebărbieriţi, grosolani sau nepoliticoşi, neatenţi în sesizarea unor fapte penale sau contravenţionale, etc.Un asemenea poliţist, l-am întâlnit ieri, pe drumul judeţean care tranzitează comuna Pîrşcoveni.

Agentul se afla pe mijlocul părţii carosabile, fără caschetă, ţinând într-o mână o ţigară aprinsă, iar în cealaltă, un pahar de plastic, în care avea posibil cafea. În acel timp, aflat în circulaţie a oprit un microbuz supraîncărcat cu elevi, chiar în intersecţie. La sesizarea noastră că, în microbuz sunt în jur de 30 de persoane, elevi, cu mult peste capacitatea autovehiculului, agentul de poliţie rutieră ne-a întors spatele, spunându-ne sec: „…da, îl ştiu, îl verific când se întoarce (probabil, din cursă n.r.)…”
 
După care şi-a continuat nepăsător plimbarea spre sediul postului de poliţie aflat în apropiere. Ne surprinde gestul poliţistului, cu atât mai mult când, chiar în cursul dimineţii, conducerea poliţiei oltene a avut o „instruire” specială cu agenţii de circulaţie din Olt!
 
Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: nmik (03.03.2013 19:39)
daca vor lasati-i sa se faca si ei politisti sa vada si ei cum e. si politistii sunt platitori de impozite
Nume: pt.Teo (02.03.2013 08:35)
Comentatorilor de pe acest forum le-ar placea, nu simti ca sunt numai infractori care au trecut prin parnaie ?
Nume: TEO (01.03.2013 22:42)
CEI CARE SCRIETI TOT FELUL DE MESAJE ABERANTE SI CU SCOPUL DE A DENIGRA PERSOANE SAU INSTITUTII,AR TREBUI MAI INTAI SA VA IMAGINATI O LUME IN CARE SA TRAITI FARA EXISTENTA POLITIEI...V-AR PLACEA SAU NU ?
Nume: ADITU MICUTUL VAGABONT (01.03.2013 21:26)
Un politist merge imbracat in civil la o stana. Stiind cate oi sunt in turma ii spune ciobanului: - Bade, pui pariu pe-o oaie ca ghicesc cite oi ai? Ciobanul accepta, politistul ghiceste. Isi alege o oaie si da sa plece. Ciobanul zice: - Omule, imi dai oaia inapoi daca ghicesc ce meserie ai? Politistul accepta. Ciobanul ii zice: - Esti politist! - De unde stii? - Pai, in loc de oaie mi-a
Nume: ARMANI (01.03.2013 21:22)
Pe o strada, un civil gaseste pe jos o cascheta de politist. Pe partea cealalta a drumului ved eun politist cu capul gol si-l intreaba : -Domnule ofiter, v-ati pierdut cascheta! Atunci, politistul se apropie de civil, se uita la cascheta si spune : -Asta nu e a mea. Nu sunt asa inalt!
Nume: ION (01.03.2013 21:19)
LASAPA NU LE PLACE IA BANII STATULUI DE POMANA STAU TOATA YIUA SI FREACA MENTA
Nume: memo (01.03.2013 21:09)
L-AU DAT AFARA DE LA STANA SI SA FACUT LABAR CU BASTONU IN MANA
Nume: doru (01.03.2013 17:12)
razi de ciob cand tu esti zob
Nume: Suca (01.03.2013 13:41)
Am numarat vreo 13 comentarii si absolut toate demonstreaza ca politistii sunt doctori fata de imbecilitatea celor ce murdaresc internetul. La scoala primara golanilor, invatati Limba romana si apoi comentati. Va asigur ca nu sunt politist, nu-i iubesc dar mi-e scarba de prostia voastra.
Nume: unul (01.03.2013 13:29)
Doamne ! Numai intelectuali pe forumul asta ! Deduci asta din halul in care chnuiesc gramatica limbii romane!
Nume: dehhh ... (01.03.2013 12:22)
Asa se intampla, cand faci din ciobani - politisti !!!!
Nume: xxl (01.03.2013 12:21)
chiar sant cu capul...gol au numa i rahat in el...am intrat din gresala la ajuntul comandantului de ciculatie si parca a luat foc...cred ca astepta ceva....banuesc
Nume: eu (01.03.2013 12:08)
Mai sunt si reporteri prosti care cand nu mai au ce sa scrie găsesc si ei câte o aiureala . Sugi pula reporter idiot
Nume: un smecher (01.03.2013 12:03)
După mintea unora ar trebui să doarmă cu ea în cap ca să-i vadă toți proștii. Suna-ți voi repede că aveți cine știe ce interese și să iese repede din post,să ia cascheta, să fie închis la gât ,să aibe pistolul si multe altele. dar voi presa când nu știți să nic să scrieți corect cum este.Nu prea cred cî ați fost pe la facultate sau a fost vreo facultate la Slatina?
Nume: www (01.03.2013 11:51)
Sa stiti ca faceti o mare confuzie,una inseamna sa fi politist din cadrul Politiei Rutiere si alata e sa fi Politist dintr0o comuna care are atributii de politist rutier,si referitor la Politia Locala nu sunt decat niste paznici a-i primarului care au fost numiti pompos Politisti de catre incultii dr politicieni
Nume: slatinean (01.03.2013 10:03)
sa vedeti politia locala cum doarme in masini in timpul serviciului in locuri unde nu sunt camere de supraveghere
Nume: slatinean (01.03.2013 10:03)
sa vedeti politia locala cum doarme in masini in timpul serviciului in locuri unde nu sunt camere de supraveghere
Nume: vai mama lui! (01.03.2013 08:28)
titlul era mai bun „politist cu capul sec” pentru ca daca ar avea minte sar uita si el in oglinda cind ar iesi din postul de politie in strada! sa i se faca un tatuaj pe cap o cascheta sa fie sigur ca o are mereu !
Nume: Bravo...Garcea (01.03.2013 07:39)
Domnl,e deal PRESA ista seamnan a cu Garcea ...prost,dobitoc,fustangiu,smecher
Nume: Tot eu (01.03.2013 07:29)
...mita soferi..
1 / 2 »
 
 
Omul zilei

Profesorul Nicolae Bădița pentru implicarea sa în organizarea concursului de șah ce are loc la Dobrun

 

Sondaj de opinie
Sunteti de accord cu activitatea preotilor care percep taxe in lacasele de cult?
  
.

 

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa redactiei.

Primarul cărei localităţi consideră că duşmanii săi politici îi fac farmece?