Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
Depresia, principalul motiv al sinuciderilor din Olt
Doctorii de la Serviciul de Medicină Legală Olt au efectuat, în cursul anului trecut, un număr total de 312 autopsii. În urma acestora, medicii legişti au constatat că în 179 de cazuri a fost vorba de morţi violente, iar 133 au fost neviolente. Două dintre morţile violente au fost omucideri, 27 au fost victime decedate în urma unor accidente rutiere grave petrecute pe drumurile publice din judeţul Olt, alte 69 fiind sinucideri.
Arhiva 17 februarie 2014
Autor articol: Cătălin Fircoiu
423 vizualizari

Potrivit celor declarate de doctorul Radu Liviu, medicul şef legist al Serviciului de Medicină Legală Olt, 60 dintre sinucideri au fost prin spânzurare, trei prin înec şi şase prin intoxicaţie voluntară de medicamente. „Este al doilea an în care se menţin aceste cazuri într-un număr foarte mare. Nu mai puţin de 69 sinucideri au fost anul trecut şi remarc numărul mare al spânzurărilor, care a fost de 60. Se distinge şi tendinţa sinucigaşilor bărbaţi de a apela la unele mijloace care în trecut erau considerate oarecum specifice femeilor, la intoxicaţii voluntare cu medicamente în special. Din cele şase cazuri, patru au fost bărbaţi. Înainte aceasta era o modalitate de sinucidere specifică femeilor”, a declarat medicul legist Radu Liviu. Cei mai mulţi sinucigaşi au fost bărbaţi, 54 în total. Din nefericire, printre oltenii care au recurs astfel de gesturi necugetate au fost şi doi copii, cu vârste cuprinse între 11 şi 20 de ani. Însă, cei mai mulţi dintre cei care şi-au pus capăt zilelor în 2013 au fost cei cu vârsta cuprinsă între 31 şi 40 de ani, dar şi cei cu vârsta cuprinsă între 51 şi 60 de ani.
Cauzele care i-au determinat pe cei 69 de locuitori ai judeţului Olt să recurgă la un asemenea gest extrem au fost, de cele mai multe ori, depresiile şi tulburările de personalitate. Şi, legat de acest subiect, am discutat cu doctorul Grigore Petru, medic primar psihiatrie în cadrul Secţiei de Psihiatrie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Slatina, secţie pe care sunt internaţi, în general, pacienţii care au avut tentative de suicid. „Este puţin dificil să evaluezi tot lotul, de tentative şi de suicid realizat. Principalele cauze sunt depresia, care este o boală din ce în ce mai frecventă, şi tulburările de personalitate, care dau şi tulburări depresive. În primul rând, cauzele depresiei sunt organice, o disfuncţie cerebrală la nivelul mediatorilor chimici cerebrali, dar au şi un determinism socio – economic. Dacă parcurgem o etapă mai dificilă din punct de vedere financiar, lucrul acesta se răsfrânge destul de brutal în starea noastră de sănătate psihică. Categoric că un om lipsit de mijloace necesare traiului zilnic va avea o stare depresivă, de aici şi până la sinucidere este un drum lung, dar o depresie cronică poate să creeze, la un moment dat idei de sinucidere şi chiar hotărârea de a-şi lua viaţa”, a precizat medicul psihiatru Petru. De obicei, pacienţii care încearcă să se sinucidă le motivează doctorilor că vor să nu mai fie o povară pentru membrii familiei, pe care să îi scape de griji. „Insist foarte mult, oricât de grea ar fi viaţa, dacă noi reuşim încă să o mai privim cu încredere şi cu ceva optimism, nu recurgem la acest gest. Oricum, lucrul acesta nu este o soluţie…”, a adăugat Grigore Petru. Cât despre sinuciderea realizată, reprezentanţii Secţiei de Psihiatrie a Spitalului Slatina au declarat că aceasta este mult mai frecventă la bărbaţi decât la femei. „Bărbaţii, prin constelaţia lor psihică şi endocrină, sunt capabili de mai multă hotărâre şi determinare cam în tot ceea ce fac, recurg la mijloace letale. Deosebirea ar fi că dacă în rândul femeilor tentativa de sinucidere se face cu un număr mai mic de medicamente, atunci când le foloseşte un bărbat cantitatea va fi mare, letală, şi de aici se vede hotărârea de a-şi curma viaţa, care este mult mai frecventă la bărbaţi decât la femei”, a declarat medicul psihiatru. După pacienţii internaţi din cauza consumului de alcool în exces, depresia ocupă locul doi în cazuistica actuală a medicilor de la Secţia de Psihiatrie a SJU Slatina. Printre bolnavii cu astfel de afecţiuni se numără şi copiii. Potrivit doctorilor psihiatri, tratamentul pe care trebuie să-l urmeze durează câteva luni, chiar ani. Însă, în cazul unei depresii cronice, uneori, perioada de tratament poate fi chiar nelimitată.
 

Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: Socrate (18.02.2014 08:44)
Ca sa ai depresii, trebuie sa fi un om sensibil, care gandeste, de unde asa ceva la idiotii de romani? Chiar, vorba lu' Lubenitza, astia se sinucid mai mult de cretini si betivi, cand nu mai au ce bea !
Nume: Lubenitza (18.02.2014 06:13)
Depresie pe dracu, se sinucid, vioeleaza, fura , din cauza ca sunt betivi .
Nume: Socrate (17.02.2014 22:52)
lilisor, boarfa nespalata, iti adusesi aminte de episodu "Adelinda", ce-ai mai suferit, destrabalato...hahaha....!
Nume: Adelinda (17.02.2014 22:28)
Socrate, de ce ti-ai trimis nevasta in Italia, ca s-o futa macaronarii, contra cost ?!
Nume: Socrate (17.02.2014 22:18)
Cei mai sinucigasi sunt labilii de unguri, futu-te-n gat de hun, lilisor !
Nume: Socrate (17.02.2014 22:14)
Tara cea mai vesela si cu cei mai putini sinucigasi din Europa e Grecia, pentru ca grecii stiu sa se distreze cel mai frumos, au cea mai frumoasa muzica din Europa, iar femeile lor sunt cel mai putin curve din Europa - pentru grecoaice, familia inseamna totul, nu numai banii, ca pentru curvele de romance, futu-te-n gat, lilisor !
.

RĂZBOI în PSD. DAN ȘOVA: "Dragnea trebuia să își dea DEMISIA luni după alegeri"

Tensiuni fără precedent în partidul de guvernământ. Un lider marcant din PSD cere DEMISIA celor care au condus campania electorală a partidului pentru Cotroceni. Dacă Liviu Dragnea și-ar fi asumat eșecul acestei campanii și ar fi demisionat, lucrurile ar fi putut fi mai puțin tensionate. ,,Cu toate că sunt un partid extrem de puternic, am pierdut, și nu oricum, ci la 1 milion de voturi. Se știu bine cei care au organizat campania. Nu pot să spun că am pierdut din cauza candidatului sau a vreunei filiale județene. Ci din cauza campanie conduse la sediul din Kisselef". Potrivit acestuia, Victor Ponta trebuie să rămână la conducerea PSD și la conducerea Guvernului.

 

 

Omul zilei

Subprefectul Emanuel Oproiu, pentru deschiderea pe care o arată faţă de problemele cu care se confruntă cetăţenii judeţului Olt.

Sondaj de opinie
Bogdan Apostoliceanu este directorul Directiei de Administrare a Domeniului Public şi Privat Slatina. Care este calificativul pe care i-l atribuiti pentru activitatea desfasurata in cadrul institutiei?
  
VREMEA OLTULUI

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa redactiei.

Care primar de comună din județul Olt are peste 500 de hectare de teren, proprietate personală?

Comenteaza si tu

.

…necropola din satul Ipotești situată „La Conac” datează din secolele  XIV – XVI?

 

POZA ZILEI

Muuuuuuuuuuulti...  soferi, putina minte!!!

Gazeta Oltului revine cu o nouă provocare pentru cititorii fideli și nu numai.

Rubrica „Poza Zilei" oferă posibilitatea celor pasionați de fotografie să trimită poze amuzante sau ipostaze inedite pe adresa redacției de e-mail: gazetaoltului@yahoo.com sau pe pagina de Facebook: Gazeta Oltului.

 

Ultimele comentarii
winetou (2014-11-24 16:24:15.0)
Tovarase Stanescu ,ca Oltul sa ridicam tara pe cele mai inalte culmi de progres si civilizatie
Maidanezul (2014-11-24 16:15:37.0)
Aoleu urata esti ,nu te-as ,,vota,, sa-mi platesti.
SLATINEANUL: (2014-11-24 15:51:06.0)
Dle presedinte si dle penal vicepresedinte,consider ca prin astfel de discurs ori nu realizati in ce situatie sunteti ori v-a venit mintea la cap,ceea ce m-ar mira,cunoscandu-va f.bine pe amandoi!Cu ce pret ati iesit cu acest nr.impresionant de votanti?Turism electoral si transport intern cu masinile slugilor a cetatenilor!Plus tradarile din sectiile de votare unde lumea era indrumata ce sa voteze(vezi Colonesti etc).In loc sa va felicitati ptr.scorul obtinut mai bine v-ati prezenta DEMISIA de onoare(CE O FI ASTA?)lasand locul altora pentru o viata mai linistita si buna!Oprescule,mai ai tupeu sa vorbesti?Cat de curand ne vom intalni fata in fata,IN PRESA!Am sa-ti spun direct cine esti,desi lumea s-a saturat de tine(VOI)ca de mere padurete!In putinul timp care v-a mai ramas...beti pocalul infrangerii!PSD=lada de gunoi a istoriei!Pe veci!
SLATINEANUL: (2014-11-24 15:36:19.0)
Continuarea guvernarii PSD-UNPR-PC este cea mai grava urmare a votului din 16.11.NU SE POATE MERGE MAI DEPARTE CU HOTII SI BANDITII CARE AU JEFUIT TARA,IN VARFUL CONDUCERII!Ori DEMISIA ori DEMITEREA guvernului!Continuarea acestei monstruozitatii de guvernare nu ne face bine noua,cetatenilor,cei peste 6,5 mil de oameni care am votat schimbarea!Dlor PNL-isti-NOI-nu va jucati cu focul!Vrem urgent schimbarea Guvernului si inceperea asanarii clasei politice si a parlamentului!Asa ati promis,dle presedinte Iohanis,asa faceti!Sunteti monitorizati zilnic si permanent!Nu se poate merge mai departe prin baruri de lux sasu in alte tari!Pai noi nu avem baruri si femei?Sau ne batem joc in continuare de romani,de Romania?Rusine..
iohanis (2014-11-24 15:03:26.0)
paule dati demisia iohanis a cistigat deude justifici bani bagati in alegeri deude ave ti pixuri fulare cgibrituri si hainelke rosi cu care veneau in piete sa faca campanie oameni psd in tot judetul ptru saraci nu aveti bani doar pt. mofturile voastre da dumnezeu nu a dormit aveti grija
POLITICA
  • Congresul PSD, mărul discordiei
  • Stănescu: „Avem un preşedinte nou pe care noi, oltenii, ne-am propus să-l respectăm”
  • Liberalii olteni, punct şi de la capăt
  • PSD Slatina a obţinut un rezultat mulţumitor
  • Curăţenie în PSD după pierderea alegerilor
  • ACTUALITATE
  • Aproximativ 5 milioane de români făcut cumpărături de Black Friday
  • Au apărut normele metodologice pentru tichetele de masă electronice
  • Când ne-ar putea lovi MARELE CUTREMUR
  • Guvernul ia în calcul amânarea liberalizării preţului gazelor
  • Vreme schimbătoare în Oltenia
  • EVENIMENT
  • Slatina va avea magazin Supeco
  • Sublocotenentul Apostol din Enoşeşti, condus pe ultimul drum
  • Militar originar din Piatra Olt, mort în accidentul aviatic din Sibiu
  • Bărbat rătăcit pe câmp, căutat ore întregi de oamenii legii
  • Soţi dispăruţi, căutaţi de pompieri
  • Cursuri de calificare pentru olteni
  • Oltenii îşi pot găsi de lucru prin Eures
  • Şi tu poţi fi Moş Crăciun!
  • Egali în drepturi
  • Copiii, bolnavi de foame la Olt
  • ADMINISTRATIE
  • Protecţia Copilului împotriva violenţei
  • Ministrul Bugetului, Darius Vâlcov: Bugetul pe 2015 va fi gata vineri
  • Apostoliceanu „urecheat” de slătineni
  • Grădină zoologică la Tufeni
  • Bani aruncaţi în zadar
  • INVATAMANT
  • Casa Corpului Didactic, în proces de reabilitare
  • Şcoala Dobrun, la ceas aniversar
  • Mii de euro vor fi investiţi la Grup Şcolar Agricol Scorniceşti
  • Se reabilitează Casa Corpului Didactic Olt
  • Liceenii olteni, chiulangii de meserie
  • SĂNĂTATE
  • Strigăt de alarmă din partea medicilor
  • Prima tranşă de vaccinuri antigripale, distribuită DSP Olt
  • Gastroenterita: Primele simptome şi cum te tratezi
  • Cum te poate ajuta psihologul să slăbeşti
  • Super-seminţe cu puteri miraculoase pentru sănătate şi siluetă
  • CULTURA
  • Elevii slătineni, activi la flashmob-ul de pe Esplanadă
  • Eugen Ionescu, spirit şi cultură la Slatina
  • Zilele Caracalului, un adevărat regal cultural – artistic şi sportiv
  • Incepe I like Ionescu
  • Anca Sigartău şi Marius Bodochi vin la Slatina
  • MONDEN
  • Toamna cu accente rock!
  • Ce tip de pantaloni să porţi la birou. 4 modele potrivite
  • Surse alimentare care energizeaza organismul