Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
«Corabia de Aur», un festival al tinerelor talente
Festivalul din oraselul de la malul Dunarii Corabia a debutat cu recitaluri de exceptie. Corina si ai sai dansatori au facut spectacol.
Arhiva 28 septembrie 2012
Autor articol: Catalin Fircoiu
1809 vizualizari
Festivalul National de Muzica Populara si Usoara «Corabia de Aur» a debutat asearaƒ, de data aceasta pe platoul din fata Primariei orasului Corabia. Aproape 3.000 de spectatori au urmarit cu interes evolutia celor 13 concurenti de la sectiunea de muzica populara si a celor noua de la sectiunea de muzica usoara. Acestia au fost alesi «pe spranceana» de membrii juriului, cu totii avand cunostinte in ale muzicii de gen, presedintele acestuia fiind nimeni altul decat cunoscutul Titus Andrei, director de programe la Radio Romania, selectia acestora avand loc in cursul zilei de miercuri.
 
Organizatorii, asa cum ne-au obisnuit de 39 de editii incoace, au pregatit un superb program pentru cei prezenti pe platoul din fata administratiei publice locale, din mucutul orasel de la malul Dunarii. In prima seara de festival, alaturi de primarul Iulica Oane si viceprimarul Elvis Marancea, au fost prezenti Ioan Ciugulea, vicepresedintele Consiliului Judetean Olt, primarii Gicu Cranta de la Gura Padinii si Marian Ciupitu de la Vadastrita, urmand ca in aceasta seara sa li se alature subprefectul de Olt Virgil Deluresnu, Paul Stanescu, presedintele CJ Olt, Marius Oprescu, vicepresedintele CJ Olt, Darius Vilcov, primarul municipiului Slatina, dar si alti edili ai localitatilor invecinate orasului Corabia.   
 
Cum era de asteptat, jumatate dintre concurenti au fost din judetul Olt, insa nici numarul celor din municipiul Bucuresti nu a fost prea mic. Pe scena Festivalului «Corabia de Aur» au mai urcat solisti de muzica populara si usoara din judetele Arges, Dolj, Teleorman si Valcea. Acompaniamentul muzical pentru concurentii de la sectiunea folclor a fost asigurat de orchestra Ansamblului Profesionist «Doina Oltului» din municipiul Slatina Evenimentul a fost prezentat de Romulus Prioteasa de la Ansamblul «Doina Oltului» Slatina si Andreea Urzicana, eleva a Colegiului National «A.I. Cuza» din orasul Corabia. Acestia au stiut cum sa intretina atmosfera pe parcursul intregii seri, glumele intre cei doi prezentatori fiind pe deplin gustate de public. Festivalul a fost deschis de indragitul interpret de muzica usoara Ion Popa din Izbiceni, care a interpretat o creatie proprie, text si muzica, si s-a propus a fi imnul orasului Corabia - «Un oras cu tei». Apoi, Iulica Oane, primarul orasului Corabia, s-a urcat pe scena si le-a urat mult succes concurentilor: «Este pentru prima oara cand o administratie publica locala din Corabia s-a gandit sa iasa afara si sa organizeze, in acelasi timp cu Festivalul – Corabia de Aur – si o sarbatoare a orasului, respoectiv Zilele orasului Corabia. La 114 ani de la atestarea documentara a localitatii, eu consider ca voi, corabienii, meritati, un asemenea eveniment. Cred ca dupa un an de munca, locuitorii acestui oras merita macar doua zile in care sa se distreze si sa se simta bine»
 
Din prima seara a Festivalului National de Muzica Populara si Usoara «Corabia de Aur» nu au lipsit nici recitalurile oferite de artistii Ionela Stancioi, Mariana Ionescu Capitanescu, trupa Acces de la «Romanii au talent» si Corina cu cei doi dansatori ai sai, care au facut un show incendiar. Festivalul se va incheia in aceasta seara cu festivitatea de premiere, gala laureatilor si evolutia artistica a Loredanei Streche, Zorina Balan, Ion Popa, Maria Ghinea, directorul Costinel Alecsandrescu si dansatorii de la Ansamblul Profesionist «Doina Oltului», pregatiti indeaproape de coregrafa Daniela Mindroc, Maria Ciobanu, Ionut Dolanescu si interpretul de muzica dance Alex Velea. Din programul serii nu vor lipsi momentele de dansuri sportive si nici discoteca in aer liber. Valoarea totala a premiilor acordate de organizatori, Consiliul Judetean Olt, Primaria si Consiliul Local Corabia, Casa de Cultura Corabia, Directia pentru Cultura, Culte si Patrimoniul Cultural National Olt, Centrul Judetean pentru Conservare si Promovare a Culturii Traditionale Olt si Ansamblul «Doina Oltului» Slatina, se ridica la suma de 10.000 lei, plus ca vor fi acordate si alte premii surpriza de unii sponsori ai Festivalului «Corabia de Aur».
 
Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: pentru corabian (29.09.2012 16:58)
Daca esti asa tampit si scrii de cate 10 ori un comentariu, de aceea te-a tratat si primarul ca pe un prost ...
Nume: om cinstit-dar sarac (29.09.2012 16:17)
corabia fomistilor care le aduc BANI celor de la putere,o sa veniti domniile voastre la pulele noastre in dec.sa vedem ce le mai spuneti capeteniilor voastre HOTI INCEPATORI.
Nume: om cinstit-dar sarac (29.09.2012 16:17)
corabia fomistilor care le aduc BANI celor de la putere,o sa veniti domniile voastre la pulele noastre in dec.sa vedem ce le mai spuneti capeteniilor voastre HOTI INCEPATORI.
Nume: om cinstit-dar sarac (29.09.2012 16:17)
corabia fomistilor care le aduc BANI celor de la putere,o sa veniti domniile voastre la pulele noastre in dec.sa vedem ce le mai spuneti capeteniilor voastre HOTI INCEPATORI.
Nume: om cinstit-dar sarac (29.09.2012 16:17)
corabia fomistilor care le aduc BANI celor de la putere,o sa veniti domniile voastre la pulele noastre in dec.sa vedem ce le mai spuneti capeteniilor voastre HOTI INCEPATORI.
Nume: om cinstit-dar sarac (29.09.2012 16:17)
corabia fomistilor care le aduc BANI celor de la putere,o sa veniti domniile voastre la pulele noastre in dec.sa vedem ce le mai spuneti capeteniilor voastre HOTI INCEPATORI.
Nume: om cinstit-dar sarac (29.09.2012 16:17)
corabia fomistilor care le aduc BANI celor de la putere,o sa veniti domniile voastre la pulele noastre in dec.sa vedem ce le mai spuneti capeteniilor voastre HOTI INCEPATORI.
Nume: om cinstit-dar sarac (29.09.2012 16:17)
corabia fomistilor care le aduc BANI celor de la putere,o sa veniti domniile voastre la pulele noastre in dec.sa vedem ce le mai spuneti capeteniilor voastre HOTI INCEPATORI.
Nume: om cinstit-dar sarac (29.09.2012 16:17)
corabia fomistilor care le aduc BANI celor de la putere,o sa veniti domniile voastre la pulele noastre in dec.sa vedem ce le mai spuneti capeteniilor voastre HOTI INCEPATORI.
Nume: Corabia (29.09.2012 15:34)
Nu va luati dupa titlul " Corabia de aur" asta a fost un prilej pentru un CHIOLHAN PSD in frunte cu stanescu si toata suita de lingai si mafioti.Asta e circul, nu sarbatoarea cetatenilor.lautar papagalul de popa Alexandrescu.sictir prapaditilor numai de manipulari va tineti.huooo cucveaua sa va cinte javrelor PSD.
Nume: bulache-cilieni-OANE (28.09.2012 19:09)
oare sunteti DESTEPTI voi ce credeti CA PLATITORI DE TAXE VA S T U D I A Z A ofi ei prosti considerati de caTRE v o i CACANARILOR DAR VA TAXEAZA sigur SA VADA SI SEFII VOSTRI CE VALOARE AVETI A L D E N I M E N I .
Nume: bulache-cilieni-OANE (28.09.2012 19:09)
oare sunteti DESTEPTI voi ce credeti CA PLATITORI DE TAXE VA S T U D I A Z A ofi ei prosti considerati de caTRE v o i CACANARILOR DAR VA TAXEAZA sigur SA VADA SI SEFII VOSTRI CE VALOARE AVETI A L D E N I M E N I .
Nume: bulache-cilieni-OANE (28.09.2012 19:09)
oare sunteti DESTEPTI voi ce credeti CA PLATITORI DE TAXE VA S T U D I A Z A ofi ei prosti considerati de caTRE v o i CACANARILOR DAR VA TAXEAZA sigur SA VADA SI SEFII VOSTRI CE VALOARE AVETI A L D E N I M E N I .
Nume: bulache-cilieni-OANE (28.09.2012 19:09)
oare sunteti DESTEPTI voi ce credeti CA PLATITORI DE TAXE VA S T U D I A Z A ofi ei prosti considerati de caTRE v o i CACANARILOR DAR VA TAXEAZA sigur SA VADA SI SEFII VOSTRI CE VALOARE AVETI A L D E N I M E N I .
Nume: bulache-cilieni-OANE (28.09.2012 19:09)
oare sunteti DESTEPTI voi ce credeti CA PLATITORI DE TAXE VA S T U D I A Z A ofi ei prosti considerati de caTRE v o i CACANARILOR DAR VA TAXEAZA sigur SA VADA SI SEFII VOSTRI CE VALOARE AVETI A L D E N I M E N I .
Nume: bulache-cilieni-OANE (28.09.2012 19:09)
oare sunteti DESTEPTI voi ce credeti CA PLATITORI DE TAXE VA S T U D I A Z A ofi ei prosti considerati de caTRE v o i CACANARILOR DAR VA TAXEAZA sigur SA VADA SI SEFII VOSTRI CE VALOARE AVETI A L D E N I M E N I .
Nume: bulache-cilieni-OANE (28.09.2012 19:09)
oare sunteti DESTEPTI voi ce credeti CA PLATITORI DE TAXE VA S T U D I A Z A ofi ei prosti considerati de caTRE v o i CACANARILOR DAR VA TAXEAZA sigur SA VADA SI SEFII VOSTRI CE VALOARE AVETI A L D E N I M E N I .
Nume: PS (28.09.2012 16:26)
poate nu ai inteles unde e greseala "a-ti" se scrie fara cratima.
Nume: pt asta "unul destept" (28.09.2012 16:24)
daca te crezi asa destept dupa cum te intitulezi pune dracu mana pe gramatica. Vad ca la politica se pricep toti prostii dar sa scrie corect...din ce in ce mai putini.Bine ca v-a facut Ambramburica bacalaureat profesional ca o sa iesiti habarniasti pe banda rulanta!
Nume: unul destept (28.09.2012 14:24)
Mai da destepti va credeti,bine ca a-ti invitat TV sa vada discriminarea pe care o faceti fata de alegatorii tai iulica CA LIMRICUL ALA DE ESTE CU TINE TOATA VIATA SI-A CUMPARAT LOCUL CA DE RESTUL TE FACE DE RAS.
1 / 4 »
 
 
.

 

Primăria Slatina începe distribuirea alimentelor de la UE

Autoritățile slătinene au un program în care se va face distribuirea acestor alimente.

„Programul orar de distribuire este de luni până joi, între orele 08.00 – 16.00 și, respectiv vineri, între orele 08.00 – 14.00. Documentele justificative de apartenență la grupurile-țintă ce vor fi solicitate la înmânarea pachetelor au rămas aceleași ca la etapele anterioare de distribuire a alimentelor, cu precizarea că acestea trebuie să fie valabile la data derulării acțiunii”, se precizează în comunicat.

Publicitate

 

 

 

 


 
Omul zilei

Autoritățile locale pentru modul în care s-a preocupat de organizarea manifestării „Gala Laureaților”.

Sondaj de opinie
Cine ar trebui sa preia conducerea PNL Olt?
  
.

 

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa

redactiei.

  Întrebarea zilei

Cine este primarul din Olt care va avea în curând un „denunț” din partea iubitei?

  Comenteaza si tu

.



Gerul nu a afectat culturile însămânțate în toamna anului 2016?

 

 

Ultimele comentarii
Exploziv (2017-01-21 20:15:47.0)
Iată transcrierea discuţiei Liviu-Donald, făcută de serviciile secrete ruseşti: - Liviu! - Why do you want to leave me? - Mai neim iz Liviu! - What the fuckin' name is this? “Leave you”? - Ies, sior. Liviu. Ai em ză siord men in Răumenia. - The Third Man? A great movie! - Nău, sior. Ai em from Răumenia. - Congratulations, you are a romaniac! - Răumenia iz a greit cauntri in Iurop... Răumenia! Neito! Caracal! (Aici, pentru că cei doi preşedinţi au trecut la discuţii geostrategice şi de securitate, textul e cenzurat). O oră mai târziu, pe twitter. @realDonaldTrump: I had a great meeting with Leaveyou. What a fuckin’ nice guy! We will make Romania great again too!
Senzational (2017-01-21 20:14:31.0)
Iată transcrierea discuţiei Liviu-Donald, făcută de serviciile secrete ruseşti: - Liviu! - Why do you want to leave me? - Mai neim iz Liviu! - What the fuckin' name is this? “Leave you”? - Ies, sior. Liviu. Ai em ză siord men in Răumenia. - The Third Man? A great movie! - Nău, sior. Ai em from Răumenia. - Congratulations, you are a romaniac! - Răumenia iz a greit cauntri in Iurop... Răumenia! Neito! Caracal! (Aici, pentru că cei doi preşedinţi au trecut la discuţii geostrategice şi de securitate, textul e cenzurat). O oră mai târziu, pe twitter. @realDonaldTrump: I had a great meeting with Leaveyou. What a fuckin’ nice guy! We will make Romania great again too!
Dragi alegători ! (2017-01-21 19:22:08.0)
”V-am lăsat săraci şi proşti, v-am găsit şi mai săraci şi proşti”
BOMBONICA (2017-01-21 18:42:37.0)
BA SI CE CAUTAU 2 - 3 MII DE BAGABONTI LA ORA 4 DIMINEATA ? MUNCEAU IN SCHIMBUL 3 ? DROGURI NU SA GASIT PE ACOLO ? DAR FEMEI CURVE A LUI BOTEZATU ?
pt.Irina (2017-01-21 18:21:59.0)
Este vorba de 24 de politisti angajati acum, mai vin din promotia care termina in vara inca sa zicem vreo 24. Daca s-au pensionat vreo 200 doar de la Olt in 2016 înseamna ca n-o sa-i mai vedem mai deloc. P.S. Si daca e sa vedem fufe din alea care stau doar de selfi-uri, eu m-as lipsi...
Arhiva 22 noiembrie 2016
POLITICA
  • Moisescu, dorit șef în locul lui Știrbu
  • ACTUALITATE
  • Ponta a avut răbdare şi a pierdut. Dragnea nu mai are
  • Carburanţii din România au ajuns peste noapte cei mai ieftini din Europa
  • Autoritățile județene, pregătiri pentru 24 ianuarie
  • Cum va fi vremea vineri şi sâmbătă. PROGNOZA METEO pentru următoarele zile
  • Ministrul JUSTIȚIEI, Florin IORDACHE: ,,SITUAȚIA DIN PENITENCIARE ESTE O MARE PROBLEMĂ. TREBUIE REZOLVATĂ URGENT...!”
  • EVENIMENT
  • Emil Albotă, declarație după evenimentul de la Bamboo:
  • Descoperire macabră în satul Mărgheni: Femei devorată de animelele sălbatice
  • Jandarmii olteni au făcut bilanțul
  • Restricție de viteză DN 65, în zona Podului Olt
  • Noii polițiști au depus jurământul de credință
  • Studenții olteni pot lucra în Germania
  • 249 de bărbați, în cncediu de creștere a copilului
  • Primăria Slatina premiază 47 de cupluri
  • Minivacanță pentru bugetari
  • Oltul are 15.000 de șomeri
  • ADMINISTRATIE
  • Danian Căleală, viitor consilier județean
  • “Dacă muncă nu e, nimic nu e”
  • „Devenind primar, am luat totul ca pe o misiune de viaţă să fac din Izbiceni o comună de nivel european”
  • Oltenii își pot izola locuința pe banii statului
  • Vești bune pentru patronii olteni
  • INVATAMANT
  • Școlie din mediul rural pot primi laptop-uri și calculatoare
  • Când recuperează elevii olteni orele pierdute din cauza ninsorii
  • Toate școlile din județ s-au redeschis
  • Promovabilitate de 59,75% la examenul de Bacalaureat în Olt
  • Concurs de matematică aplicată la C.T. ”Alexe Marin” Slatina
  • SĂNĂTATE
  • Alte noi cazuri de gripă confirmate de DSP la Olt
  • Tot mai mulți olteni sunt diagnosticați cu diabet
  • Sistemul cardului de sănătate este din nou blocat. Medicii nu pot verifica dacă pacienții sunt asigurați
  • Adeverințele medicale eliberate elevilor sunt gratuite!
  • Un nou scandal riscă să arunce în aer sistemul sanitar de la Olt
  • CULTURA
  • Primăria Slatina îşi premiază valorile
  • Poetul Mihai Eminescu, omagiat de slătineni
  • Oraşul Caracal în plină sărbătoare
  • „Serbările Normalităţii” în Slatina
  • Spectacol în parcul din Caracal
  • MONDEN
  • Horoscopul anului 2017