Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
Curtea de Conturi a luat la… puricat primăriile din județ. La Primăria Balș s-au găsit mari găuri
Curtea de Conturi a descoperit la Balș o „gaură” de 159.000 lei, acești bani reprezentând plăți nelegale pentru contravaloarea unor servicii de salubrizare. De asemenea, administrația locală a aruncat pe apa …Oltețului alte sume de bani pe o serie de aranjamente florale pentru care s-au plătit sume exorbitante.
ADMINISTRATIE
Autor articol: Cristina Ciocan
471 vizualizari

 În raportul Curții de Conturi se precizează că Primăria Balș a înregistrat „cheltuieli materiale reprezentând contravaloare flori, aranjamente florale şi buchete flori achiziționate şi date în consum fără documente justificative din care să rezulte modul de utilizare și locul de folosință a bunurilor”.

Autoritățile locale sunt supărate pe situația creeată și susțin că au folosit sumele de bani în cel mai bun mod cu putință. Deși raportul îi contrazice și arată și alte mijoci făcute de cei din administrația locală. Mai exact este vorba despre construirea unei șarpante pentru care primăria a plătit pentru materiale 71.000 de lei, o sumă exorbitantă pentru materialele de construcție folosite. Șarpanta a fost construită la Liceul Teoretic „Petre Pandrea”, acolo unde atunci când ningea sau ploua, apa se infiltra printre pereții clădiri. Tot la capitolul reparații plătite de Primăria Balș cei de la Curtea de Conturi au mai scris în raport și faptul că s-a plătit pentru „Reparații în zona Pod Măineşti în orașul Balș, jud. Olt” suma de 181.000 de lei, un prejudiciu foarte mare. Alți 110.00 de lei au mai fost descoperiți pentru efectuarea de cheltuieli de capital nejustificate, bani reprezentând contravaloarea unor lucrări neexecutate în cantitățile înscrise în situațiile de plată întocmite de constructori şi decontate de entitate la alte obiective de investiții verificate. 58.000 lei au fost plătiţi, tot nelegal, către angajaţii primăriei, reprezentând  contravaloare bonuri valorice primite de salariați pentru decontarea meselor  servite cu ocazia participării la cursuri de pregătire profesională.
În ultima perioadă Curtea de Conturi a făcut controale și la alte primării din județ, pe lista neagră se regăsesc și administrațiile locale din Caracal, Băbiciu, Izbiceni, Stoenești și Vișina. Și acolo au fost descoperite mici neregului în ceea ce privește sume cheltuite pe te mici ce, numai că aceste nu sunt atât de mari în comparație cu Primăria de la Balș. 
Contactat telefonic pentru a discuta pe marginea acestui subiect, dar și despre un altul care face obiectul unei anchete în cotidianul nostru, edilul Mădălin Teodosescu a avut un comportament agresiv cu multe injurii, cuvintele sale neputând fi redate în acest material. Mai mult chiar, Primăria din Balș părea ieri că se află de izbeliște, aproape toată lumea se afla în concediu, cu greu am putut da de cineva pentru a purta o discuție civilizată.  
 
Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: Un consilier pt cetățean (07.02.2017 13:38)
S-au făcut verificări, bou bălții , totul este în regulă, nu vrei să vii tu să verifici ? bețivu dracu
Nume: rapa (07.02.2017 10:47)
La Corabia nu?Alo Bombonicoo,Mareanoo
Nume: cetatean (07.02.2017 07:49)
A s dori sa stiu ?in comuna izvoarele chiar nu sau gasit nereguli,sau nu ati facut verificarile inca.
Nume: ringul (07.02.2017 06:25)
Curtea de Conturi il protejeaza pe primarul de la comuna Gradinile DAN CIOCAN ca cel ales doar semneaza ,acolo tata frauda ,sunt milioane de eoro si lucrari sula ,daca s-au manjit si astia ,doar ce gura lor nu mananca nu au si ei familie .......doar ce naiba ,spor la treaba domnul primar DAN Ciocan ,ce deputatie .... ai masina o dacie ca nu oi fi prost sa vorbesti de gipurile de lux ,sant ale prietenilor ....primaria Gradinile raiul hotilor si fieful Ciocanilor ,tot judetul stie .
Nume: angajat (07.02.2017 03:56)
mergeti si la draganesti sa vedeti pe cei abonati la banii primariei,vasile ioana, gica boangher, tiutiu mugurel,care duc decit facturile s-au mimeaza ca duc ceva marfa,sa vedeti cum in fiecare zi sunt in usa primariei acesti indivizi,ca acest primar nu se mai satura de furat.
.

 

FURTUNĂ în acest weekend

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare de instabilitate atmosferică acentuată pentru weekend. Astfel, potrivit meteorologilor, între 29 aprilie, ora 10.00 și 30 aprilie, ora 18.00, va ploua pe arii extinse și va fi vânt.

Peste 15.000 de familii din 30 de localități din județe ale Moldovei sunt fără curent electric, sâmbătă dimineață, din cauza avariilor provocate de vântul puternic în rețeaua de distribuție a energiei electrice. În multe situații, există cabluri rupte, echipele E.ON intervenind pentru remedierea defecțiunilor.

Citește mai mult la: https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/peste-15-000-de-familii-din-30-de-localitati-din-moldova-fara-curent-electric-din-cauza-avariilor-provocate-de-vantul-puternic-16067812

Informaţiile publicate de Profit.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.
Peste 15.000 de familii din 30 de localități din județe ale Moldovei sunt fără curent electric, sâmbătă dimineață, din cauza avariilor provocate de vântul puternic în rețeaua de distribuție a energiei electrice. În multe situații, există cabluri rupte, echipele E.ON intervenind pentru remedierea defecțiunilor.

Citește mai mult la: https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/peste-15-000-de-familii-din-30-de-localitati-din-moldova-fara-curent-electric-din-cauza-avariilor-provocate-de-vantul-puternic-16067812

Informaţiile publicate de Profit.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Peste 15.000 de familii din 30 de localități din județe ale Moldovei sunt fără curent electric, sâmbătă dimineață, din cauza avariilor provocate de vântul puternic în rețeaua de distribuție a energiei electrice. În multe situații, există cabluri rupte, echipele E.ON intervenind pentru remedierea defecțiunilor.

Citește mai mult la: https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/peste-15-000-de-familii-din-30-de-localitati-din-moldova-fara-curent-electric-din-cauza-avariilor-provocate-de-vantul-puternic-16067812

Informaţiile publicate de Profit.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Omul zilei

Echipajele de intervenție SMURD pentru modul în care se implică în salvarea de vieți omenești.

Sondaj de opinie
Cum credeti ca trebuie rezolvata problema cainilor fara stapan in judetul Olt?
  
Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa redactiei.

Cine este directorul din Olt care pleacă la mare de 1 Mai?

 

Comenteaza si tu

 

Publicitate

   

.

 

Ultimele anunturi adaugate
Tanar 30 de ani 1.80m 73 kg saten cu ochi albastri dragut sincer sufletist fara vicii cu locuinta la tara situatie buna serviciu doresc sa cunosc o Fata modesta sa fie serioasa poate sa aiba si un copil pentru a intemeia o familie Tel: 0742125929
Florin
Hi Vrei să-ți cumperi propria casa? Doriți să începeți propria afacere? Ai probleme financiare ? Aveți nevoie de un împrumut sau de finanțare ? Noi oferim împrumuturi variind de la 2.000,00€ până la o sumă de 250.000,00€ și fără o taxă plătită în avans ! Ne puteti contacta prin e-mail: maria.pilar.rodellar1985@gmail.com
Oferta speciala de împrumut în 48 de ore
Hi Vrei să-ți cumperi propria casa? Doriți să începeți propria afacere? Ai probleme financiare ? Aveți nevoie de un împrumut sau de finanțare ? Noi oferim împrumuturi variind de la 2.000,00€ până la o sumă de 250.000,00€ și fără o taxă plătită în avans ! Ne puteti contacta prin e-mail: maria.pilar.rodellar1985@gmail.com
Oferta speciala de împrumut în 48 de ore
Hi Vrei să-ți cumperi propria casa? Doriți să începeți propria afacere? Ai probleme financiare ? Aveți nevoie de un împrumut sau de finanțare ? Noi oferim împrumuturi variind de la 2.000,00€ până la o sumă de 250.000,00€ și fără o taxă plătită în avans ! Ne puteti contacta prin e-mail: maria.pilar.rodellar1985@gmail.com
Oferta speciala de împrumut în 48 de ore
Hi Vrei să-ți cumperi propria casa? Doriți să începeți propria afacere? Ai probleme financiare ? Aveți nevoie de un împrumut sau de finanțare ? Noi oferim împrumuturi variind de la 2.000,00€ până la o sumă de 250.000,00€ și fără o taxă plătită în avans ! Ne puteti contacta prin e-mail: maria.pilar.rodellar1985@gmail.com
Oferta speciala de împrumut în 48 de ore
 
.

... la Serviciul de Înmatriculări Olt sunt programări până în luna august ?

 

Ultimele comentarii
Nina (2017-04-29 14:35:08.0)
Panoul din intersectia Fintina sperantei trebuie desfintat ,ararta calitatea aerului de pe dealul Gradiste , nu din zona locuita a orasului.Cred ca acest panou pubilicitar costa ceva bani .Tot noi platim pt. a fi mintiti.
Irina (2017-04-29 13:16:25.0)
Este vreo noutate faptul ca Slatina este un oras foarte poluat? De ani de zile suntem mintiti si nu ni se spune cinstit ca aerul pe care-l respiram este otravit, plin de praf...Nu spun nimic nou, toti cetatenii oarsului stiu asta, numai autoritatile se complac in a ne minti cu nerusinare. Pentru ca le este foarte comod sa nu faca nimic!
Pentru ciocănel (2017-04-29 10:16:48.0)
Ciocanele, stai pe margine, dl Oprescu cand isi asuma ceva isi asuma in baza unor argumente iar solutia asumata va fi si cea învingătoare. A apus vremea PNL la Osica cat si cea a spagarilor. De ce nu va convine candidatul Manicea? Ca nu e de acord sa va desfasurati voi afacerile de familie acolo? Din iunie anul trecut odata cu venirea noii echipe formate din Cezar Filip si Manicea Gheorghe, Osica nu mai este tarla fara stapan in care afacerile de familie Domnesc! Asta va doare pe voi cu adevarat, nu faptul ca aceasta comuna nu este administrata corect!
Lisandru pt Gigel (2017-04-29 03:55:47.0)
Dă-l bă în pizda mă-ti, a făcut geografia cu profesoare de desen, te superi pentru atata lucru ? Ia măciuca mea și lingei vreo două pe căpățînă.
Alin Calota? (2017-04-28 20:52:41.0)
Serios? Asta dupa ce si-a alimentat firmele cu bani din primaria Slatina vrea sa intre si la Osica? Poate sa nu uitam ca in urma cu putin timp ce dadea cu subsemnatul pe la parchet iar sotia sa (fosta, ca au divortat in acte) era dusa cu duba la DNA. Nu v-ați saturat oameni buni de "ai lu Olaru"? Astia mereu au fost la ciolan. Ati vrea sa il vedeti pe Streche vicele lui Calota? Ati vrea ca banii voștri sa se duca in tablouri ingropate sau in firma Elenei Calota cea care a divortat de Alin calota ca sa nu le ia ANAF averea cand il fugarea DNA pe Alin Calota cu catusele? Vreti ca banii vostri sa se duca la Unchiul lui Alin Calota, Marian Streche cel care îngropa in gradina seiful Nasului Barbulescu pe care mai apoi impreuna cu Familia Calota l-au turnat la DNA si i-au luat firmele? Vreti să vedeți Com. Osica de Sus transformata în Osica de Sus SRL? Atunci visati cu ochii deschiși la calitatile lui Alin Calota si ale familiei lui de smenari.
POLITICA
  • Dragnea: Ținta a fost și rămâne PSD-ul, imediat după alegerile prezidențiale din 2014
  • Ministrul Justiției își asumă protestele din țară
  • Guvernul a hotărât: Alegeri locale la Osica de Sus și Sprâncenata
  • Senatorul de Olt, Siminica Mirea crede în șansele PNL
  • PNL Olt începe lupta pentru Osica de Sus și Sprâncenata
  • ACTUALITATE
  • Anunț concurs
  • Elevii olteni în pericol! -Zeci de școli din județ nu au autorizații de securitate la incendiu
  • Au ieșit în stradă din nou și au scandat împotriva premierului şi a preşedintelui PSD
  • Corăbienii pot plăti online taxele și impozitele
  • Sâmbătă, la Caracal, a avut loc prima întâlnire a grupului de inițiativă pentru redenumirea Județului Olt: Județul Olt - Romanați
  • EVENIMENT
  • ANUNTURI PIERDERI
  • Acrobaţii Circului Orlando au făcut spectacol la Slatina
  • Material lemnos confiscat la Grădinari
  • Pieton beat, accidentat în timp ce traversa neregulamentar
  • Un bărbat a murit ars de viu în propria casă, la Stoicănești
  • ANUNT
  • ANUNT ANGAJARE
  • ANUNŢ PENTRU SCOATEREA LA CONCURS A UNUI POST CONTRACTUAL
  • MĂCEL ATOMIC SAU SALVAREA LUMII??!
  • ANUNŢ CONCURS PENTRU POST CONTRACTUAL
  • ADMINISTRATIE
  • Oltul, fruntaș la accesarea de fonduri europene…!
  • ANUNT CONCURS ANGAJARE
  • Săracii șomeri… bolnavi!
  • Șapte milioane lei alocați pentru distribuirea laptelui și cornului în școli
  • Curtea de Conturi a luat la… puricat primăriile din județ. La Primăria Balș s-au găsit mari găuri
  • INVATAMANT
  • Promovabilitate de 59,75% la examenul de Bacalaureat în Olt