Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
Colegiul Agricol Slatina se bucură de un campus modern
Publicat: miercuri 22.05.2013
Recepţia lucrărilor de reabilitare, în prezenţa edilului Minel Prina
Arhiva 22 mai 2013
Autor articol: Cătălin Fircoiu
1023 vizualizari

Minel Prina, primarul municipiului Slatina, împreună cu Cristi Cizmaru, administratorul public al urbei, au făcut, ieri după-amiază, recepţia lucrărilor de reabilitare realizate în mai bine de un an de zile la Colegiul Naţional Agricol „Carol I”. Proiectul s-a bucurat şi de finanţare europeană, iar valoarea totală a acestuia este de aproximativ 83 miliarde de lei vechi. Cu aceşti bani s-a reabilitat corpul C al unităţii de învăţământ, a fost reabilitat căminul internat, s-a făcut extinderea cantinei, a fost reamenajat atelierul mecanic şi, totodată, racordul de canalizare la sistemul municipal de canalizare a fost refăcut.

Alături de cei doi reprezentanţi ai administraţiei publice locale, a fost prezent şi Simona Antonie, directorul Colegiului Agricol, dar şi Ion Bozgă, directorul Facultăţii de Management Inginerie Economică în Agricultură şi Dezvoltare Rurală Filiala Slatina din cadrul Universităţii de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară Bucureşti, instituţie care funcţionează în curtea aceleiaşi unităţi de învăţământ liceal. Şi, am putea spune că la ora actuală, având în vedere lucrările realizate aici, că CNA „Carol I” este unul dintre cele mai frumoase colegii slătinene, cu un campus care se ridică la standarde europene. Edilul, însoţit de administratorul public, dar şi de cei doi directori, au vizitat fiecare clădire modernizată, iar la final s-au arătat mulţumiţi de ceea ce au văzut.

„În linii mari a ieşit foarte frumos, sunt mulţumit de calitatea lucrărilor la acest campus şi de ceea ce s-a făcut aici, bineînţeles mai sunt de făcut mici retuşuri, dar şi acestea se vor remedia. În schimb, mă bucur că am dat o destinaţie acestor spaţii, prin proiect cu finanţare europeană, a cărui valoare este undeva la 83 de miliarde lei vechi. Am reuşit să reabilităm patru clădiri, să le dotăm la standarde care satisfac orice necesitate şi din punct de vedere al liceului, dar şi al facultăţii, şi să refacem şi canalizarea. Ştiţi şi dumneavoastră, în fiecare an, aveam probleme cu obţinerea autorizaţiei sanitare, pentru că era o fosă, care funcţiona sau nu funcţiona. În momentul de faţă avem o canalizare care este funcţională. Şi echipa de implementare, dar şi directorii, au pus umărul şi au avut o colaborare, zic eu destul de bună, astfel încât toate aceste proiecte să iasă aşa cum ne-am dorit foarte bine”, a spus primarul Minel Prina.

Sală de festivităţi şi laboratoare, în locul unei clădiri dărăpănate

Edilul Slatinei a vorbit şi despre o clădire, rămasă acum aproape 20 ani fără o destinaţie, care a fost transformată într-o sală de festivităţi, dar şi în mai multe laboratoare. Era o clădire dărăpănată despre care zici că abia acum a fost construită. „Mă bucur că o clădire care din anul 1994 sau 1995 nu mai avea o destinaţie şi era efectiv o dărăpănătură, în momentul de faţă este dotată sau e prevăzută cu o sală de festivităţi cu 50 de locuri, dar din ceea ce am văzut se poate extinde până la 100 de locuri lejer, plus dependinţele administrative şi cinci laboratoare, ceea ce este foarte, foarte important. Prin acest proiect, am consolidat o clădire despre care, dacă aţi fi văzut-o atunci când au început lucrările, singur spuneaţi că acolo nu se mai putea face nimic. Însă, în momentul de faţă avem laboratoare şi elevii care vor să înveţe o meserie cu siguranţă vor putea să facă lucrul acesta în condiţii decente. Noi considerăm că ne-am făcut treaba, iar în momentul de faţă predăm aceste lucrări, aceste imobile directorilor, pentru a se folosi de ele şi să auzim peste ani că de la Colegiul «Carol I» sau facultatea din Slatina au ieşit nişte profesionişti”, a adăugat Prina.

Urmează asfaltarea aleilor

În perioada imediat următoare, la Colegiul Agricol se vor face şi alte modernizări şi ne referim aici la asfaltarea aleilor din incinta celor două unităţi de învăţământ. Însă, de data aceasta Primăria şi Consiliul Local Slatina nu îşi vor mai aduce vreun aport, banii provenind din alte surse. „Banii de asfaltări provin de la sursele extra-bugetare, avem spaţii pe care le avem închiriate unei firme de construcţii şi, cumva prin compensare, ne vor ajuta prin asfaltarea curţii unităţii de învăţământ. Sper ca într-o lună, o lună şi jumătate, aceste lucrări să fie gata”, a spus Simona Antonie. După vizitarea cantinei, dar şi a căminului internat, care are în total zece camere, cu câte cinci paturi, dar şi cu baie proprie, directorul CNA „Carol I” a completat: „Mulţumesc pentru sprijinul şi încrederea care ne-au fost acordate. Învăţământul agricol nu se bucură de o poziţie foarte bună, în rândul formelor de învăţământ, în rândul filierelor, dar domnul primar are încredere în noi, a ştiut că investiţia Primăriei va avea un viitor aici. Nu trebuie să uităm că suntem cea mai veche instituţie de învăţământ din Slatina, fiinţăm de la 1883, şi vreau să vă spun că de anul trecut ne bucurăm, din nou, de cât mai mulţi tineri care au ales să calce pragul colegiului nostru. Dacă acum trei ani aveam o singură clasă de a IX-a, acum doi ani două, începând de anul trecut avem trei, iar pe viitor sperăm să avem cât mai mulţi elevi şi, de asemenea, să avem cât mai multe calificări profesionale. Dotările de la laboratoarele de la Corpul C sunt foarte bune pentru toate calificările, tehnician operator, tehnică de calcul, tehnician veterinar, tehnician ecolog. Avem o bază materială destul de învechită, iar ceea ce folosesc elevii în ziua de astăzi corespunde celor mai ridicate standarde. Sper să vedeţi, pe viitor, Colegiul Agricol, într-o transformare permanentă”. Cuvinte frumoase la adresa autorităţilor locale, dar şi a conducerii unităţii de învăţământ liceal a avut şi directorul Ion Bozgă, care a spus, în urma recepţiei lucrărilor, următoarele: „Este o investiţie foarte importantă. Pot să spun că este meritul actualului primar, dar şi a fostului primar, că au accesat la ideea, celor de atunci, de a promova acest proiect. Este o zonă frumoasă, o zonă izolată, o zonă care cândva părea aproape pustie devine o zonă foarte populată pe viitor şi cu o adresabilitate unei categorii sociale mai puţin favorizată economic. Pot spune că aceste condiţii pe care nu le-am avut nici măcar eu când am fost student, la cea mai înaltă formă de învăţământ superior, acum le au elevii din clasa a IX-a până în clasa a XII-a, aici la colegiu. După care studenţii, în cealaltă parte, au campusul universitar făcut de Consiliul Local, cu condiţii deosebite. Este o istorie. Chiar dacă acuma pare un nimic, peste zeci de ani se va menţiona acest moment”.
 

Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: profesor (23.05.2013 10:47)
Bani cheltuti, degeaba,intr-o institutie care produce ANALFABETI si DERBEDEI. Ca toate "colegiile"(?!?!)agricole din tara! P.S.Lucrarile au fost facute de firmele DEPUTATULUI ANALFABET ciocan(nu merita majuscule!) de la ROTUNDA,satul prin care nu trece trenul?
Nume: profesor (23.05.2013 10:47)
Bani cheltuti, degeaba,intr-o institutie care produce ANALFABETI si DERBEDEI. Ca toate "colegiile"(?!?!)agricole din tara! P.S.Lucrarile au fost facute de firmele DEPUTATULUI ANALFABET ciocan(nu merita majuscule!) de la ROTUNDA,satul prin care nu trece trenul?
Nume: profesor (23.05.2013 10:47)
Bani cheltuti, degeaba,intr-o institutie care produce ANALFABETI si DERBEDEI. Ca toate "colegiile"(?!?!)agricole din tara! P.S.Lucrarile au fost facute de firmele DEPUTATULUI ANALFABET ciocan(nu merita majuscule!) de la ROTUNDA,satul prin care nu trece trenul?
Nume: si...%? se strange malaisu', ehe..., e "criza" la demagogii hoti psd (23.05.2013 02:35)
...trebe cota pesdeilor, slugile lui stanescu-c.j., s-a cotat din greu anul trecut in 4 randuri de votari, acuma trebe "licitatii", trebe "%...", trebe "zlatina", trebe oamenii sa "pape", trebe strans "malaiul" pt ioroparlamentare si poate costitutie si poa si prezdentiale, ehe... totul pute a starv psd si a furt, cum face psd mereu in tot judetul.
.

Darius Vâlcov, arestat la domiciliu

Senatorul PSD Darius Valcov va fi cercetat in arest la domiciliu, in dosarul in care este acuzat de trafic de influenta. Decizia magistratilor de la ICCJ nu este definitiva si poate fi atacata cu recurs. Fostul ministru al Finantelor nu a recunoscut acuzatiile in fata magistratilor de la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Omul zilei

Raluca Nicoleta Ioniţă  campioană naţională a României la box -juniori la categoria 57 kilograme

 

Sondaj de opinie
Cunoasteti un caz concret pe primar, viceprimar si consilier care se gaseste in stare de INCOMPATIBILITATE sau CONFLICT DE INTERESE?
  
.

 

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa redactiei.

 Ce vedetă tv s-a rătăcit prin Slatina din cauză că a avut GPS-ul defect?

Comenteaza si tu

.

...pădurea Braniştea Catarilor situată pe teritoriul administrativ al comunelor Obârşia şi Ştefan cel Mare este o arie protejata de interes naţional?

 

 

Ultimele comentarii
slatinean (2015-03-27 18:41:28.0)
OBIECTIV.INFO Presa a publicat dezvăluiri mai vechi, care făceau trimitere la averea fabuloasă a lui Darius Vâlcov, pe care ar fi ascuns-o pe numele surorii sale, Roxana Vâlcov, în toată Europa. Privite prin prisma informaţiilor venite de la procurori privind averea nedeclarată a lui Vâlcov, dezvăluirile capătă altă greutate, mai ales că ex-ministrul are o soră Roxana, care trăieşte în Elveţia. Dezvăluirile din 2011, făcute de un fost apropiat al lui Darius Vâlcov când acesta era primar la Slatina, capătă o nouă semnificaţie acum, când aflăm că fostul ministru avea ascunsă o avere impresionantă în câteva locuri în ţară (câteva milioane de lei, 3 kg de aur, 100 de tablouri valoroase). Potrivit acestor informaţii, cea mai mare parte din averea lui Darius Vâlcov se află în Elveţia, acolo unde trăieşte sora lui, Roxana Vâlcov. Roxana Vâlcov a publicat pe profilul ei de facebook poze de pe o pârtie de schi din Crans Montana, lângă Chamonix, Elveţia. Aici, potrivit dezvăluirilor, Darius Vâlcov ar deţine un apartament central la doar 2 minute de mers pe jos, de pârtia de schi. De altfel, pe pagina de socializaree a Roxanei Vâlcov apare un mesaj de felicitare către "artileria GREA" a familiei Vâlcov, fiind pomenit şi numele fostului ministru de Finanţe. În ceea ce priveşte averea lui Darius Vâlcov, la care fac trimitere dezvăluirile presei, mai multe proprietăţi şi bani cash sunt localizate în Elveţia. - Deţine un apartament în Bruxelles (Belgia), central, pe numele Vâlcov Roxana, sora acestuia. - Deţine un apartament în Strassbourg (Franţa) pe numele Vâlcov Roxana, sora acestuia, şi o casă la 23 de kilometri de Strassbourg, pe acelaşi nume. - Deţine un apartament central în staţiunea Crans Montana, lângă Chamonix, Elveţia, la 2 minute de mers pe jos de partia de schi. Tot aici îşi ţine şi mai mult de 10 milioane euro cash, zidiţi în peretele despărţitor din gipscarton care separă bucătăria de living, pe numele aceleiaşi Vâlcov Roxana, sora acestuia. - Deţine un apartament central în Monte Carlo (Monaco), vecin cu Niro, patronul depozitelor NIRO din Bucureşti. Prietenul lui Cosmin Guşă (naşul familiei Vâlcov). Niro este unul din cărăuşii de bani cash către Elveţia. Tot în Monte Carlo deţine un iaht de 2 mil. euro pe numele lui Ramba Ovidiu şi D.J. Andy din Bucureşti. Ramba Ovidiu este patronul firmei Plus Confort SRI. Bucureşti, care este de fapt firma lui Vâlcov. (...) Ambii sunt cărăuşii de bani cash ai lui Vâlcov către Elveţia. Despre firmele PLUS CONFORT, RUPIAH SRL Slatina şi ACETI Slatina, Vâlcov a transmis mesajul că acestea sunt în slujba SRI. şi SIE şi sunt protejate de aceste instituţii.
Pentru LILI (2015-03-27 18:17:05.0)
Ce a invirtit masa si tasu in Slatina pina acum ? Unde sint , ce au crosetat ? Nevastasa este jidanca . Un mincinos mai mare nu exista , in toata istoria post decembrista .
lili (2015-03-27 16:26:20.0)
Daca se va dovedi ca BDVul are pe lmarea moarta o matusa putreda/mumie de bogata? Asa cum se spala banii, se pot spala si escrocii. Avocatul sa faca spuma potrivita, sa nu apara cadavrul/prejudiciul !
lili (2015-03-27 16:12:56.0)
A ajuns prea mare spaga pt angajare. Si ,in conditiile de-acu, poti sa dai spaga unuia , pe care maine-l umfla DNA.
cristiana mica... (2015-03-27 16:07:44.0)
....din cristianul mare: Eu o ajut mereu pe fiica mea mica, sa ajunga mare.
Publicitate

 

POLITICA
  • "Imunitatea parlamentară nu trebuie folosită abuziv"
  • PSD se pregăteşte să-şi aleagă şeful la Olt
  • Noroc chior pentru Șova
  • Votul final pentru arestarea lui Șova, dat în această săptămână
  • Rovana Plumb, aleasă preşedinte al Consiliului Naţional al PSD
  • ACTUALITATE
  • „POVESTEA" a 5,5 ha din SLATINA...!
  • ,,SCHIMBAREA ÎNCEPE CU NOI”-Ora pământului 2015
  • Terenuri necultivate în Olt
  • Şova, un caz extrem
  • Președintele Iohannis a decorat Batalionul de Infanterie Marină
  • EVENIMENT
  • DNA, controale la firmele lui Vâlcov
  • În noaptea de sâmbătă spre duminică România trece la ora oficială de vară
  • DNA: Darius Vâlcov i-a cerut deputatului Bărbulescu să distrugă probe din seiful lăsat spre păstrare
  • Ziua Poliţiei Române a fost sărbătorită la Olt
  • Locuinţă distrusă de incendiu la Curtişoara
  • Locuri de muncă pentru olteni în Israel
  • Zeci de reclamaţii la ITM Olt
  • TBC-ul este a doua cauză de mortalitate după SIDA
  • Pensia medie în Olt a crescut anul acesta
  • Locuri de muncă pentru olteni prin Eures
  • ADMINISTRATIE
  • S-a votat bugetul pentru depozitul ecologic
  • 24 de proiecte votate în şedinţa de CJ
  • Când un primar vrea şi poate, proiectul merge cu precizia unui ceas elvețian
  • Guvernul obligã primarii la indexare anualã
  • Lucrări aproape de final pe o stradă din Slatina
  • INVATAMANT
  • Şi noi avem olimpici!
  • „Artă sau violenţă? Tu decizi!”
  • Profesorii îşi recuperază banii
  • Start timid la a doua etapã de înscriere în clasa pregãtitoare
  • Sesiune judeţeană de referate şi comunicări
  • SĂNĂTATE
  • A crescut numărul cazurilor de gripă
  • TBC-ul este a doua cauză de mortalitate după SIDA
  • Cercetării au descoperit cum poate fi vindecată leucemia
  • Cardul de sănătate devine obligatoriu de la 1 mai
  • Dietă: 5 alimente pe care trebuie să ţi le scoţi din cap când ţii cură
  • CULTURA
  • Campanie agricolă în Olt
  • Ziua Mondială a teatrului
  • ,,Se caută un actor!,,
  • Se dă startul atelierelor de teatru
  • MONDEN
  • Dr. Oz: Cum să ţii o dietă cât mai mult timp fără alimente nocive
  • 4 topping-uri pentru salate care sunt hipercalorice şi te îngraşă
  • Sportul alungă stresul, tulburările de somn și depresia
  • Sănătate: 5 alimente care-ţi stimulează creierul şi-l menţin tânăr
  • Dietă: Top 6 ceaiuri numai bune pentru slăbit
  • SPORT
  • Simona Halep: Devin mai puternică după ce joc cu Serena Williams