Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
Colegiul Agricol Slatina se bucură de un campus modern
Recepţia lucrărilor de reabilitare, în prezenţa edilului Minel Prina
Arhiva 22 mai 2013
Autor articol: Cătălin Fircoiu
1273 vizualizari

Minel Prina, primarul municipiului Slatina, împreună cu Cristi Cizmaru, administratorul public al urbei, au făcut, ieri după-amiază, recepţia lucrărilor de reabilitare realizate în mai bine de un an de zile la Colegiul Naţional Agricol „Carol I”. Proiectul s-a bucurat şi de finanţare europeană, iar valoarea totală a acestuia este de aproximativ 83 miliarde de lei vechi. Cu aceşti bani s-a reabilitat corpul C al unităţii de învăţământ, a fost reabilitat căminul internat, s-a făcut extinderea cantinei, a fost reamenajat atelierul mecanic şi, totodată, racordul de canalizare la sistemul municipal de canalizare a fost refăcut.

Alături de cei doi reprezentanţi ai administraţiei publice locale, a fost prezent şi Simona Antonie, directorul Colegiului Agricol, dar şi Ion Bozgă, directorul Facultăţii de Management Inginerie Economică în Agricultură şi Dezvoltare Rurală Filiala Slatina din cadrul Universităţii de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară Bucureşti, instituţie care funcţionează în curtea aceleiaşi unităţi de învăţământ liceal. Şi, am putea spune că la ora actuală, având în vedere lucrările realizate aici, că CNA „Carol I” este unul dintre cele mai frumoase colegii slătinene, cu un campus care se ridică la standarde europene. Edilul, însoţit de administratorul public, dar şi de cei doi directori, au vizitat fiecare clădire modernizată, iar la final s-au arătat mulţumiţi de ceea ce au văzut.

„În linii mari a ieşit foarte frumos, sunt mulţumit de calitatea lucrărilor la acest campus şi de ceea ce s-a făcut aici, bineînţeles mai sunt de făcut mici retuşuri, dar şi acestea se vor remedia. În schimb, mă bucur că am dat o destinaţie acestor spaţii, prin proiect cu finanţare europeană, a cărui valoare este undeva la 83 de miliarde lei vechi. Am reuşit să reabilităm patru clădiri, să le dotăm la standarde care satisfac orice necesitate şi din punct de vedere al liceului, dar şi al facultăţii, şi să refacem şi canalizarea. Ştiţi şi dumneavoastră, în fiecare an, aveam probleme cu obţinerea autorizaţiei sanitare, pentru că era o fosă, care funcţiona sau nu funcţiona. În momentul de faţă avem o canalizare care este funcţională. Şi echipa de implementare, dar şi directorii, au pus umărul şi au avut o colaborare, zic eu destul de bună, astfel încât toate aceste proiecte să iasă aşa cum ne-am dorit foarte bine”, a spus primarul Minel Prina.

Sală de festivităţi şi laboratoare, în locul unei clădiri dărăpănate

Edilul Slatinei a vorbit şi despre o clădire, rămasă acum aproape 20 ani fără o destinaţie, care a fost transformată într-o sală de festivităţi, dar şi în mai multe laboratoare. Era o clădire dărăpănată despre care zici că abia acum a fost construită. „Mă bucur că o clădire care din anul 1994 sau 1995 nu mai avea o destinaţie şi era efectiv o dărăpănătură, în momentul de faţă este dotată sau e prevăzută cu o sală de festivităţi cu 50 de locuri, dar din ceea ce am văzut se poate extinde până la 100 de locuri lejer, plus dependinţele administrative şi cinci laboratoare, ceea ce este foarte, foarte important. Prin acest proiect, am consolidat o clădire despre care, dacă aţi fi văzut-o atunci când au început lucrările, singur spuneaţi că acolo nu se mai putea face nimic. Însă, în momentul de faţă avem laboratoare şi elevii care vor să înveţe o meserie cu siguranţă vor putea să facă lucrul acesta în condiţii decente. Noi considerăm că ne-am făcut treaba, iar în momentul de faţă predăm aceste lucrări, aceste imobile directorilor, pentru a se folosi de ele şi să auzim peste ani că de la Colegiul «Carol I» sau facultatea din Slatina au ieşit nişte profesionişti”, a adăugat Prina.

Urmează asfaltarea aleilor

În perioada imediat următoare, la Colegiul Agricol se vor face şi alte modernizări şi ne referim aici la asfaltarea aleilor din incinta celor două unităţi de învăţământ. Însă, de data aceasta Primăria şi Consiliul Local Slatina nu îşi vor mai aduce vreun aport, banii provenind din alte surse. „Banii de asfaltări provin de la sursele extra-bugetare, avem spaţii pe care le avem închiriate unei firme de construcţii şi, cumva prin compensare, ne vor ajuta prin asfaltarea curţii unităţii de învăţământ. Sper ca într-o lună, o lună şi jumătate, aceste lucrări să fie gata”, a spus Simona Antonie. După vizitarea cantinei, dar şi a căminului internat, care are în total zece camere, cu câte cinci paturi, dar şi cu baie proprie, directorul CNA „Carol I” a completat: „Mulţumesc pentru sprijinul şi încrederea care ne-au fost acordate. Învăţământul agricol nu se bucură de o poziţie foarte bună, în rândul formelor de învăţământ, în rândul filierelor, dar domnul primar are încredere în noi, a ştiut că investiţia Primăriei va avea un viitor aici. Nu trebuie să uităm că suntem cea mai veche instituţie de învăţământ din Slatina, fiinţăm de la 1883, şi vreau să vă spun că de anul trecut ne bucurăm, din nou, de cât mai mulţi tineri care au ales să calce pragul colegiului nostru. Dacă acum trei ani aveam o singură clasă de a IX-a, acum doi ani două, începând de anul trecut avem trei, iar pe viitor sperăm să avem cât mai mulţi elevi şi, de asemenea, să avem cât mai multe calificări profesionale. Dotările de la laboratoarele de la Corpul C sunt foarte bune pentru toate calificările, tehnician operator, tehnică de calcul, tehnician veterinar, tehnician ecolog. Avem o bază materială destul de învechită, iar ceea ce folosesc elevii în ziua de astăzi corespunde celor mai ridicate standarde. Sper să vedeţi, pe viitor, Colegiul Agricol, într-o transformare permanentă”. Cuvinte frumoase la adresa autorităţilor locale, dar şi a conducerii unităţii de învăţământ liceal a avut şi directorul Ion Bozgă, care a spus, în urma recepţiei lucrărilor, următoarele: „Este o investiţie foarte importantă. Pot să spun că este meritul actualului primar, dar şi a fostului primar, că au accesat la ideea, celor de atunci, de a promova acest proiect. Este o zonă frumoasă, o zonă izolată, o zonă care cândva părea aproape pustie devine o zonă foarte populată pe viitor şi cu o adresabilitate unei categorii sociale mai puţin favorizată economic. Pot spune că aceste condiţii pe care nu le-am avut nici măcar eu când am fost student, la cea mai înaltă formă de învăţământ superior, acum le au elevii din clasa a IX-a până în clasa a XII-a, aici la colegiu. După care studenţii, în cealaltă parte, au campusul universitar făcut de Consiliul Local, cu condiţii deosebite. Este o istorie. Chiar dacă acuma pare un nimic, peste zeci de ani se va menţiona acest moment”.
 

Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: profesor (23.05.2013 07:47)
Bani cheltuti, degeaba,intr-o institutie care produce ANALFABETI si DERBEDEI. Ca toate "colegiile"(?!?!)agricole din tara! P.S.Lucrarile au fost facute de firmele DEPUTATULUI ANALFABET ciocan(nu merita majuscule!) de la ROTUNDA,satul prin care nu trece trenul?
Nume: profesor (23.05.2013 07:47)
Bani cheltuti, degeaba,intr-o institutie care produce ANALFABETI si DERBEDEI. Ca toate "colegiile"(?!?!)agricole din tara! P.S.Lucrarile au fost facute de firmele DEPUTATULUI ANALFABET ciocan(nu merita majuscule!) de la ROTUNDA,satul prin care nu trece trenul?
Nume: profesor (23.05.2013 07:47)
Bani cheltuti, degeaba,intr-o institutie care produce ANALFABETI si DERBEDEI. Ca toate "colegiile"(?!?!)agricole din tara! P.S.Lucrarile au fost facute de firmele DEPUTATULUI ANALFABET ciocan(nu merita majuscule!) de la ROTUNDA,satul prin care nu trece trenul?
Nume: si...%? se strange malaisu', ehe..., e "criza" la demagogii hoti psd (22.05.2013 23:35)
...trebe cota pesdeilor, slugile lui stanescu-c.j., s-a cotat din greu anul trecut in 4 randuri de votari, acuma trebe "licitatii", trebe "%...", trebe "zlatina", trebe oamenii sa "pape", trebe strans "malaiul" pt ioroparlamentare si poate costitutie si poa si prezdentiale, ehe... totul pute a starv psd si a furt, cum face psd mereu in tot judetul.
.

 

FURTUNĂ în acest weekend

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare de instabilitate atmosferică acentuată pentru weekend. Astfel, potrivit meteorologilor, între 29 aprilie, ora 10.00 și 30 aprilie, ora 18.00, va ploua pe arii extinse și va fi vânt.

Peste 15.000 de familii din 30 de localități din județe ale Moldovei sunt fără curent electric, sâmbătă dimineață, din cauza avariilor provocate de vântul puternic în rețeaua de distribuție a energiei electrice. În multe situații, există cabluri rupte, echipele E.ON intervenind pentru remedierea defecțiunilor.

Citește mai mult la: https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/peste-15-000-de-familii-din-30-de-localitati-din-moldova-fara-curent-electric-din-cauza-avariilor-provocate-de-vantul-puternic-16067812

Informaţiile publicate de Profit.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.
Peste 15.000 de familii din 30 de localități din județe ale Moldovei sunt fără curent electric, sâmbătă dimineață, din cauza avariilor provocate de vântul puternic în rețeaua de distribuție a energiei electrice. În multe situații, există cabluri rupte, echipele E.ON intervenind pentru remedierea defecțiunilor.

Citește mai mult la: https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/peste-15-000-de-familii-din-30-de-localitati-din-moldova-fara-curent-electric-din-cauza-avariilor-provocate-de-vantul-puternic-16067812

Informaţiile publicate de Profit.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Peste 15.000 de familii din 30 de localități din județe ale Moldovei sunt fără curent electric, sâmbătă dimineață, din cauza avariilor provocate de vântul puternic în rețeaua de distribuție a energiei electrice. În multe situații, există cabluri rupte, echipele E.ON intervenind pentru remedierea defecțiunilor.

Citește mai mult la: https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/peste-15-000-de-familii-din-30-de-localitati-din-moldova-fara-curent-electric-din-cauza-avariilor-provocate-de-vantul-puternic-16067812

Informaţiile publicate de Profit.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Omul zilei

Echipajele de intervenție SMURD pentru modul în care se implică în salvarea de vieți omenești.

Sondaj de opinie
Cum credeti ca trebuie rezolvata problema cainilor fara stapan in judetul Olt?
  
Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa redactiei.

Cine este directorul din Olt care pleacă la mare de 1 Mai?

 

Comenteaza si tu

 

Publicitate

   

.

 

Ultimele anunturi adaugate
Tanar 30 de ani 1.80m 73 kg saten cu ochi albastri dragut sincer sufletist fara vicii cu locuinta la tara situatie buna serviciu doresc sa cunosc o Fata modesta sa fie serioasa poate sa aiba si un copil pentru a intemeia o familie Tel: 0742125929
Florin
Hi Vrei să-ți cumperi propria casa? Doriți să începeți propria afacere? Ai probleme financiare ? Aveți nevoie de un împrumut sau de finanțare ? Noi oferim împrumuturi variind de la 2.000,00€ până la o sumă de 250.000,00€ și fără o taxă plătită în avans ! Ne puteti contacta prin e-mail: maria.pilar.rodellar1985@gmail.com
Oferta speciala de împrumut în 48 de ore
Hi Vrei să-ți cumperi propria casa? Doriți să începeți propria afacere? Ai probleme financiare ? Aveți nevoie de un împrumut sau de finanțare ? Noi oferim împrumuturi variind de la 2.000,00€ până la o sumă de 250.000,00€ și fără o taxă plătită în avans ! Ne puteti contacta prin e-mail: maria.pilar.rodellar1985@gmail.com
Oferta speciala de împrumut în 48 de ore
Hi Vrei să-ți cumperi propria casa? Doriți să începeți propria afacere? Ai probleme financiare ? Aveți nevoie de un împrumut sau de finanțare ? Noi oferim împrumuturi variind de la 2.000,00€ până la o sumă de 250.000,00€ și fără o taxă plătită în avans ! Ne puteti contacta prin e-mail: maria.pilar.rodellar1985@gmail.com
Oferta speciala de împrumut în 48 de ore
Hi Vrei să-ți cumperi propria casa? Doriți să începeți propria afacere? Ai probleme financiare ? Aveți nevoie de un împrumut sau de finanțare ? Noi oferim împrumuturi variind de la 2.000,00€ până la o sumă de 250.000,00€ și fără o taxă plătită în avans ! Ne puteti contacta prin e-mail: maria.pilar.rodellar1985@gmail.com
Oferta speciala de împrumut în 48 de ore
 
.

... la Serviciul de Înmatriculări Olt sunt programări până în luna august ?

 

Ultimele comentarii
Nina (2017-04-29 14:35:08.0)
Panoul din intersectia Fintina sperantei trebuie desfintat ,ararta calitatea aerului de pe dealul Gradiste , nu din zona locuita a orasului.Cred ca acest panou pubilicitar costa ceva bani .Tot noi platim pt. a fi mintiti.
Irina (2017-04-29 13:16:25.0)
Este vreo noutate faptul ca Slatina este un oras foarte poluat? De ani de zile suntem mintiti si nu ni se spune cinstit ca aerul pe care-l respiram este otravit, plin de praf...Nu spun nimic nou, toti cetatenii oarsului stiu asta, numai autoritatile se complac in a ne minti cu nerusinare. Pentru ca le este foarte comod sa nu faca nimic!
Pentru ciocănel (2017-04-29 10:16:48.0)
Ciocanele, stai pe margine, dl Oprescu cand isi asuma ceva isi asuma in baza unor argumente iar solutia asumata va fi si cea învingătoare. A apus vremea PNL la Osica cat si cea a spagarilor. De ce nu va convine candidatul Manicea? Ca nu e de acord sa va desfasurati voi afacerile de familie acolo? Din iunie anul trecut odata cu venirea noii echipe formate din Cezar Filip si Manicea Gheorghe, Osica nu mai este tarla fara stapan in care afacerile de familie Domnesc! Asta va doare pe voi cu adevarat, nu faptul ca aceasta comuna nu este administrata corect!
Lisandru pt Gigel (2017-04-29 03:55:47.0)
Dă-l bă în pizda mă-ti, a făcut geografia cu profesoare de desen, te superi pentru atata lucru ? Ia măciuca mea și lingei vreo două pe căpățînă.
Alin Calota? (2017-04-28 20:52:41.0)
Serios? Asta dupa ce si-a alimentat firmele cu bani din primaria Slatina vrea sa intre si la Osica? Poate sa nu uitam ca in urma cu putin timp ce dadea cu subsemnatul pe la parchet iar sotia sa (fosta, ca au divortat in acte) era dusa cu duba la DNA. Nu v-ați saturat oameni buni de "ai lu Olaru"? Astia mereu au fost la ciolan. Ati vrea sa il vedeti pe Streche vicele lui Calota? Ati vrea ca banii voștri sa se duca in tablouri ingropate sau in firma Elenei Calota cea care a divortat de Alin calota ca sa nu le ia ANAF averea cand il fugarea DNA pe Alin Calota cu catusele? Vreti ca banii vostri sa se duca la Unchiul lui Alin Calota, Marian Streche cel care îngropa in gradina seiful Nasului Barbulescu pe care mai apoi impreuna cu Familia Calota l-au turnat la DNA si i-au luat firmele? Vreti să vedeți Com. Osica de Sus transformata în Osica de Sus SRL? Atunci visati cu ochii deschiși la calitatile lui Alin Calota si ale familiei lui de smenari.
POLITICA
  • Dragnea: Ținta a fost și rămâne PSD-ul, imediat după alegerile prezidențiale din 2014
  • Ministrul Justiției își asumă protestele din țară
  • Guvernul a hotărât: Alegeri locale la Osica de Sus și Sprâncenata
  • Senatorul de Olt, Siminica Mirea crede în șansele PNL
  • PNL Olt începe lupta pentru Osica de Sus și Sprâncenata
  • ACTUALITATE
  • Anunț concurs
  • Elevii olteni în pericol! -Zeci de școli din județ nu au autorizații de securitate la incendiu
  • Au ieșit în stradă din nou și au scandat împotriva premierului şi a preşedintelui PSD
  • Corăbienii pot plăti online taxele și impozitele
  • Sâmbătă, la Caracal, a avut loc prima întâlnire a grupului de inițiativă pentru redenumirea Județului Olt: Județul Olt - Romanați
  • EVENIMENT
  • ANUNTURI PIERDERI
  • Acrobaţii Circului Orlando au făcut spectacol la Slatina
  • Material lemnos confiscat la Grădinari
  • Pieton beat, accidentat în timp ce traversa neregulamentar
  • Un bărbat a murit ars de viu în propria casă, la Stoicănești
  • ANUNT
  • ANUNT ANGAJARE
  • ANUNŢ PENTRU SCOATEREA LA CONCURS A UNUI POST CONTRACTUAL
  • MĂCEL ATOMIC SAU SALVAREA LUMII??!
  • ANUNŢ CONCURS PENTRU POST CONTRACTUAL
  • ADMINISTRATIE
  • Oltul, fruntaș la accesarea de fonduri europene…!
  • ANUNT CONCURS ANGAJARE
  • Săracii șomeri… bolnavi!
  • Șapte milioane lei alocați pentru distribuirea laptelui și cornului în școli
  • Curtea de Conturi a luat la… puricat primăriile din județ. La Primăria Balș s-au găsit mari găuri
  • INVATAMANT
  • Promovabilitate de 59,75% la examenul de Bacalaureat în Olt