Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
Secretarul de Stat al Ministerului Agriculturii, în vizită la Izbiceni
În cadrul unui proiect lansat în septembrie 2010 de Agrostar atât în Regiunea Sud-Vest Oltenia, cât şi în alte trei regiuni ale României, femeile din mediul rural care nu au avut niciodată un loc de muncă sau au renunţat la serviciu pentru a se dedica familiei şi gospodăriei au şansa de a participa la programe de calificare gratuite organizate prin campania „E-World (Empowering Women for Rural Development).
Arhiva 02 iunie 2012
Autor articol: Camelia Ciucă
1336 vizualizari

Iată că a venit rândul şi locuitorilor din comuna Izbiceni să ia la cunoştinţă despre acest proiect de mare anvergură. Fiind un mediu, cu o rată mare a şomerilor în rândul femeilor, şi interesul celor implicaţi în acest proiect este pe măsura aşteptărilor. Astfel Centrul Cultural „Tudor Gheroghe” din Izbiceni a devenit neîncăpătoare centru oficialităţilor care se aflau prezente la eveniment dar şi pentru cele aproximativ 100 de femei din Izbiceni dar ş din comunele limitrofe, beneficiare directe ale acestui proiect. Un exemplu notabil este chiar, însăşi, prezenţa secretarului de stat al Ministerului Agriculturii, Daniel Botănoiu care s-a aflat la lansarea acestui proiect. Printre invitaţii de seamă s-au numărat şi reprezentanţi de la Agrostar, Nicolae Ştefan, Tudor Dorobanţu dar şi Ion Păunel, Preşedintele Filialei Agrostar Olt, Emil Marinescu, director executiv Camera Agricolă Judeţeană Olt, Dan Bărăgan, director executiv Direcţia Agricolă şi de Dezvoltare Rurală Olt şi nu în cele din urmă, consilierul judeţean Dan Ciocan.

„Suntem alături de fermieri şi prin actuala putere vom demonstra că suntem o forţă. Important este de reţinut faptul că Ministerul Agriculturii parteneră a celor de la Agrostar în demararea acestui proiect şi vom sprijini atât cât vom putea dezvoltarea mediului rural românesc”, a declarat Daniel Botănoiu, secretarul de stat al Ministerului Agriculturii. Obiectivul general al proiectului este promovarea femeilor din mediul rural pe piaţa muncii din România şi creşterea ratei de ocupare în rândul acestei categorii de populaţie, prin asigurarea accesului la servicii specializate de formare profesională, informare şi consiliere profesională. Proiectul este cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 - 2013 şi este implementat de AGROSTAR, cea mai mare federaţie românească a sindicatelor din agricultură.
 

Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: mita velicoiu mircioiu (16.01.2014 14:33)
caiet de imprumuturi, mita, hotii, licitatii trucate, santaj, averi uriase, escrocherii, escrocherii, manipulari, gunoi umanoid.
Nume: Virgiliu Firescu (24.01.2013 16:19)
Din comentarii,inteleg ca ele vin de la un contracandidat al lui Mircea Velica.Chiar asa de prosti sa fie locuitorii din Izbiceni care i-au dat votul?Pacat ca atacurile politice se poarta acum in niste termeni suburbani,aruncandu-se tot felul de acuzatii.Daca sunt adevarate,asa cum sustin detractorii lui Mircea Velica,de ce nu s-a intamplat nimic,dar se merge dupa principul:"Calomniati,calomniati,ceva tot va ramane!"don Basilio,din "Barbierul din Sevilla"
Nume: Mircea Velica a invins (19.06.2012 16:42)
Chiar imi pare rau de voi, cei care si-au dat cu parerea aici, imi inspirati mila.Acum nu mai ziceti nimic?S-au vi s-a demonstrat cine e cel mai bun; nu mai aveti cuvinte!!!! Se pare ca oamenii acestei localitati il vor pe Velica. Cum se poate intampla asta? S-a demonstrat foarte clar ce inseamna Velica!!!! Voi continuati cu acuzele si cu circul, iar cei buni vor castiga
Nume: profesionist (11.06.2012 21:38)
si totusi tot mircea velica a cistigat .e cel mai bun
Nume: velica, huuuuidu HUO!!! (08.06.2012 01:13)
In Izbiceni-Olt, primarul mafiot PSD Velica Mircea, care a furat tot in comuna, a acumulat in 12 ani avere colosala (fostele CAP, IAS, SMA, complex de porci, grajduri de vite, centrul comercial f.mare de 2 etaje din centrul comunei (pe un pret derizoriu, licitatie si asta smenuita), paduri, sute si sute de hectare padure, restaurant (facut cu banii primariei, tepuit de primar), pizzerii, vile si masini de lux etc, contruri grase, TOATE SUNT PE NUMELE PRIMARULUI PSD MAFIOT VELICA MIRCEA-Izbiceni Olt, el si neamurile lui, aghiotantii slugi ce ii mai are prin comuna...!!!!!!!!!!!!!!!!!!! E disperat ca poate pierde alegerile. Curtea de Conturi i-a descoperit 17 miliarde lei vechi abateri de la contabilitate si fel de fel de smenuri in 2010, dar in 12 ani de zacut de Velica PSD la primaria Izbiceni? Are oameni imprumutati pe caiet, santajeaza ca un camatar!!! Toate alegerile le-a castigat prin furt la alegeri. Acum, de 2 saptamani umbla ca disperatul prin comuna, face circ, spectacole, aduce mafioti USL de la Bucuresti si Slatina sa il laude. Mai toata comuna il blesteama si il injura ca pe un talhar!!! A DAT AFARA DIRECTORUL DE SCOALA DIN IZBICENI pt ca...era de la PDL. Clanul Stanescu-Valcov (asta a ajuns la PSD de la PDL, ca un jeg de mafiot traseist) a facut in cateva zile EPURARE POLITICA in toate institutiile din judet. PSD a luat tot de la PDL (Valcov, parlamentarii Bobes, Barbulescu, Stan Bula, alti multi primari) si PNL (primarii de la Scornicesti si Potcoava etc). E mafie de 23 de ani in judetul Olt!!!!!!, mafia PSD jefuitoare. Acum, acest escroc Velica Mircea PSD din Izbiceni Olt pregateste FALSIFICAREA ALEGERILOR,iar! A pus in cele 3 sectii de vot presedinti de sectie de vot...3 FUNCTIONARI PSD din Primarie , cu care a mai jefuit la alte alegeri. Nume:Fulga Petre, Zavaleanu Gheorghe, Stroita Carmen, iar loctiitori sunt insi fara loc de munca Ion Jianu si Tanase Maria Mihaela, plus o specimena ce lucreaza intr-un local inchiriat de Velica Mircea la un srl de camatarie, Patria Credit, Popa Oana Andreea, pusa chiar de Velica nenorocitul PSD. Cu acesti insi platiti de Velica Mircea vrea iar sa insele pe cetatenii din Izbiceni, sa ne fure votul nostru legal pentru a nu i se descoperi iar escrocheriile, pentru a nu fi dat pe mana justitiei si a procuraturii!! Atentie, MAFIA PSD E DISPERATA IN OLT, noi nu mai vrem PSD,ne-au distrus de atata amar de vreme... In Izbiceni e pericol grav sa fure iar alegerile! JOS MAFIA, JOS HOTUL VELICA MIRCEA ESCROCUL PRIMAR din Izbiceni!
Nume: Live pe OTV!!! PUHOI, tot orasul Caracal si judetul Olt, cu PP-DD ! MAFIA, ASCUNSA! POPORUL ALUNGA MAFIA, ORICAT AR FURA, ACUM CASTIGA POPORUL! (06.06.2012 21:05)
ciurucurile USL si jegurile PDL, mafia PSD si PNL, unde sunteti? boschetiiiii! PARNAIA VA MANANCA PENTRU JAFUL CARACALULUI SI AL OLTULUI !!!! ROMANIA, CU PP-DD!!! POPORUL, CU PP-DD!!! OLTUL, CU PP-DD!!! OCHII SUNT PE VOI, MAFIOTILOR, VRETI SA FURATI IAR ALEGERILE, DAR VA MANANCA PUSCARIA DE "MISCATI"!!! PROCURATURA SI POLITIA VOR FI PE VOI!!! CURAJ, OLTENI ! INVINGEM MAFIA, INVINGEM ESCROCII PSD CE CONDUC AZI CARACALUL, OLTUL SI ROMANIA!!!
Nume: felicitari! (06.06.2012 14:55)
SUNT CONVINSA CA MIRCEA VELICA ESTE CAPABIL. ESTE CAPABIL SA FURE SI FOCUL DIN VATRA DE LA NOI, CA SA RAMANA PRIMAR. DACA VRETI SA IL LASATI SA FACA IN CONTINUARE CEEA CE TOTI STITI CA A JEFUIT, SA VA MINTA SI SA VA SANTAJEZE, SA FACA CATE O SUETA LA CAMIN SI SA DEA DE BAUT SI MICI LA ALEGERI, DUPA CARE SA ISI FACA MENDRELE CU OAMENII DIN FAMILIA LUI LA PRIMARIE SI PESTE TOT, SA ARANJEZE SI SA SMENUIASCA TOT, VOTATI-L PE NEMERNIC. DACA V-ATI SATURAT DE ESCROC, TRIMITE-TI ACEST NEOM ACASA SI ELIBERATI PRIMARIA PENTRU IZBICENI, NU PENTRU CLICA LUI VELICA SI FURATUL LUI.
Nume: Dolanescu (06.06.2012 00:45)
10 iunie, ultima zi de mafie psd in Izbiceni, ultima zi de jefuit si mintit pentru Velica.
Nume: velica, nu fura la vot, procuratura te inghite!!! (05.06.2012 14:35)
ajunge cu acest nenorocit ce ne a mancat zilele in Izbiceni, ajunge cu Mircea Velica! Porcului nu ii e rusine ca oamenii sunt disperati si saraciti, iar el are avere cat pentru 7 vieti? iar minte, iar face cantari la camin ca sa ademeneasca lumea. nu mai poti face nimic, fuuuuuuuuuuuugi cat mai poti, ca te salta astia dupa jafurile ce le-ai facut in 12 ani!
Nume: cel mai mare escroc primar din olt-velica izbiceni (05.06.2012 14:13)
au fost adusi oameni cu japca, platiti de psd. in realitate, lumea i-a injurat si blestemat ca pe nenorociti. de 12 ani velica psd ar eun sistem clientelar de tip mafie prin care a subjugat totul pentru el si neamuri, pentru acoliti, a aluat pe numele lui si al neamurilor averi colosale, tot ce a avut pe timpul lui ceausescu stapaneste velica, precum si ce l-a inselat pe urmasul lu rioseanu. de unde atata lux si trai de belfer la un functionar public? ameninta si acum si santajeaza lumea cu imprumuturi stil camatarie ca sa il voteze, mereu a avut plan de a fura la vot si a mitui oamenii, asa a facut mereu manevre sa ramana in functie. nu se mai satura! e disperat ca daca nu iese primar iar i se descopera jafurile din bugetele primariei si aranjamentele odioase. a facut in ultimele 2 saptamani fel de fel de circuri, a inventat adunaturi cu oameni adusi cu arcanul ca sa faca asa, de imagine, la camin, sa arate ca e preocupat. ce porc, mereu zace si praduieste 4 ani si, in ultimele 2 saptamani, hopa cu mita si smenul la oameni, micii, berea, plateste fel de fel de insi sa faca intalniri la camin, doar-doar o sa mai minta si o sa mai pacaleasca pe cineva. s-a terminat, de data asta i se va infunda escrocului. izbicenii sau saturat de hotiile si minciunile lui velica mircea, bogatas psd. finis!!!
.

  

AMNISTIE FISCALĂ pentru MAME şi PENSIONARI

Cadou electoral pentru mame şi pensionari. Ministerul Muncii propune Guvernului amnistierea celor care au obţinut sume la care nu aveau dreptul. Soluţiile la problemele acestora au fost cerute chiar de premierul Ponta. Amnistia fiscală a fost anunţată în urmă cu puţin timp de ministrul Rovana Plumb. În schimb, aceasta a precizat că nu vor fi iertaţi pensionarii cercetaţi pentru că ar fi dat mită pentru a ieşi la pensie.

 

Omul zilei

Atletul Daniel Budin, pentru reușita de  a  va fi prezent pentru prima oară în cariera sa la un Campionat European unde va participa la proba de ştafetă 4x100 de metri.

Sondaj de opinie
Sunteti multumiti de cum arata orasul Slatina, resedinta de judet in zonele periferice?
  
VREMEA OLTULUI

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa redactiei.

Este adevărat că la Festivalul Berii din acest weekend, de la Slatina, jandarmii se aşteaptă la prezenţa a peste zece mii de persoane?

 Comenteaza si tu

.

… inginerul genetician, prof. univ. dr. creatorul rasei merinos ovine Merinosul de Pallas, fondatorul fermei model „Oeria Pallas", membru al Academiei Române, Nicolae Teodorescu s-a nãscut în 1889, la Rãdeşti Oporelu?

 

POZA ZILEI

 

Selectarea deseurilor, este inca un vis la Slatina!

Gazeta Oltului revine cu o nouă provocare pentru cititorii fideli și nu numai.

Rubrica „Poza Zilei" oferă posibilitatea celor pasionați de fotografie să trimită poze amuzante sau ipostaze inedite pe adresa redacției de e-mail: gazetaoltului@yahoo.com sau pe pagina de Facebook: Gazeta Oltului.

 

Ultimele comentarii
Socrate (2014-08-01 23:21:34.0)
22:10: Dupa cum scrii, ca un analfabet, tu esti redus cu capul, adica praf...Ai ramas intoxicat de istoria bolsevica a lui Roller, care si ala a gasit puterea si demnitatea sa se sinucida, ca nu se mai suporta de cat cacat mancase...Ia exemplu de la Roller si impusca-te! Sasii au aparat Transilvania de popoarele navalitoare si de turci, in timp ce vitejii...de romani, la primul semnal fugeau ca potarnichile in codru des si prin munti, ca de atunci e romanul frate cu codru si-l taie la ras, sa fie viitura mai mare, sa nu poata sa ne atace dusmanii...
pentru olteni (2014-08-01 22:22:36.0)
iau si de la medicii veterinari , la numarul animalelor nu conteaza .mascati sa mearga simbata - dupaamiaza , seara , sau duminica dimineata la toate intrari si iesiri de masini din autogarii . atunci controalele sint mai superficiale peste tot .hoti stiu .
pentru socrate (2014-08-01 22:10:53.0)
CITESTE TURNUL SFATULUI DIN SIBIU SI SA VEZI CUM TE FACE TIGAN TURCIT SI OPINCARI DE PESTE MUNTII , SAU AIA DE LA VALE . DUPA CE VA DESCONSIDERA IN ULTIMUL HAL SA-L ALEGETI . NEMTI DIN ANUL 950 A TRIMES OAMENI DE AI LOR IN LANTUL MUNTILOR CARPATI , PENTRU A VESTI VENIREA HOARDELOR TATARE IN EUROPA .ACESTI ASA ZISI NEMTI ERAU PUSCARIASI , NELEGIITI , OAMENI BAGABONTI , DEPORTATI , DAR SI CEI CARE FUGEAU DE REPRESALI ALE CASTRELOR BURGHEZE . DAR SI UNGURI CARE AU DEVASTAT EUROPA TINP DE CITEVA SUTE DE ANI . NU ATI VAZUT CA ESTE CAM BOLNAV SI REDUS CU VOCABULARUL .
Socrate (2014-08-01 21:25:09.0)
Ioana, bausi bere gratis?
Socrate (2014-08-01 20:59:00.0)
Ioana, profesoara pulii lui Nero, in ce limba e "las cris"...?
POLITICA
  • Teodosescu, în discuţii cu UNPR: continuă exodul primarilor liberali!
  • PSD Olt, alături de Victor Ponta
  • Autostrada Piteşti-Craiova, invocată de liberali în războiul cu PSD
  • Victor Ponta, lansare cu peripeţii pentru candidatura la prezidenţiale
  • Pesediştii olteni au „cucerit” Cetatea Băniei
  • ACTUALITATE
  • Oltul, în pragul epidemiei?
  • Șeful de la Apele Române şi-a dat demisia
  • Producţie industrială mai mică în luna mai, în judeţul Olt!
  • Fermierii olteni atenționați să respecte condiţiile agricole şi de mediu
  • Fostul prefect Cătălin Rotea, dezamăgit de instituţia pe care a condus-o
  • EVENIMENT
  • Reţea infracţională din Vâlcea, destructurată după un flagrant la Balş!
  • Preot fals, prins şi cercetat de poliţişti
  • În Olt, puhoaiele de apă au măturat totul în calea lor
  • Nordul judeţului Olt, sub ape
  • Imnul naţional al României, cântat la Slatina
  • Apă potabilă şi alimente pentru sinistraţi
  • Trei zile de Beer Fest la Slatina
  • Proiectul „Drogurile nu au graniţe”, implementat la Olt
  • Statistică: Locuitorii Oltului construiesc mai puţin în 2014
  • Proiect pentru romii din Grădinari
  • ADMINISTRATIE
  • Bani puţini la rectificarea de buget
  • A doua licitaţie la Parcul Industrial Slatina, în august
  • Azerii de la Socar aduc în România bani pentru 60 de noi benzinării
  • Rectificarea bugetului orașului Slatina, aprobată
  • Scutul de la Deveselu, o nouă etapă atinsă în parteneriatul comun
  • INVATAMANT
  • S-au repartizat posturile titularizabile pentru dascăli
  • Prima promoţie de sudori de la Metalurgic, în examen
  • Peste o sută de candidaţi, nemulţumiţi de notele de la titularizare
  • Şase unităţi şcolare, câştigătoare ale Concursului „Prietenii Pompierilor”
  • Înscrieri numeroase la clasa pregătitoare, în prima etapă
  • SĂNĂTATE
  • Medicii de familie olteni, în topul datornicilor
  • Cancerul ovarian: 5 lucruri pe care trebuie să le cunoşti
  • Febra după vaccin, la copii
  • Cum arată un copil cu sindromul ADHD?
  • Mici secrete pe care trebuie să le ştii ca să-ţi protejezi inima
  • CULTURA
  • Obiceiul „Purcelul” încă se păstrează la Urzica
  • Sărbătoare amânată
  • Ansamblul „Brâuleţul” Pârşcoveni, în spectacol la Geoagiu
  • Seară literară la Biblioteca Judeţeană „Ion Minulescu”
  • Sesiuni de caricaturi la minut
  • MONDEN
  • Frumuseţea ta: Păr ondulat fără să apelezi la aparate
  • Horoscop august 2014
  • Sun Sand Music la Plaja Olt