Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
Secretarul de Stat al Ministerului Agriculturii, în vizită la Izbiceni
În cadrul unui proiect lansat în septembrie 2010 de Agrostar atât în Regiunea Sud-Vest Oltenia, cât şi în alte trei regiuni ale României, femeile din mediul rural care nu au avut niciodată un loc de muncă sau au renunţat la serviciu pentru a se dedica familiei şi gospodăriei au şansa de a participa la programe de calificare gratuite organizate prin campania „E-World (Empowering Women for Rural Development).
Arhiva 02 iunie 2012
Autor articol: Camelia Ciucă
1411 vizualizari

Iată că a venit rândul şi locuitorilor din comuna Izbiceni să ia la cunoştinţă despre acest proiect de mare anvergură. Fiind un mediu, cu o rată mare a şomerilor în rândul femeilor, şi interesul celor implicaţi în acest proiect este pe măsura aşteptărilor. Astfel Centrul Cultural „Tudor Gheroghe” din Izbiceni a devenit neîncăpătoare centru oficialităţilor care se aflau prezente la eveniment dar şi pentru cele aproximativ 100 de femei din Izbiceni dar ş din comunele limitrofe, beneficiare directe ale acestui proiect. Un exemplu notabil este chiar, însăşi, prezenţa secretarului de stat al Ministerului Agriculturii, Daniel Botănoiu care s-a aflat la lansarea acestui proiect. Printre invitaţii de seamă s-au numărat şi reprezentanţi de la Agrostar, Nicolae Ştefan, Tudor Dorobanţu dar şi Ion Păunel, Preşedintele Filialei Agrostar Olt, Emil Marinescu, director executiv Camera Agricolă Judeţeană Olt, Dan Bărăgan, director executiv Direcţia Agricolă şi de Dezvoltare Rurală Olt şi nu în cele din urmă, consilierul judeţean Dan Ciocan.

„Suntem alături de fermieri şi prin actuala putere vom demonstra că suntem o forţă. Important este de reţinut faptul că Ministerul Agriculturii parteneră a celor de la Agrostar în demararea acestui proiect şi vom sprijini atât cât vom putea dezvoltarea mediului rural românesc”, a declarat Daniel Botănoiu, secretarul de stat al Ministerului Agriculturii. Obiectivul general al proiectului este promovarea femeilor din mediul rural pe piaţa muncii din România şi creşterea ratei de ocupare în rândul acestei categorii de populaţie, prin asigurarea accesului la servicii specializate de formare profesională, informare şi consiliere profesională. Proiectul este cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 - 2013 şi este implementat de AGROSTAR, cea mai mare federaţie românească a sindicatelor din agricultură.
 

Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: mita velicoiu mircioiu (16.01.2014 14:33)
caiet de imprumuturi, mita, hotii, licitatii trucate, santaj, averi uriase, escrocherii, escrocherii, manipulari, gunoi umanoid.
Nume: Virgiliu Firescu (24.01.2013 16:19)
Din comentarii,inteleg ca ele vin de la un contracandidat al lui Mircea Velica.Chiar asa de prosti sa fie locuitorii din Izbiceni care i-au dat votul?Pacat ca atacurile politice se poarta acum in niste termeni suburbani,aruncandu-se tot felul de acuzatii.Daca sunt adevarate,asa cum sustin detractorii lui Mircea Velica,de ce nu s-a intamplat nimic,dar se merge dupa principul:"Calomniati,calomniati,ceva tot va ramane!"don Basilio,din "Barbierul din Sevilla"
Nume: Mircea Velica a invins (19.06.2012 16:42)
Chiar imi pare rau de voi, cei care si-au dat cu parerea aici, imi inspirati mila.Acum nu mai ziceti nimic?S-au vi s-a demonstrat cine e cel mai bun; nu mai aveti cuvinte!!!! Se pare ca oamenii acestei localitati il vor pe Velica. Cum se poate intampla asta? S-a demonstrat foarte clar ce inseamna Velica!!!! Voi continuati cu acuzele si cu circul, iar cei buni vor castiga
Nume: profesionist (11.06.2012 21:38)
si totusi tot mircea velica a cistigat .e cel mai bun
Nume: velica, huuuuidu HUO!!! (08.06.2012 01:13)
In Izbiceni-Olt, primarul mafiot PSD Velica Mircea, care a furat tot in comuna, a acumulat in 12 ani avere colosala (fostele CAP, IAS, SMA, complex de porci, grajduri de vite, centrul comercial f.mare de 2 etaje din centrul comunei (pe un pret derizoriu, licitatie si asta smenuita), paduri, sute si sute de hectare padure, restaurant (facut cu banii primariei, tepuit de primar), pizzerii, vile si masini de lux etc, contruri grase, TOATE SUNT PE NUMELE PRIMARULUI PSD MAFIOT VELICA MIRCEA-Izbiceni Olt, el si neamurile lui, aghiotantii slugi ce ii mai are prin comuna...!!!!!!!!!!!!!!!!!!! E disperat ca poate pierde alegerile. Curtea de Conturi i-a descoperit 17 miliarde lei vechi abateri de la contabilitate si fel de fel de smenuri in 2010, dar in 12 ani de zacut de Velica PSD la primaria Izbiceni? Are oameni imprumutati pe caiet, santajeaza ca un camatar!!! Toate alegerile le-a castigat prin furt la alegeri. Acum, de 2 saptamani umbla ca disperatul prin comuna, face circ, spectacole, aduce mafioti USL de la Bucuresti si Slatina sa il laude. Mai toata comuna il blesteama si il injura ca pe un talhar!!! A DAT AFARA DIRECTORUL DE SCOALA DIN IZBICENI pt ca...era de la PDL. Clanul Stanescu-Valcov (asta a ajuns la PSD de la PDL, ca un jeg de mafiot traseist) a facut in cateva zile EPURARE POLITICA in toate institutiile din judet. PSD a luat tot de la PDL (Valcov, parlamentarii Bobes, Barbulescu, Stan Bula, alti multi primari) si PNL (primarii de la Scornicesti si Potcoava etc). E mafie de 23 de ani in judetul Olt!!!!!!, mafia PSD jefuitoare. Acum, acest escroc Velica Mircea PSD din Izbiceni Olt pregateste FALSIFICAREA ALEGERILOR,iar! A pus in cele 3 sectii de vot presedinti de sectie de vot...3 FUNCTIONARI PSD din Primarie , cu care a mai jefuit la alte alegeri. Nume:Fulga Petre, Zavaleanu Gheorghe, Stroita Carmen, iar loctiitori sunt insi fara loc de munca Ion Jianu si Tanase Maria Mihaela, plus o specimena ce lucreaza intr-un local inchiriat de Velica Mircea la un srl de camatarie, Patria Credit, Popa Oana Andreea, pusa chiar de Velica nenorocitul PSD. Cu acesti insi platiti de Velica Mircea vrea iar sa insele pe cetatenii din Izbiceni, sa ne fure votul nostru legal pentru a nu i se descoperi iar escrocheriile, pentru a nu fi dat pe mana justitiei si a procuraturii!! Atentie, MAFIA PSD E DISPERATA IN OLT, noi nu mai vrem PSD,ne-au distrus de atata amar de vreme... In Izbiceni e pericol grav sa fure iar alegerile! JOS MAFIA, JOS HOTUL VELICA MIRCEA ESCROCUL PRIMAR din Izbiceni!
Nume: Live pe OTV!!! PUHOI, tot orasul Caracal si judetul Olt, cu PP-DD ! MAFIA, ASCUNSA! POPORUL ALUNGA MAFIA, ORICAT AR FURA, ACUM CASTIGA POPORUL! (06.06.2012 21:05)
ciurucurile USL si jegurile PDL, mafia PSD si PNL, unde sunteti? boschetiiiii! PARNAIA VA MANANCA PENTRU JAFUL CARACALULUI SI AL OLTULUI !!!! ROMANIA, CU PP-DD!!! POPORUL, CU PP-DD!!! OLTUL, CU PP-DD!!! OCHII SUNT PE VOI, MAFIOTILOR, VRETI SA FURATI IAR ALEGERILE, DAR VA MANANCA PUSCARIA DE "MISCATI"!!! PROCURATURA SI POLITIA VOR FI PE VOI!!! CURAJ, OLTENI ! INVINGEM MAFIA, INVINGEM ESCROCII PSD CE CONDUC AZI CARACALUL, OLTUL SI ROMANIA!!!
Nume: felicitari! (06.06.2012 14:55)
SUNT CONVINSA CA MIRCEA VELICA ESTE CAPABIL. ESTE CAPABIL SA FURE SI FOCUL DIN VATRA DE LA NOI, CA SA RAMANA PRIMAR. DACA VRETI SA IL LASATI SA FACA IN CONTINUARE CEEA CE TOTI STITI CA A JEFUIT, SA VA MINTA SI SA VA SANTAJEZE, SA FACA CATE O SUETA LA CAMIN SI SA DEA DE BAUT SI MICI LA ALEGERI, DUPA CARE SA ISI FACA MENDRELE CU OAMENII DIN FAMILIA LUI LA PRIMARIE SI PESTE TOT, SA ARANJEZE SI SA SMENUIASCA TOT, VOTATI-L PE NEMERNIC. DACA V-ATI SATURAT DE ESCROC, TRIMITE-TI ACEST NEOM ACASA SI ELIBERATI PRIMARIA PENTRU IZBICENI, NU PENTRU CLICA LUI VELICA SI FURATUL LUI.
Nume: Dolanescu (06.06.2012 00:45)
10 iunie, ultima zi de mafie psd in Izbiceni, ultima zi de jefuit si mintit pentru Velica.
Nume: velica, nu fura la vot, procuratura te inghite!!! (05.06.2012 14:35)
ajunge cu acest nenorocit ce ne a mancat zilele in Izbiceni, ajunge cu Mircea Velica! Porcului nu ii e rusine ca oamenii sunt disperati si saraciti, iar el are avere cat pentru 7 vieti? iar minte, iar face cantari la camin ca sa ademeneasca lumea. nu mai poti face nimic, fuuuuuuuuuuuugi cat mai poti, ca te salta astia dupa jafurile ce le-ai facut in 12 ani!
Nume: cel mai mare escroc primar din olt-velica izbiceni (05.06.2012 14:13)
au fost adusi oameni cu japca, platiti de psd. in realitate, lumea i-a injurat si blestemat ca pe nenorociti. de 12 ani velica psd ar eun sistem clientelar de tip mafie prin care a subjugat totul pentru el si neamuri, pentru acoliti, a aluat pe numele lui si al neamurilor averi colosale, tot ce a avut pe timpul lui ceausescu stapaneste velica, precum si ce l-a inselat pe urmasul lu rioseanu. de unde atata lux si trai de belfer la un functionar public? ameninta si acum si santajeaza lumea cu imprumuturi stil camatarie ca sa il voteze, mereu a avut plan de a fura la vot si a mitui oamenii, asa a facut mereu manevre sa ramana in functie. nu se mai satura! e disperat ca daca nu iese primar iar i se descopera jafurile din bugetele primariei si aranjamentele odioase. a facut in ultimele 2 saptamani fel de fel de circuri, a inventat adunaturi cu oameni adusi cu arcanul ca sa faca asa, de imagine, la camin, sa arate ca e preocupat. ce porc, mereu zace si praduieste 4 ani si, in ultimele 2 saptamani, hopa cu mita si smenul la oameni, micii, berea, plateste fel de fel de insi sa faca intalniri la camin, doar-doar o sa mai minta si o sa mai pacaleasca pe cineva. s-a terminat, de data asta i se va infunda escrocului. izbicenii sau saturat de hotiile si minciunile lui velica mircea, bogatas psd. finis!!!
.

Secţia din cadrul  SJU Slatina reabilitată

Secţia de Chirurgie generală din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Slatina va avea o nouă față din această toamnă, reprezentanţii unităţii spitaliceşti demarând, la începutul săptămâni, lucrări complexe de reabilitare şi igienizare.

Omul zilei

Virgil Chera, directorul de la Şcoala Generală din Pârşcoveni, pentru întreaga sa activitate în învăţământ

Sondaj de opinie
Sunteti multumiti de cum au fost asteptati elevii, in noul an scolar, in unitatile de invatamant oltene?
  
VREMEA OLTULUI

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa redactiei.

În ce localitate edilul şef a decis împreună cu consilierii locali să facă o cantină socială pentru persoanele nevoiaşe?

Comenteaza si tu

.

…Primul agent economic şerbăneştean din perioada post-decembristă a fost Asociaţia Familială Andrei Ilie, care a fost autorizată de Prefectura Olt la data de 19 martie 1991?

 

 

POZA ZILEI


Macar e aceeasi ...culoare!

Gazeta Oltului revine cu o nouă provocare pentru cititorii fideli și nu numai.

Rubrica „Poza Zilei" oferă posibilitatea celor pasionați de fotografie să trimită poze amuzante sau ipostaze inedite pe adresa redacției de e-mail: gazetaoltului@yahoo.com sau pe pagina de Facebook: Gazeta Oltului.

 

Ultimele comentarii
Nici pe Basescu nu l-ai votat.In ziu alegerilor nu ii stringeai in curte la Loctrans? (2014-09-17 17:51:26.0)
In Primarie ai fost corect.La spital la fel.Nu ai alergat PSd-sitii in campania lectorala.Nu ai taiata banerele lor cu echipe de comando.Ai fost cinstit.VRAJEALA.ESTI UN MOLDOVEAN HOTZ.Ai fura apa de la Caracal in cirdasie cu un alt nemernic:Ciocazanu.O Sa paltiti voi pentru toate hotiile.Trebuie sa va intrebe de sanatate borfasilor!
Pinocchio (2014-09-17 17:46:21.0)
El nu a primit niciodata nici un leu si nici un euro...Ma credeti?!Al dv.Munchausen...
Scaiete al mai smecher tagan (2014-09-17 17:25:18.0)
auzi mo noi stie multe meserii ne pricepem la portofele, sunt asi la dasfacut yale si broaste si caru meu mai vreti , facem cazane, hoperatii cu suriu.
Socrate (2014-09-17 16:34:13.0)
Trebuie sa fi tampit sau sa te numesti Valcov sa nu-ti dai seama ca centura Slatinei (pe traseul si conf. modului indicate de mine) este prioritara, avand in vedere costurile mult mai mici decat ale unui drum expres-autostrada Craiova-Pitesti , de asemenea durata de realizare si starea precara a vechiului Pod Olt si ca aceasta centura va ramane utila si circulata si dupa construirea unei autostrazi!!!
Socrate (2014-09-17 15:22:47.0)
Valcov e o catastrofa tehnica si economica, desi e dottore...in economie...si ministru...Pai, o centura a Slatinei, NUMAI pe traseul si modul de realizare, propuse de mine, este de 15 ori mai ieftina decat autostrada Craiova - Pitesti si ar rezolva si problema Podului Olt si ar ramane utila si functionala si dupa ce s-ar realiza o eventuala autostrada. PRIORITATEA, din toate punctele de vedere, e CENTURA SLATINEI!
POLITICA
  • Bătaia pe primarii PNL este în continuare acerbă la Olt
  • Senatorul Ion Toma a devenit preşedintele Comisiei de administraţie publică
  • Luminiţa Adam, alături de elevii din judeţ!
  • Efectele Ordonanţei Ponta: PP-DD şi PD-L, lăsate fără primari!
  • „Voi rămâne la PNL, nu plec la alt partid”
  • ACTUALITATE
  • Vâlcov: „Nu am primit niciodată bani de la Bercea Mondial”
  • Acelaşi sediu, un nou brand… TELEKOM
  • Pregătiri pentru prezidenţiale
  • Reabilitarea podului Olt, doar pe hârtie
  • 300 de camdidaţi au dat proba scrisă la concursul ţinut la DGASPC Olt
  • EVENIMENT
  • Simulare de incendiu la un complex din Slatina
  • Comisarii şefi Trifu şi Băduică au rămas adjuncţii Poliţiei Olt
  • Autosanitare noi în parcul auto al Ambulanţei Olt
  • Comisarul şef Băduică a rămas adjunct al Poliţiei Olt
  • Arestat pentru furt calificat
  • Romii din Potcoava, cursuri de reconversie profesională
  • Bursa locurilor de muncă pentru absolvenţi, la Slatina şi Caracal
  • Pensionarii olteni, chemaţi să ridice biletele de tratament
  • Peste 60% din bălşeni au plătit dările la Primărie
  • Credite pentru persoanele cu handicap
  • ADMINISTRATIE
  • Delegaţie de suedezi, vizită la Primăria Grădinari
  • Probleme la primăriile din judeţ
  • Sistem video la Osica de Jos
  • Proiect nou la Obârşia
  • Conducta de gaze pentru oraşul Corabia a subtraversat râul Olt
  • INVATAMANT
  • Proiecte tip after-school pentru elevii din Icoana
  • Interviu: De vorbă cu cel mai longeviv director de şcoală din Olt
  • Început de an şcolar plin de emoţii
  • Fără diplomă nu te poţi înscrie la facultate!
  • Gânduri de început de an şcolar
  • SĂNĂTATE
  • Medicul Andriţoiu, prezent la Congresul de Cardiologie
  • Medicii de familie de la sate sunt neajutoraţi
  • Florentin Neacşu: „Sunt prea săraci să se trateze”
  • Sănătatea ta: 10 reguli ca să-ţi alegi corect metoda de contracepţie
  • Metode simple ca să nu mai mănânci prăjituri
  • CULTURA
  • Ctitoririle Brâncoveneşti din Olt, restaurate
  • Actorii amatori de la Caracal, la Festivalul de Teatru „PRO Actoria"