Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
Amenzi de 15.000 lei, acordate topitoriilor de către Garda de Mediu
Ca urmare a numeroaselor sesizări venite din partea locuitorilor municipiului Slatina, cu privire la calitatea aerului, Prefectura Judeţului Olt a iniţiat o acţiune de control în domeniul protecţiei mediului înconjurător.
Arhiva 29 septembrie 2013
Autor articol: Marius Nițu
627 vizualizari

În acest context, miercuri, 25 septembrie, între orele 21.00 şi 23.00, au fost inspectate cinci locaţii unde se desfăşurau activităţi de topire-turnare deşeuri de aluminiu, situate în municipiul Slatina, pe strada Constructorului, strada Depozitelor şi strada Milcov. La acţiune au participat: Garda de Mediu Olt, Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Olt – Serviciul Investigarea Fraudelor şi Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Olt. În urma controlului efectuat, la patru dintre cele cinci locaţii verificate, s-au constatat emisii nedirijate de poluanţi atmosferici, cauzate de nefuncţionarea corespunzătoare a instalaţiilor de colectare şi epurare a gazelor rezultate în urma procesului de topire a deşeurilor.
Întrucât neconformităţile constatate constituie contravenţii, titularii acestor activităţi vor fi sanctionaţi contravenţional, de către Garda de Mediu Olt, cu amendă în cuantum de 15.000 lei. De asemenea, se vor impune măsuri de remediere a defecţiunilor constatate în termen de maximum 15 zile. 

Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: IG (03.10.2013 09:10)
Parerea mea este ca, aceste "topitorii" ar trebui desfiintate. Cui folosesc? Hotilor de metale si traficantilor care s-au imbogatit de pe urma furtului de "fier vechi". Ca sa nu mai vorbim de poluarea pe care o produc.
Nume: ion (30.09.2013 16:19)
oamenii de acolo sunt adevarati sclaviiar patronii sunt protejati.Cum altfel sa ia numai amenzi?
Nume: ion (30.09.2013 16:19)
oamenii de acolo sunt adevarati sclaviiar patronii sunt protejati.Cum altfel sa ia numai amenzi?
Nume: topitor (30.09.2013 07:53)
Ar trebui sa citeasca si ITM si sa faca si e i niste controale ca la acele topitorii nimeni nu are contract de munca.
.

 

Primăria Slatina începe distribuirea alimentelor de la UE

Autoritățile slătinene au un program în care se va face distribuirea acestor alimente.

„Programul orar de distribuire este de luni până joi, între orele 08.00 – 16.00 și, respectiv vineri, între orele 08.00 – 14.00. Documentele justificative de apartenență la grupurile-țintă ce vor fi solicitate la înmânarea pachetelor au rămas aceleași ca la etapele anterioare de distribuire a alimentelor, cu precizarea că acestea trebuie să fie valabile la data derulării acțiunii”, se precizează în comunicat.

Publicitate

 

 

 

 


 
Omul zilei

Autoritățile locale pentru modul în care s-a preocupat de organizarea manifestării „Gala Laureaților”.

Sondaj de opinie
Cine ar trebui sa preia conducerea PNL Olt?
  
.

 

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa

redactiei.

  Întrebarea zilei

Cine este primarul din Olt care va avea în curând un „denunț” din partea iubitei?

  Comenteaza si tu

.



Gerul nu a afectat culturile însămânțate în toamna anului 2016?

 

 

Ultimele comentarii
Exploziv (2017-01-21 20:15:47.0)
Iată transcrierea discuţiei Liviu-Donald, făcută de serviciile secrete ruseşti: - Liviu! - Why do you want to leave me? - Mai neim iz Liviu! - What the fuckin' name is this? “Leave you”? - Ies, sior. Liviu. Ai em ză siord men in Răumenia. - The Third Man? A great movie! - Nău, sior. Ai em from Răumenia. - Congratulations, you are a romaniac! - Răumenia iz a greit cauntri in Iurop... Răumenia! Neito! Caracal! (Aici, pentru că cei doi preşedinţi au trecut la discuţii geostrategice şi de securitate, textul e cenzurat). O oră mai târziu, pe twitter. @realDonaldTrump: I had a great meeting with Leaveyou. What a fuckin’ nice guy! We will make Romania great again too!
Senzational (2017-01-21 20:14:31.0)
Iată transcrierea discuţiei Liviu-Donald, făcută de serviciile secrete ruseşti: - Liviu! - Why do you want to leave me? - Mai neim iz Liviu! - What the fuckin' name is this? “Leave you”? - Ies, sior. Liviu. Ai em ză siord men in Răumenia. - The Third Man? A great movie! - Nău, sior. Ai em from Răumenia. - Congratulations, you are a romaniac! - Răumenia iz a greit cauntri in Iurop... Răumenia! Neito! Caracal! (Aici, pentru că cei doi preşedinţi au trecut la discuţii geostrategice şi de securitate, textul e cenzurat). O oră mai târziu, pe twitter. @realDonaldTrump: I had a great meeting with Leaveyou. What a fuckin’ nice guy! We will make Romania great again too!
Dragi alegători ! (2017-01-21 19:22:08.0)
”V-am lăsat săraci şi proşti, v-am găsit şi mai săraci şi proşti”
BOMBONICA (2017-01-21 18:42:37.0)
BA SI CE CAUTAU 2 - 3 MII DE BAGABONTI LA ORA 4 DIMINEATA ? MUNCEAU IN SCHIMBUL 3 ? DROGURI NU SA GASIT PE ACOLO ? DAR FEMEI CURVE A LUI BOTEZATU ?
pt.Irina (2017-01-21 18:21:59.0)
Este vorba de 24 de politisti angajati acum, mai vin din promotia care termina in vara inca sa zicem vreo 24. Daca s-au pensionat vreo 200 doar de la Olt in 2016 înseamna ca n-o sa-i mai vedem mai deloc. P.S. Si daca e sa vedem fufe din alea care stau doar de selfi-uri, eu m-as lipsi...
Arhiva 22 noiembrie 2016
POLITICA
  • Moisescu, dorit șef în locul lui Știrbu
  • ACTUALITATE
  • Ponta a avut răbdare şi a pierdut. Dragnea nu mai are
  • Carburanţii din România au ajuns peste noapte cei mai ieftini din Europa
  • Autoritățile județene, pregătiri pentru 24 ianuarie
  • Cum va fi vremea vineri şi sâmbătă. PROGNOZA METEO pentru următoarele zile
  • Ministrul JUSTIȚIEI, Florin IORDACHE: ,,SITUAȚIA DIN PENITENCIARE ESTE O MARE PROBLEMĂ. TREBUIE REZOLVATĂ URGENT...!”
  • EVENIMENT
  • Emil Albotă, declarație după evenimentul de la Bamboo:
  • Descoperire macabră în satul Mărgheni: Femei devorată de animelele sălbatice
  • Jandarmii olteni au făcut bilanțul
  • Restricție de viteză DN 65, în zona Podului Olt
  • Noii polițiști au depus jurământul de credință
  • Studenții olteni pot lucra în Germania
  • 249 de bărbați, în cncediu de creștere a copilului
  • Primăria Slatina premiază 47 de cupluri
  • Minivacanță pentru bugetari
  • Oltul are 15.000 de șomeri
  • ADMINISTRATIE
  • Danian Căleală, viitor consilier județean
  • “Dacă muncă nu e, nimic nu e”
  • „Devenind primar, am luat totul ca pe o misiune de viaţă să fac din Izbiceni o comună de nivel european”
  • Oltenii își pot izola locuința pe banii statului
  • Vești bune pentru patronii olteni
  • INVATAMANT
  • Școlie din mediul rural pot primi laptop-uri și calculatoare
  • Când recuperează elevii olteni orele pierdute din cauza ninsorii
  • Toate școlile din județ s-au redeschis
  • Promovabilitate de 59,75% la examenul de Bacalaureat în Olt
  • Concurs de matematică aplicată la C.T. ”Alexe Marin” Slatina
  • SĂNĂTATE
  • Alte noi cazuri de gripă confirmate de DSP la Olt
  • Tot mai mulți olteni sunt diagnosticați cu diabet
  • Sistemul cardului de sănătate este din nou blocat. Medicii nu pot verifica dacă pacienții sunt asigurați
  • Adeverințele medicale eliberate elevilor sunt gratuite!
  • Un nou scandal riscă să arunce în aer sistemul sanitar de la Olt
  • CULTURA
  • Primăria Slatina îşi premiază valorile
  • Poetul Mihai Eminescu, omagiat de slătineni
  • Oraşul Caracal în plină sărbătoare
  • „Serbările Normalităţii” în Slatina
  • Spectacol în parcul din Caracal
  • MONDEN
  • Horoscopul anului 2017