Cotidian Judetean de Atitudine si Informare
Astazi:  
Amenzi de 15.000 lei, acordate topitoriilor de către Garda de Mediu
Publicat: duminică 29.09.2013
Ca urmare a numeroaselor sesizări venite din partea locuitorilor municipiului Slatina, cu privire la calitatea aerului, Prefectura Judeţului Olt a iniţiat o acţiune de control în domeniul protecţiei mediului înconjurător.
Arhiva 29 septembrie 2013
Autor articol: Marius Nițu
442 vizualizari

În acest context, miercuri, 25 septembrie, între orele 21.00 şi 23.00, au fost inspectate cinci locaţii unde se desfăşurau activităţi de topire-turnare deşeuri de aluminiu, situate în municipiul Slatina, pe strada Constructorului, strada Depozitelor şi strada Milcov. La acţiune au participat: Garda de Mediu Olt, Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Olt – Serviciul Investigarea Fraudelor şi Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Olt. În urma controlului efectuat, la patru dintre cele cinci locaţii verificate, s-au constatat emisii nedirijate de poluanţi atmosferici, cauzate de nefuncţionarea corespunzătoare a instalaţiilor de colectare şi epurare a gazelor rezultate în urma procesului de topire a deşeurilor.
Întrucât neconformităţile constatate constituie contravenţii, titularii acestor activităţi vor fi sanctionaţi contravenţional, de către Garda de Mediu Olt, cu amendă în cuantum de 15.000 lei. De asemenea, se vor impune măsuri de remediere a defecţiunilor constatate în termen de maximum 15 zile. 

Alte articole din aceeasi categorie:
Comenteaza articolul:
Nume:
Mesaj:
 
Introduceti codul din imagine:
 
 
Mesajele ce contin expresii indecente, injurii, atacuri la persoana, instiga la ura, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane, vor fi editate sau sterse. Comentariile trebuie sa faca referire la subiectul articolului.


Nume: IG (03.10.2013 12:10)
Parerea mea este ca, aceste "topitorii" ar trebui desfiintate. Cui folosesc? Hotilor de metale si traficantilor care s-au imbogatit de pe urma furtului de "fier vechi". Ca sa nu mai vorbim de poluarea pe care o produc.
Nume: ion (30.09.2013 19:19)
oamenii de acolo sunt adevarati sclaviiar patronii sunt protejati.Cum altfel sa ia numai amenzi?
Nume: ion (30.09.2013 19:19)
oamenii de acolo sunt adevarati sclaviiar patronii sunt protejati.Cum altfel sa ia numai amenzi?
Nume: topitor (30.09.2013 10:53)
Ar trebui sa citeasca si ITM si sa faca si e i niste controale ca la acele topitorii nimeni nu are contract de munca.
.

Avertizarea Cod Galben de inundaţii, prelungită până luni pe râuri din 11 judeţe

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a actualizat atenționarea hidrologică din 27 martie și a emis, duminică, Cod Galben pe mai multe râuri din bazine hidrografice din 11 județe, până luni la ora 16,00. Avertizarea cod galben de inundaţii a fost prelungită pe râuri din judeţele Dolj, Olt, Vâlcea, Argeş, Teleorman, Dâmboviţa, Giurgiu, Prahova, Ialomiţa, Covasna şi Braşov.

Omul zilei

Antrenorul de box, Constantin Gălbenuşe, pentru performanţele obţinute de către elevele sale în concursurile sportive.

 

Sondaj de opinie
Cine credeti, dintre candidatii de mai jos, ca ar fi in masura sa ocupe postul de inspector general ISJ Olt?
  
.

 

Întrebarea zilei

Pentru a raspunde intrebarilor noastre sau pentru a participa la dezbaterile publice, fie accesati site-ul www.gazetaoltului.ro, sectiunea INTREBAREA ZILEI, fie ne scrieti pe e-mail: gazetaoltului@yahoo.com, redactia@gazetaoltului.ro sau pe adresa redactiei.

Viceprimarul cărei localităţi din Olt numără zilele rămase din mandat?

Comenteaza si tu

.

…la Osica de Jos mobilierul din sediul primăriei este vechi de zeci de ani? 

 

Ultimele comentarii
777 (2015-03-30 01:35:24.0)
Baba aia de anghel..cu cimitirul plus ...acum cu terenul sigur va fi luată la întrebări! Pai fa proasto...si asa aia de la pnl stiu ca tu esti tot cu 2 fete si ca tu tot tradatoare esti cu mirea in frunte! Putorilor
DOREL SAVU (2015-03-29 23:40:28.0)
Gura targului sopteste ca Bercea s-a hotarat sa aiba ca vecini de celula cat mai multi magistrati. Unul dintre ei se aude ca va fi chiar "marele?"reprezentant al Justitiei OLTENESTI,pe numele lui actual MEREANU. Daca va scapa de"lista lui Bercea"asteapta alti binevoitori care l-au "imprumutat?"cu sume mari de bani si care s-au transformat in timp in"donatii?"(asa a considerat judecatorul mioritic)
gog (2015-03-29 22:29:57.0)
bai ziaristii lu' peste din olt, mai veniti si pe la caracal pe la primarie, cel putin sa va luati banii.
George (2015-03-29 22:20:53.0)
Sunt un baiat trecut de 35 de ani,din Slatina,am baut si eu,cu moderatie,eram suparat rau,nu am sotie sau prietena.Deci,am baut pana cand am ajuns la Cardiologie,aici am aflat ca am inima bolnava,am fumat si tigari de contrabanda,apoi mi-am schimbat modul de viata,nu intentionam sa ma joc cu inima,am fost la Spitalul Militar din Bucuresti,credeam ca voi fi operat la inima,apoi am fost la Spitalul Militar din Balotesti,urmez un tratament medicamentos,ma simt mai bine acum dupa schimbarea din viata mea,NU AM VOIE SA MAI BEAU ALCOOL,NICI SA FUMEZ,NICI SA RACESC.Nu ma ajutat nimeni sa scap de bautura,nu am muncit niciodata cu acte legale,cu toate ca vreau,nu mai vreau sa aud intrebarea ''DE CE NU ATI MAI LUCRAT PANA ACUM ?'',am invins bautura,acum beau suc,trag cateva fumuri dintr-o tigara cu continut redus de Nicotina,voi invinge si aici,nu este usor,la Terapie Intensiva nu am tras nici un fum,apoi m-au apucat pandaliile,din cauza unei infirmiere proaste din spital . . .
pentru slatineanu (2015-03-29 22:14:24.0)
CINE SINT PARINTI LUI VALCOV IN JUDET ? CE AU INVIRTIT SI CE RUDE ARE IN AFARA DE SORA PLECATA CU AFACERI ?
Publicitate

 

POLITICA
  • PSD, PNL și UDMR pot fi dizolvate???!!!
  • ată de ce vor liberalii anticipate: SONDAJELE „doar pentru uz intern” arată un Ponta în picaj şi o diferenţă mare de scor PNL-PSD
  • Băsescu, atac dur la Iohannis: „Alianţa de la Grivco şi USL-ul sunt mai vii ca oricând, dar nu pas cu pas, ci buluc"
  • De ce doarme Klaus Iohannis în palton când stafia USL bântuie Senatul României?
  • "Imunitatea parlamentară nu trebuie folosită abuziv"
  • ACTUALITATE
  • Povestea a 5,5 ha din Slatina
  • Salariile și pensiile se vor plăti pe 8 și 10 aprilie
  • Fermieri olteni interesaţi de proiectele agricole
  • Vâlcov refuză să dea detalii despre dosarul său
  • Președintele suspendat al Tribunalului Olt rămâne în arest preventiv
  • EVENIMENT
  • Doi îngeri cântă în Ceruri
  • DNA, controale la firmele lui Vâlcov
  • În noaptea de sâmbătă spre duminică România trece la ora oficială de vară
  • DNA: Darius Vâlcov i-a cerut deputatului Bărbulescu să distrugă probe din seiful lăsat spre păstrare
  • Ziua Poliţiei Române a fost sărbătorită la Olt
  • Cursuri pentru şomeri
  • Oltenii de peste 40 de ani nu îşi găsesc de lucru
  • Pensiile şi salariile vor fi plătite înainte de Paşte
  • Locuri de muncă pentru olteni în Israel
  • Zeci de reclamaţii la ITM Olt
  • ADMINISTRATIE
  • Edilii locali la limita legii
  • Primăria din Balş „păzită” de …statui
  • La Balş nu mai e loc în cimitir
  • „Da” pentru descentralizare
  • După ani și ani, motorina se ieftinește
  • INVATAMANT
  • Inspectorul Școlar General al ISJ Olt, Felicia Man, ocupă postul tot pe delegaţie
  • Ultima săptămână de cursuri înaintea vacanţei
  • Reforma în educaţie trebuie aplicată de urgenţă
  • Şi noi avem olimpici!
  • „Artă sau violenţă? Tu decizi!”
  • SĂNĂTATE
  • A crescut numărul cazurilor de gripă
  • TBC-ul este a doua cauză de mortalitate după SIDA
  • Cercetării au descoperit cum poate fi vindecată leucemia
  • Cardul de sănătate devine obligatoriu de la 1 mai
  • Dietă: 5 alimente pe care trebuie să ţi le scoţi din cap când ţii cură
  • CULTURA
  • Simpozion la teatrul din Caracal
  • Campanie agricolă în Olt
  • Ziua Mondială a teatrului
  • ,,Se caută un actor!,,
  • Se dă startul atelierelor de teatru
  • MONDEN
  • Alimentele fermentate, o nouă tendinţă în nutriţie. La ce te ajută?
  • Reguli de aur care-ţi protejează rinichii de îmbolnăvire
  • Dr. Oz: Cum să ţii o dietă cât mai mult timp fără alimente nocive